Tartışmada Hangi Burç Ara Yolu Bulur, Hangisi İnatlaşır?

Sabırlı biri olduğunuzu düşünüyor musunuz? Herhangi bir tartışma anın olaylara nasıl tepki veriyorsunuz? Karşınızdakini dinleyip, olanları anlamaya çalışıp, sakin sakin fikrinizi belirterek ara yolu bulmayı mı tercih ediyorsunuz? Yoksa ilk saniyeden öfkenizi kusmaya, size ters gelen bütün fikirleri bombalaya mı başlıyorsunuz? Belki de kendinizce doğru yolu göstermeye, insanlığı aklın yolundan sürüklemeye çalışıyor, yeri geldiğinde günlerce aynı konu üzerinde tartışıp yine de taviz vermiyorsunuz. Kim ne derse desin, kendinizi haklı çıkartacak bir neden her daim buluyorsunuz.

Diyelim ki yakın çevrenizden biriyle fikir ayrılığına düştünüz. Önce huzur arayan, ince düşünen, barış yanlısı, kibar Teraziler gibi ara yolu bulmayı denediniz. Gel gelelim karşıdaki arkadaş susmuyor, sabrınız yavaş yavaş tartışmaya başlıyor. Sonra taktik değiştirip sözünü sakınmayan, bildiğini okuyan, muhalif Kovalar gibi tartışmaya girdiniz. Doğru bildiğiniz ne varsa patır patır ortaya döktünüz. Sonuna kadar mücadele edip hakkınızı yedirtmediniz. Fakat arkadaş nato mermer nato kafa. Siz ne kadar mantıklı cümlelerinizle alt etmeye çalışsanız da arkadaş konunun yakınından bile geçmiyor, ne konuştuğunuzdan bir gram anlamıyor. Peki şimdi ne olacak? Belki de içinizdeki inatçı ve bir o kadar da kavgacı Koç bir hışımla ortaya çıkacak! Doğru yolu boynuzlarıyla anlatacak, yeri gelecek çifte atacak.

Şimdi sorun çözüldü mü? Pek sanmıyoruz açıkçası. Peki elinize bir şey geçti mi? O konu da biraz muallakta. Önce ara yolu bulmaya çalıştınız, sonra kendi doğrularınızı aşılamak için uğraştınız, en sonunda çileden çıkıp kafa göz daldınız. Belki egonuzu yarıştırdınız, belki biraz sinirinizi attınız. Fakat en genelinden bakacak olursak, yine kendinizi zarara uğrattınız. Hem yoruldunuz hem stres oldunuz. En sonunda başladığınız yerde kendinizi buldunuz. Acaba en başından hiç tartışmaya girmeden, ilerideki ilk köşeden yolunuza mı koyulsaydınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.