Tarihin Seyrini Değiştiren Kadınlar ve Burçları

Kaleme aldığı kitaplarla edebiyatta devrim yaratan kişi bir kadındı. ABD’de siyahilere yapılan ayrımcılığa baş kaldıran kişi bir kadındı. Modern hemşirelik kavramını kazandıran kişi bir kadındı. Radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalarla iki farklı alanda Nobel Ödülü kazanan kişi bir kadındı. Tarihin akışını değiştiren çok sayıda isimsiz kahraman da kadındı! Biliyoruz ki bugün üzerinde yaşadığımız dünya onlar sayesinde daha yaşanabilir bir hal aldı. İşte tarihe adını altın harflerle yazdıran kadınlardan bazıları ve burçları!

Florence Nightingale (Boğa)

Bugün modern hemşirelik kurumunun yaratıcısı olarak tanıdığımız Florence Nightingale, döneminin en idealist kadınlarındandı. Toprak zengini bir ailenin kızı olmasına rağmen ailesini karşısına aldı ve yaşamını yardıma muhtaç insanlara adadı. Tarih onu sosyal reformcu, istatistikçi ve hemşire bir karakter olarak yazdı. 12 Mayıs 1820 tarihinde dünyaya gelen Nightingale, idealleri konusundaki inadından ve azminden de anlaşılabileceği gibi bir Boğa.

Marilyn Monroe (İkizler)  

Sinema tarihinin unutulmaz ikonu Marilyn Monroe, 1 Haziran 1926’da gözlerini yoksul bir ailede açtı ve çocukluğunu yetimhanede geçirmek zorunda kaldı. Sıfırdan zirveye çıktığı yaşamı, olaylı aşkları, sansasyonları ve oyunculuğu onu döneminin en çok konuşulan kadını yaptı. Henüz erken denilebilecek bir yaşta hayata gözlerini yumsa da sevenleri onu hiç unutmadı. Eğlenceli karakterinde ve inişli çıkışlı hallerinde ise İkizler burcunun özellikleri saklı.

Clara Zetkin (Yengeç)

8 Mart 1857 tarihinde grev yaptıkları dokuma fabrikasında çıkan yangında can veren kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanması önerisini dillendiren ve kabul ettiren Clara Zetkin, feminizmin yüz aklarından biri. Tüm baskılara rağmen sosyalist ve feminist yanından asla feragat etmeyen Zetkin’in yaşamının her anı mücadeleyle geçti. Sürgüne gönderildi, kadın işçilerin isteklerini dillendirdi, kadın özgürlük hareketinin simgesi haline geldi. Öncü ve duyarlı yanının ele verdiği üzere bir Yengeç kendisi.

Rahibe Teresa (Başak)  

26 Ağustos 1910 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı Üsküp’te hayata merhaba diyen Rahibe Teresa, 87 yıllık yaşamına sayısız iyilik sığdırdı. Hayırsever Misyonerler Cemaati’ni kurarak; dünya genelinde yoksulların, hastaların ve toplumda kendine yer bulamayan kimselerin umudu haline geldi. Öncülük ettiği sayısız yardım hareketiyle birlikte 1979 yılına gelindiğinde Nobel Barış Ödülü’nün sahibiydi. Tüm dünyanın sorunlarına çare arayan ve elinden geleni ardına koymayan Rahibe Teresa’nın burcu Başaktan başka ne olabilirdi?

Margaret Thatcher (Terazi)

Dünyanın Demir Leydi lakabıyla tanıdığı İngiltere’nin ilk kadın başbakanı Margaret Thatcher, çalkantılı siyasi yaşamı süresince kimileri tarafından göklere çıkarıldı kimileri tarafındansa eleştirilerin odağındaydı. Tarafların üzerinde anlaştığı tek nokta ise Thatcher’ın 20. yüzyıla damgasını vuran en etkili siyasi figürlerden biri olmasıydı. Uzlaşmaz tavrı ve sert politikaları göz önüne alındığında 13 Ekim 1925 tarihli bir Terazi olması fazlasıyla şaşırtıcı.

