Sosyal Medya Bağımlısı Burçlar, Kurtulmak için Buraya!

Dünya çok hızlı değişmiyor mu? Messenger, Facebook, Twitter derken elimiz kolumuz akıllı telefonlarda, hayatımızın her anı aplikasyonlarda, sosyal medyada. Alışverişten, yemek siparişine, fatura ve ödeme işlerinden hesaplarımızın takibine kadar artık her şey elimizin altında. Hatta artık sevgili aramak bile bir tuş uzağınızda. Instagram, Snapchat, Whatsapp diye sayfa sayfa gezerken artık tüm hayatımız telefon ekranlarında.

Düşünün bir kere, sabah bile telefonda kurduğunuz alarmla uyanıyor, işe gitmek için taksiyi uygulamayla çağırıyor, yemeğinizi internetten sipariş veriyor, ödemesini bile online olarak yapıyorsunuz. Bağımlısı olmamak pek de mümkün görülmüyor. Fakat sosyallik delisi İkizler ve teknoloji gurusu Kova burçları işin ayarını biraz olsun kaçırıyor. Ellerinden akıllı telefon, ipad düşmüyor, internet hayatlarının her anında yer alıyor.

Eğer siz de Kova ve İkizler gibi akıllı telefon hastalığından muzdaripseniz, Google’dan Tristan Harris’in bu konuda farklı ve gayet kolay bir önerisi var: Telefon ekranınızın rengini griye çevirmek. Neden mi? Çünkü uygulamaların renkli dünyası insan psikolojisini etkiliyor, elinizde olmasa da beyniniz ekrana bakma durumunu alışkanlık haline getiriyor. Bir diğer bağımlılık nedeni ise her dakika gelen bildirimler! Yeni takipçiler, beğeniler ve sonu gelmeyen beklentiler. Kapatmadığınız sürece fasulyeden mutlu ederler.  Küçük şeyler gibi görünüyor fakat günlük hayatımızda son derece etkililer. Sosyal medya diyeti yapmak isteyenler, bizce bu önerileri iyice bir düşünsünler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.