Tarihte İz Bırakan First Ladyler ve Burçları

Onlar dünyanın en güçlü insanlarının yanındaki kadınlar. Onlar gerek stilleriyle gerekse yaptıkları çalışmalarla tarihte iz bırakan kadınlar. Onlar en az devleti yöneten eşleri kadar göz önündeki kadınlar… Kimlerden mi bahsediyoruz? First Ladylerden! İçlerinde sanatçı kişiliğiyle öne çıkanlardan sosyal konularda yürüttükleri önemli çalışmalarla tanınanlara kadar çok sayıda önemli isim var. Her birinin burçlarının kişilik özelliklerini bünyelerinde barındırdıkları da rahatlıkla ifade edilebilir. İşte geçmişten bugüne dünyaya damgasını vuran First Ladyler ve burçları!

Melania Trump (Boğa)

ABD’nin çiçeği burnunda First Ladysi Slovenya asıllı Melania Trump, 26 Nisan 1970’te dünyaya geldi. Henüz 16 yaşındayken modellik yapmaya başladı ve her geçen yıl çok daha önemli podyumlarda sahne aldı. 2005 yılında rüya gibi bir düğünle Donald Trump’la hayatını birleştiren isim, soğuk ve bildiğini okuyan tavırlarıyla dünya basınında sıkça yer aldı. Trump’ın estetik zevklerinin ve güzelliğinin ise Boğa burcuyla yakın ilgisi olduğu açık.

Süreyya İsfendiyari Bahtiyari (Yengeç)

Son İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi’nin ikinci eşi olan Süreyya İsfendiyari Bahtiyari, film gibi bir hayata sahip First Ladylerden. 22 Haziran 1939’da doğan Kraliçe Süreyya, henüz 18 yaşındayken İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi ile peri masalını andıran bir düğünle evlendi. Güzelliği ve zarafeti ile dünya basınında el üstünde tutulurken bir müddet sonra Şah’a erkek çocuk verememesi bir numaralı gündem maddesi haline geldi. Kuma getirilmesini kabul etmediği için de hükümet kararıyla Şah tarafından zorla boşandı. Ayrılığın ardından ABD’ye giderek filmlerde yer alan ve çalkantılı aşk hayatıyla anılan isim her aşkı mutlu sonla bitmeyen bir Yengeç.

Imelda Marcos (Yengeç)

Unutulmaz First Ladyler arasında mutlaka adı geçen Çelik Kelebek lakaplı Imelda Marcos, 2 Temmuz 1929’da doğdu. Filipinler’de 1972 yılında sıkı yönetim ilan ederek 20 yıl boyunca dikta rejimi kuran Ferdinand Marcos’un eşi olan isim, ayakkabılara olan düşkünlüğüyle psikoloji literatürüne bile girdi. 3 binin üzerinde ayakkabıya sahip olduğu iddia edilirken, 2 bin 700 çift özel tasarım ayakkabısı bugün Filipinler’in Marikina kentinde açılan bir müzede sergileniyor. Her ne kadar Yengeç burcu olsa da doğum haritasında Aslan etkisi olduğu açık.

Rania el Abdullah (Başak)

Dünyanın en tanınmış isimleri listelerinde çok sayıda dünya liderini arkasında bırakan Ürdün Kralı II. Abdullah’ın eşi Kraliçe Rania el Abdullah, dünya tarihinin en dikkat çeken First Ladylerinden. 31 Ağustos 1970’te Filistinli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Kraliçe, finans ve ekonomi üzerine eğitim aldı. Çalıştığı sırada bir partide o zamanların Ürdün Prensi II. Abdullah ile tanıştı ve kısa süre içerisinde dünya evine girdi. İmza attığı sosyal çalışmalarla Walther-Rathenau Ödülü’nü almaya hak kazanan isim, inandığı değerler uğruna çalışmaktan çekinmeyen bir Başak.

Hillary Clinton (Akrep)

En aktif siyasal kariyere sahip First Lady Hillary Clinton, 26 Ekim 1947’de dünyaya merhaba dedi. Genç yaştan itibaren politikaya ilgi duydu ve çeşitli seçim kampanyalarında aktif olarak yer aldı. Bill Clinton’ın siyasi yaşamı süresince uzun yıllar yanında yer aldı ve çocuk hakları üzerinde sayısız çalışmaya imza attı. First Ladyliğinin ardından senatör ve ardından da ABD Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Clinton, son olarak ABD Başkanlık seçimlerinde aday olsa da Donald Trump karşısında başarılı olamadı. Hayatı boyunca mücadeleden kaçmayan güçlü kişiliğinde Akrep burcunun önemli bir payı var.

Grace Kelly (Akrep)

 

Bugün dünyanın tanıdığı en ünlü First Ladyler arasında yer alan Grace Kelly, 12 Kasım 1929’da doğdu. Çocukluk yıllarını refah içerisinde sanatla iç içe geçiren isim çocuk yaştan itibaren sahne sanatlarına ilgi duydu ve eğitimini bunun üzerine aldı. Tüm zamanların en ünlü Hollywood yıldızlarından biri haline gelmesi ise uzun sürmedi. Kariyerinin zirvesindeyken Monako Prensi Rainer’la evlenen Kelly, hayatını eşine ve çocuklarına adadı. Tutkularının peşinde ilerlemede bir an olsun tereddüt etmemesi Akrep burcu olmasının bir getirisi.

Carla Bruni (Oğlak)

nı Nicolas Sarkozy’nin eşi olarak tanınan Carla Bruni, 23 Aralık 1967 tarihinde İtalya’da dünyaya geldi. Mimarlık ve sanat eğitimi alsa da modellik kariyerinde başarı basamaklarını hızlı bir şekilde tırmandı. 2002 yılında tüm söz ve besteleri kendine ait bir albüm çıkarmasıyla da ülke genelinde büyük sükse yarattı. 2008 yılında hayatını Nicolas Sarkozy ile birleştirmesiyle dünya genelinde tanınan bir isim haline geldi. Bugün hâlâ etkin bir stil ikonu olarak tanınan Bruni, el attığı her işte büyük başarılara imza atmış bir Oğlak.

Michelle Obama (Oğlak)

ABD’nin ilk ve tek siyahi First Ladysi olma unvanını elinde bulunduran Michelle Obama, 17 Ocak 1964’te yoksul bir ailede dünyaya geldi. Üstün zekasıyla çocuk yaşta kendini belli etmesi sayesinde kaderini sil baştan yeniledi. Sosyoloji ve Hukuk eğitimlerini tamamlamasının ardından avukatlık ve kamu hizmetlerinde uzun yıllar görev yaptı. Barack Obama’yla evliliği ise hayatının dönüm noktalarından biri oldu. Hayatta her istediğini tırnaklarıyla kazıyarak elde eden Obama’nın Oğlak burcu olması bir tesadüf değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.