Su Grubu Burçlarının Kalbini Fethedecek Tiyatro Oyunları

Hayal dünyaları geniş olan su grubu burçlarının sanata genel olarak ilgisi vardır. Tiyatroyla yakından ilgilenen Balık, Akrep ve Yengeç burçları için yerli ve yabancı kaynaklı çok sayıda oyun önermek mümkün. Duygusal olan bu burçlarımız için derinliği olan, drama, aşk, tarihi hadise konulu oyunları tavsiye ediyoruz. İşte onların kalbini fethedecek eşsiz tiyatro oyunları:

Balık

Sanata ilgisi ve yeteneği olan Balıklar, tiyatrodan en fazla keyif alan burçlardandır. Günlük yaşamın sıkıcılığından ve gerçekçiliğinden bunaldıklarında sanat aktivitelerine yönelirler. Sanatın güzelliğinin ve yaşama kattığı değerin farkındadırlar. Tiyatro dünyası içerdiği farklı tarz eserlerle bu değeri daha da yükseltir, yeni bakış açıları yaratır, dünyayı geniş açıdan algılamayı sağlar. Dolayısıyla genel kültür açısından yetkin olurlar.

Balıkların zevkine hitap edecek yerli oyunlardan biridir “Yaşama Dair. Tiyatro duayeni Genco Erkal ve Tülay Günal’ın rol aldığı oyun, Nazım Hikmet’in 50. Ölüm yıldönümü vesilesiyle hazırlanmış. Şaire olan sevgisiyle bilinen Erkal, oyunun yönetmenliğini de üstleniyor. Nazım’ın büyük aşkı Piraye ile olan hatıralarıyla başlayan oyunda, birlikte geçen mutlu anılarına tanıklık ediyorsunuz. İlerleyen kısımlarında şairin sürgün edilişi, vatan hasretinin yarattığı buhran anlatılıyor. Oyun, Nazım’ın yaşamından diğer kesitlerle son buluyor. Romantik ve duygusal Balık burçları aşkın ve özlemin incelikle işlendiği bu oyunu beğeneceklerdir.

“Notre Dame Quasimodo” müzikali klasikleşmiş eserler arasında bulunuyor. Aşk, sınıf ayrımcılığı, kilisenin toplum üzerindeki etkisi gibi konuları ele alan ünlü eser Balık burçlarının seveceği bir müzikal. Dünyanın farklı ülkelerinde defalarca seyirciyle buluşan eser, sinemaya da uyarlanmıştı. Oyunun konusuna gelirsek Notre-Dame kilisesinin Papazı Frollo, katedralin önünde bir bebek bulur. Kambur ve çok çirkin olan bebeğe eksik anlamına gelen Quasimodo adını verirler. Büyüdüğünde kilisenin işlerini yapmakla görevlendirilir. Herkes bu zavallı kamburun görüntüsünden ötürü ondan uzak durmaktadır. Quasimodo birgün kilisenin önünde dans eden çingene kızı Esmeralda’yı fark eder ve ona âşık olur.  Genç kadından kilisenin papazı da etkilenir ve onu elde etmek için makamının gücünü kullanır. Esmeralda papaza yüz vermez ve nişanlı olan Phoebus adlı subayla aşk yaşamaya başlar. Papaz genç kızı elde edemeyince entrikalara başvuracaktır. Esmeralda’yı bundan sonra kötü günler bekler.

Akrep

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın eserinden uyarlanan “Gulyabani” gizemli olaylara ilgi duyan Akrep burçlarının severek izleyeceği bir müzikal niteliği taşıyor. İyi kalpli ve dürüst Muhsine; Gulyabani adlı bir cinin yaşadığı söylenen konağa hizmetçi gitmiştir. Konakta çalışanlar evin lanetli olduğunu, daha önce iki çalışanın gizemli bir şekilde öldüğünü söyler. Muhsine bunu duyunca konaktan ayrılmak istese de Ruşen Hanım bu evde bir gece kaldığı için artık bu lanetten kurtulamayacağını söyler. Hanımlar Gulyabani’nin her gece ortaya çıktığını söyleyerek ondan korkmaktadırlar. Muhsine bu söylentilerin iç yüzünü ortaya çıkarmaya karar verir. Bir gece Gulyabani’yi görünce çığlık atar, ahaliyi ve zaptiyeler toplanır. Sonrasında Gulyabani kılığındaki adam ve etrafındakiler yakalanır. Genç hanım aslında kirli bir planı ortaya çıkarmıştır. Cehaletin, efsanelerin insanlar üzerinde nasıl etkili olduğun anlatan oyun, Devlet Tiyatroları’nda sahneleniyor.

