Tarkan’ın Ay Burcunun Kova Olduğunun 5 Kanıtı

Türk pop müziğinin gelmiş geçmiş en büyük yıldızlarından biri Tarkan oldu. Başarılı kariyeri, ona megastar unvanını kazandırdı. Sahnelerde devleşirken, günlük yaşamında mütevazılığı elden bırakmadı. Hayranlarına karşı sıcak ve sevgi dolu yaklaştı. Bu özellikleri ona veren unsur olarak doğum haritasındaki Kova etkisini gösterebiliriz. Tarkan’ın Ay burcunun Kova olduğunu kanıtlayan özelliklerini masaya yatırdık.

Yenilikçiliği

Tarkan’ı bugünlere getiren başarısının en önemli sırrı yenilikçi ve teknolojiye uyumlu tarzı oldu. 90’lı yılların başında müziğe ilk adım attığında genç bir popçu olarak o dönemin trendlerini yansıtıyordu. Seneler içinde değişen müzik anlayışıyla yeniliklere imza atmakla kalmadı, adeta öncü niteliği kazandı. Ona özenen çok sayıda popçu ortaya çıksa da Tarkan’ın orijinalliğini yakalayamadılar. Zaman 2000’lere evrilirken hayranlarını tatmin eden projelere imza atmayı sürdürdü. Görünümünü, müziğini, şovlarını her döneme ve teknolojiye göre güncelledi.

Hümanistliği

Ay burcu Kova’da olan insanlar hümanist ve yardımsever kişiliğiyle öne çıkar. Tarkan da bu etkiyle insanlara, doğaya ve diğer canlılara karşı hoşgörülü ve sevgi dolu yaklaşıyor. Düzenli olarak ihtiyaç sahiplerine bağışta bulunup öğrencilere burs veriyor.  Sivil toplum kuruluşlarıyla irtibat kurup çeşitli kampanyalarını destekliyor. Ekolojist karakteriyle de bilinen ünlü pop star doğayı çok seviyor. Çevre örgütlerine maddi olarak gerekli desteği sunuyor. Doğa katliamlarına, küresel ısınmaya, deniz kirliliğine duyarlık gösteriyor. Menfaatten uzak bu kişiliğinden ötürü toplumun her kesimince seviliyor.

Sıra Dışılığı

Hep sıra dışı bir havası vardı Tarkan’ın. Bu farklı kimlik ona megastar unvanını kazandırdı. İlk albümüyle dikkat çektikten sonra ikinci albümü olan “Aacayipsin” ile zirveye çıkmıştı. Dansları, şarkıları yorumlayışı ve giyim tarzıyla hep bir adım önde ve farklıydı meslektaşlarından. Yeri geldi eline ziller takıp otantik kıyafetlerle dans etti, yeri geldi elektroniğe yakın şarkıları ve klipleriyle teknoloji çağını kucakladı. Sakalları, sahne kostümleri, sıra dışı aforizmalarıyla her döneme damga vurdu. Çok sayıda sanatçının yapamadığını gerçekleştirerek yurt dışında büyük bir şöhret yakaladı ve Türkiye’yi başarıyla temsil etti.

Mesafeli Oluşu

Megastar Tarkan, Kova burcunda konumlanan Ay’ın etkisiyle mesafeli bir yönü de bulunuyor. Özellikle medyaya karşı her zaman bu mesafeyi korumaya özen gösteriyor. Yıllardır röportaj vermiyor, televizyon programlarına çıkmıyor. Bunda en büyük sebep demeçlerinin, tavırlarının yanlış yönlerine çekilmesini önlemektir. İlk yıllarında ağzından çıkan sözler farklı şekilde haberleştirildi ve ünlü yıldız büyük puntolarla atılan bu manşetlere çok üzüldü. Bu kadar popüler bir sanatçı olmak ona aynı zamanda taşıması zor yükümlülükler vermişti. Hala nelerden hoşlandığı, ne yiyip ne içtiği pek bilinmiyor.

İçi Dışı Bir Olması

Tarkan’ın bu derece sevilmesinin bir nedeni de içi dışı bir yapıda olması. Mesela ünlü sanatçı, sosyal medyada zaman zaman gündeme dair tweetler atıyor. Sözlerini reklam veya dikkat çekmek amaçlı değil, içinden geldiği ve inandığı gibi dile getiriyor. Belli bir kesime yaranmak için genel tavrıyla ve kişiliğiyle çelişen davranışlar içine girmiyor. Türkiye ve dünya gündeminde rahatsız olduğu konulara ilişkin eleştirilerini net bir şekilde sıralıyor. Beyanlarını başkalarının yorumlarına göre değiştirmeyip sözlerinin arkasında duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.