Marie Curie (Akrep)

Nobel ödüllü ilk kadın bilim insanı olma unvanını taşıyan Marie Curie, 7 Kasım 1867 tarihinde Polonya’da dünyaya geldi. Ülkesinde bilimsel eğitim alamaması nedeniyle cesur bir kararla şansını yurt dışında denedi. Çalışmaları neticesinde Fransa’da doktora unvanı alan ilk kadınlardan biriydi. Radyoaktivite alanındaki çalışmalarının meyvesini ise tarihe adını Nobel kazanan ilk kadın olarak yazdırarak elde etti. Birkaç yıl ertesinde de Nobel Kimya Ödülü’nü almaya hak kazanarak tarihte iki Nobel’e sahip ilk bilim insanı oluverdi. Hayalleri konusunda sınır tanımayan ve işine tutkuyla bağlı Curie, bir Akrep tabii ki.

Jane Austen (Yay)

Güçlü kadın karakterlerin yer aldığı unutulmaz romanlarıyla edebiyat dünyasının en büyük isimlerinden biri haline gelen Jane Austen, döneminin tabularını yerle bir eden kadın yazarlardan biri. “Kadınlardan yalnızca birer hanımefendi gibi bahsetmenizden, onların aslında rasyonel varlıklar olduğunu anlamamanızdan nefret ediyorum” diyerek ayrımcı bakış açısına itirazını da sıkça dillendirdi. Klişelere ve ön yargılara karşı amansız tavrı ile Austen bir Yay pek tabii.

Simone de Beauvoir (Oğlak)

Fransız yazar ve düşünür Simone de Beauvoir, 9 Ocak 1908’de tutucu bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. Eğitim aldığı yıllarda zekası ve çalışkanlığı ile akranları arasında kolayca sivrildi ve özellikle felsefe alanında döneminin en iyisi haline geldi. Kadınların karşılaştığı toplumsal baskıları ve nasıl ikinci cins haline getirildiklerini bilimsel bir dille kaleme aldığı “İkinci Cins” kitabı ile de modern feminizmin temellerini attı. Bugün saygıya andığımız Beauvoir, çalışkanlığından ve prensiplerinden bir kez olsun şaşmayan bir Oğlaktı.

Rosa Parks (Kova)

ABD’li insan hakları savunucusu Rosa Parks’ı tüm dünya otobüste bir beyaza yer vermediği için tutuklanmasıyla tanıdı. Parks, 1950’li yıllarda renklere göre oturma düzeninin belirlendiği bir otobüste “Artık yeter” demesiyle ulusal çapta bir direniş hareketinin fitilini yaktı. Mükafatını da bir yıl sonrasında ırkçı kararın kaldırılması ile aldı. Yaşamı süresince sivil haklar mücadelesine devam eden Parks’ın cesareti ve eşitlikçiliğinde Kova burcunun etkisi var belli ki.

Virginia Woolf (Kova)

Bugün edebiyatın en büyük isimlerinden biri olarak tanısak da Virginia Woolf, yaşadığı dönemin hakim ideolojisine uygun olarak okula bile gönderilmedi. Tüm kısıtlamalara rağmen zorluklara göğüs gerdi ve yazma tutkusundan hiç vazgeçmedi. Kadın haklarından, sınıf farklılığına kadar çok sayıda önemli temayı işlediği kitapları ile feminizmin öncülerinden biri haline geldi. İngiliz edebiyatının ünlü siması, hayata karşı tavrından da anlaşılabileceği gibi bir Kova tabii ki.

Emily Murphy (Balık)   

İngiliz İmparatorluğu’nun ilk kadın yargıcı olarak erkek egemen hukuk dünyasının seyrini değiştiren Emily Murphy, yaşamı boyunca bağnazlıkla ve kadını ikinci sınıf gören görüşle mücadele etti. Kadın ve çocuklarının yalnızca erkeklerin malı olarak değer gördüğü adalet sistemini şiddetle eleştirdi ve o dönem için büyük kazanımlar elde etti. Toplumsal adaletsizliklerin sesi olmaktan hiçbir zaman çekinmedi ve Kanada’nın ilk yargıcı olarak döneminin kadınlarına ilham verdi. Özellikle de ülkede kadınların insan olarak sayılmadığı hükmünü içeren kanunu değiştirerek, en büyük başarısını elde etti. 14 Mart 1868 doğumlu Murphy, eşitliğin ve adaletin sesi olmuş bir Balık olarak tarihte yer etti.

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.