Tarih Kokulu Bir Tatil: Burcuna Göre Ne Tarz Bir Kültürel Gezi Yapmalısın?

Dünyanın en çok hikaye barındıran, tarih boyunca sürekli yerleşim yeri olmuş Türkiye’nin birbirinden güzel şehirleri… Keşfetmek, farklı kültürlere tanık olmak ve tarihi dokuları görmek için burcuna göre ne tarz bir kültürel gezi yapman gerektiğini biliyor musun?

Koç Burcu Ne Tarz Kültürel Gezi Yapmalı?

Oldukça cesur, hareketli ve enerjisiyle tanınan Koç için hareket ve coşku olmaza olmaz! Bu yüzden çıktığı kültürel tatilde bile günlük hayatın rutininden uzak, macera dolu bir seyahati tercih etmelisin. Dünyanın en iyi yürüyüş rotalarından biri olarak kabul edilen Likya Yolu, çok sayıda antik kentten geçerek, doğa ve tarih dolu bir tatil vaat ediyor! 540 kilometrelik Likya Yolunda adrenali damarlarında hissedecek, bol keyifli kültürel bir tatil yapacaksın!

Boğa Burcu Ne Tarz Kültürel Gezi Yapmalı?

Sanata bayılan, doğayı ve kaliteyi seven bir Boğa’nın reddedemeyeceği şeylerden biri de lezzetli yemekler! Urfa ve Gaziantep turu sırasında Zeugma Mozaik Müzesi, Gorgo Medusa Arkeolojik Cam Eserler Müzesi gibi birçok tarihi müzeyi gezebilir, dar ara sokaklarda turlayarak daha önce hiç tanık olmadığın hayatları gözlemleme fırsatı elde edebilirsin. Ayrıca tüm bu tur sırasında birbirinden lezzetli yemekler yiyeceğin de garanti!

İkizler Burcu Ne Tarz Kültürel Gezi Yapmalı?

Burçlar aleminin en sosyallerinden biri olan, her gün farklı bir yere gitmek isteyen, meraklı ve çeşitliliği seven İkizler’in Truva ve Asos turu bilgi açlığını gidermesini sağlayacak! Öğrenmeye açık, hızlı düşünen ve hareketli yapın ile yapmak istediğin kültürel tatilde de bilgi açlığını doyurmak, kendini şarj edecek aktiviteler bulmak istiyorsun. O halde Troya hakkında bazı bilgiler veren panolar ve çeşitli maketlerin sergilendiği Troya Müzesi’ni gezebilir, Assos antik kentinden Midilli Adası’nın deniz manzarasını izleyebilirsin!

Yengeç Burcu Ne Tarz Kültürel Gezi Yapmalı?

Kültürel miraslara ilgi duyan, anılarda yaşamaktan keyif alan Yengeç, tatile çıkarken “Sevdiğim insanlar yanımda olsun, rahat bir yatak ve güzel bir kahvaltı benim için yeter de artar bile!” der. Ailenle beraber bir hafta sonunu Pamukkale gezisine ayırmanız hiç fena olmaz doğrusu! Hierapolis Antik Kenti, Antik Havuz, Laodikya Antik Kenti, Karahayıt, Kırmızı Travertenler, Denizli’nin en büyük ilçesi Pamukkale’ye hayran kalmanı sağlayacak!

Aslan Burcu Ne Tarz Kültürel Gezi Yapmalı?

Eğlenceye ve keyfine düşkün, hatta her hareketi hayattan haz alma üzerine kurulu bir Aslan, tatil için parasına hiç acımaz! Burcunun yöneticisi Güneş senin için çok büyük bir enerji kaynağı, bu nedenle kültürel tatilini yaparken aynı zamanda çok da eğleneceğin bir tur olması gerek. Tabii lider ruhlu olduğunu da unutmadığımız için, arkadaşlarınla gideceğin Gökçeada – Bozcaada tatilinin tüm planını sen yapabilirsin! En şirin pansiyonda konaklayabilir, damla sakızlı ve bademli kurabiyelerin, ekmeklerin tadına bakabilir, Kaleköy, Gizli Liman, Yıldızköy, Bozcaada Rum Mahallesi, Bozcaada Müzesi ve Bozcaada Şarap Fabrikaları’nı gezebilirsiniz.

Başak Burcu Ne Tarz Kültürel Gezi Yapmalı?

