Stres Nehrinde Rafting Yapan Başaklara Akılcı Çözümler!

Baskı altında verdiğiniz bir karar anını düşünün. Hislerinizi, düşündüklerinizi… Bir de hayatınızın her dakikasına böyle bir duygunun etki ettiğini. Aklınızın bir köşesinde pusuda yattığını, en uygun ortamda ortaya çıktığını… Stresten bahsediyoruz. Saçınızı da beyazlatır, ömrünüzü de kısaltır. Hele bir de İstanbul gibi büyük bir kaosun ortasında yaşadığınızı düşünün. Koştura koştura yetişmeniz gereken bir işiniz, her gün en az 2 saat çekeceğiniz trafik. E ay sonu da geliyor, faturalar, ihtiyaçlar liste liste buzdolabına asılmış bekliyor. Bir yandan sevgiliniz, diğer yandan aileniz… Hele bir de kendini mutsuz etme konusunda elinde meşaleyle en önde at koşturan bir Başak iseniz, size büyük kolaylıklar dileriz.

İşiniz zor, orası malumunuz. İster yoga yapın, ister dört nala koşun. Ya da derin nefesler, uzun yürüyüşler… İş bitti mi kafada biter! Belki farkındasınız, belki stresten kurtulmak için yaptığınız planlarınız bile hazır! Ya uygulamaya dökmek? İşte orası üstünde durulması gereken bir hakikat. Peki ne yapmak gerekir? Hangi stratejileri izlemek, stres kaynağımızla mücadele etmemizi sağlayabilir, beynimizi ve hislerimizi dizginleyebilir? Uzmanların verdiği birkaç tavsiye, stres nehrinde rafting yapan Başaklara, büyük şehrin trafiğinde eli kolu bağlanmış metropol halkına ve gelecek kaygısını yaşayan tüm insanlığa yardımcı olabilir.

Öncelikle hayır demeyi öğrenin. Tamam evet demeyi sevin fakat kararsızlığın öldürdüğünü aklınızın bir köşesine not edin. Bağlantıyı kesin. Çevrenizde sizi kaos ortamına sürükleyen, mesajlarıyla aklınızı meşgul eden kim varsa mesafenizi çekin. Fakat kin tutmayın. Keskin sirke küpüne zarar ne de olsa. Düşüne düşüne kendinizi yiyip bitirmeyin, dikkat edin. Tabii ki objektif olun fakat kendi yargılarınızdan vazgeçmeyin. Değişime açık olmak, empati kurmak farklı bir konu ancak başkalarının düşünceleri arasında kaybolmayın, çelişkiyi gördüğünüz an bulunduğunuz ortamdan kaçarak uzaklaşın. Karşı tarafı anlamak isterken doğrularınızı çöpe atmayın, kendinizi suçlamayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.