Tennessee Williams’ın dünyaca ünlü klasiği “İhtiras Tramvayı” tiyatro camiasının başyapıtları arasında yer alıyor. 1940’ların Amerika’sında geçen oyun; cinsiyet ayrımcılığı, kadının toplumdaki yeri, gelecek kaygısı, tutku, yoksulluk gibi temaları işliyor. Kadınların ikinci sınıf kategorisine itildiği toplumda yaşamının talihsiz olayları sebebiyle ekonomik ve sosyal özgürlüğünü kazanamayan iki kız kardeşin hayatına tanık oluyoruz. Derin karakteri ve tutkulu kişiliğiyle Akrep burçlarının seveceği bu oyun, yıllardır tiyatro dünyasında sık sık sahneleniyor. Senaryoya gelirsek Blanche orta yaşlı, alımlı bir kadındır. Kendinden yaşça epey küçük bir çocuğu baştan çıkardığı gerekçesiyle yasalarla başı derde girer. Yaşadığı zor günlerden ve ekonomik sorunları nedeniyle kız kardeşi Stella’nın evine sığınır. Blanche’nin psikoloji iyi değildir ve hayali olduğu düşünülen bir erkek arkadaştan bahsetmektedir. Stella’nın kocası Blanche’ye psikolojik baskı yapmakta ve onu sürekli aşağılamaktadır. Blanche yaşı ilerlemeden, evlenerek yeni bir hayat inşa etmenin planlarını yapacaktır.

Yengeç

Masallardaki aşıklar deyince ilk akla gelen masallardandır “Romeo ve Juliet”. William Shakespeare’in kaleminden çıkan bu başyapıt duygusal ve ince ruhlu Yengeç burçlarının seveceği bir eser. Uzun yıllardır farklı ülkelerde sahnelenen oyun iki gencin imkânsız aşkını konu alıyor. Romeo aşk acısı çeken bir gençtir.  Arkadaşı Benvolio, onu bir şölene davet eder ve orada yeni kızlarla tanışabileceğini söyler. Romeo, onun sözlerini umursamasa da baloya gelir ve dans eden Juliet’i fark ederek ondan çok etkilenir. Aynı şekilde genç kız da ondan hoşlanır ancak bir süre sonra ailelerinin düşman olduğunu öğrenirler, bu durumda birlikte olmaları imkansızdır. Aşklarını gizlice yaşamaya başlarlar, bu gizlilik bir süre sonra onları rahatsız eder ve evlenmeye karar verirler. Romeo bunun için rahiple konuşur. Juliet’in dadısının da yardımıyla gizlice nikahlanırlar. Bu evliliğin aileler arasındaki düşmanlığı yok edeceğini düşünürler ancak olaylar bundan sonra daha dramatik hale gelir. Bu klasik haline gelen eseri Devlet Tiyatroları sahnelerinde izleyebilirsiniz.

Toplumsal gerçekçi eserlere ilgi duyan Yengeç burçlarının ilgisini çekecek bir diğer oyun da “Damdaki Kemancı.” Türkiye’de 70’li yıllarda sinemaya uyarlanan oyun, bugünlerde tiyatroda seyirciyle buluşuyor. Oyun, konusunu tarihsel gerçekliklerden alıyor. 1905 Rusya’sındayız. Çarlık rejimi altındaki ülkede yoksulluk iyice tırmanmış. Halkta bu gidişata karşı bir tepki oluşmaya başlamış. Bu dönüşüm atmosferinde halktan biri olan Teyve ve ailesi ayakta durmaya çalışmaktadır. Sütçülük yapan Teyve’nin beş kızı vardır. Oyuna adını veren “Damdaki Kemancı” imge olarak verilir, düşme riskine rağmen kemancı çalmaya devam etmektedir. Teyve de yoksulluğa ve değişime rağmen geleneklerine bağlı kalarak ayakta durmaya çalışmaktadır. Ailenin yaşadığı kasabaya gelen Perchik  adlı bir öğretmen hepsinin kaderini değiştirir. Sütçünün kızlarına ders veren Perchik, onların yaşamdaki tercihlerinde ve bakış açısında aydınlanmaya sebep olur. Geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olan Teyve’nin kızlarındaki ve ülkedeki değişimi kabullenmesi kolay olmayacaktır. Ailesine düşkün olan Yengeçlerin duygusal bir bağ kuracağı oyun, ülkemizde de sahneleniyor.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.