Her şeyi ölçüp, biçen ve karar verme aşamasında iyi düşünerek hareket eden Başak, tatilini de önceden planlamayı tercih eder! Gideceğin yer hakkında ne kadar araştırma yaparsan o kadar iyi ve keyif dolu olacağına inanıyorsun. Temiz hava ve yürüyüş gibi kendini iyi hissedeceğin aktivitelerle dolu bir Karadeniz turu hayatın boyunca unutamayacağın bir tatil olacak! Hatta oranın temiz havasına hayran kalarak ileride bu bölgede yaşamayı bile düşünebilirsin.

Terazi Burcu Ne Tarz Kültürel Gezi Yapmalı?

Her yerde bir güzellik, romantizm ve şıklık arayan Terazi, gideceğin gideceği kültürel tatilin yıllarca etkisinde kalmak ister! M.Ö. 5000 yılına kadar dayanan Efes Antik Kenti 2015 yılı itibarıyla UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. 2012’de Maya Takvimi’ne göre dünyanın sonunun geleceği ve yalnızca Will Smith’in yanına sığınanların hayatta kalabileceği konusuyla iyice popülerleşen Şirince Köyü’nü dolaşırken evlerin ve sokakların güzelliği dikkatini çekecek! O halde hemen Efes – Şirince turunu planlamaya başlamalısın!

Akrep Burcu Ne Tarz Kültürel Gezi Yapmalı?

Seyahatlere genelde yalnız başına çıkmayı tercih eden Akrep için Kars Doğu Ekspresi, mükemmel bir hafta sonu kaçamağı! Hiç yorulmadan, üstelik cebe de darbe vurmadan, güzel manzaralara doya doya, günlük rutinden tamamen uzaklaşarak 62 saatte tamamlayabileceğin harika bir tatil seni bekliyor. Ani Harabeleri, Çıldır Gölü, Peynir Müzesi, Rus Mimarisi gezebileceğin yerlerden sadece birkaçı!

Yay Burcu Ne Tarz Kültürel Gezi Yapmalı?

Farklı kültürlere karşı duyduğu merak sayesinde sürprizlerle dolu olan Yay, hayatı boyunca heyecan verici maceralar için yanıp tutuşur! 17 adet ilçesi bulunan Diyarbakır’ın merkezinin yaklaşık 9.000 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu biliyor muydun? Tarih boyunca pek çok medeniyetin geçiş bölgesinde bulunması, günümüzde hem mimari hem de insan olarak farklı kültürleri içinde barındıran bir şehir olarak anılmasını sağlıyor. Şehirde yapılan araştırmalar sonucunda Yontma Taş Devri’nden başlayıp Cilalı Taş Devri’ne kadar uzanan tarihi izlere sahip olan Diyarbakır turu tam sana göre!

Oğlak Burcu Ne Tarz Kültürel Gezi Yapmalı?

Biraz işkolik olduğun doğru ama bu senin tatilin kıymetini bilmeni gelmeni sağlıyor! Doğada yürüyüş yapmak, tarihi dokunun korunduğu yerleri keşfetmek ve aynı zamanda da eğlenmek istiyorsan Safranbolu – Amasra turuna bayılacaksın! Hıdırlık Tepesi’ni ziyaret edip; Eski Safranbolu’yu, Hükümet Konağı’nı, Saat Kulesi’ni fotoğrafladıktan sonra Safranbolu’nun Eski Çarşı kısmına geçebilir, Amasra’nın girişinde bulunan Bakacak Tepesi fotoğraf çekilebilir, Amasra Kalesi, Kemere Köprüsü ve Fatih Camii ile gezini tamamlayabilirsin!

Kova Burcu Ne Tarz Kültürel Gezi Yapmalı?

Sıra dışı, entelektüel ve özgür ruhlu Kova, yapacağı kültürel tatilin özgün yerlerde olmasını, bol bol gezmeyi, görmeyi farklı şeyler denemeyi ister! Dünyada sadece beş yerde var olan, doğal yapısı bozulmamış Longoz ormanlarına sahip, 671 bitki çeşidini barındıran, birçok eko sisteme ve zengin biyolojik çeşitliliğine sahip İğneada ve günümüze kadar gelebilmiş sur duvarlarından içeri girerek Kıyıköy’ü keşfedebilirsin.

Balık Burcu Ne Tarz Kültürel Gezi Yapmalı?

İflah olmaz bir romantik, duygusal ve hayal gücünü sürekli beslemekten hoşlanan Balık’ın ruhuna harika bir Kapadokya tatili çok iyi gelir! Vadilerdeki atlı safarileri, peri bacalarının üzerinden doğan güneşe karşı balon turları ile kendine hayran bırakacak, dönmek istemeyeceksin. Ayrıca 11 ayak üstünde duran Tarihi Taş Köprü’nün günümüze kadar hiçbir aşınmaya uğramadan ayakta kalmayı başardığını da unutmamalısın!

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.