Sorunlar Karşısında Burçlar!

He şey güllük gülistanlık, mevsim baharken arasa tarasa şikayet edecek zerre sorun bulamazken insan, hayat ne güzeldir oysa! Ama sorunsuz bir ömür kime kısmet olmuştur ki? Yaşamda her şey zıttıyla birlikte var olur, üzüntüler yaşanmadan keyif vakti başlamazmış! Geldik burçların karşılaştıkları sorunları bertaraf etme yollarına.

Koç      

Herkesin kendince bir yöntemi, sorunlar karşısında bulduğu yolu yordamı muhakkak vardır denir ama Koç’un yoktur. Problemler karşısında geliştirdiği bir stratejisi, uygun bir dili, masa başı konuşması, meselenin enini boyunu ölçüp ağırlığını tartmışlığı yoktur. Koç’un olaya karışması meşhurdur! Sorunların merkez noktasına atılır, müdahaleye koyulur.

Boğa    

Boğa’nın kimselerin direnç gösteremeyeceği en güçlü silahı sabrıdır! Aslında hiçbir şey yapmayışı ve bekleyişiyle tüm maçları kazanır ve bütün problemleri çözer. Herkes meseleyi aydınlatmak için karıncalar misali uğraşır, didinir, kaçınırken; Boğa sadece durumun son halini almasını ve kendi kendine çözüme kavuşmasını bekler. Öyle de olur!

İkizler  

İkizler’in çenesiyle çözemeyeceği düğüm mü vardır? Zihni herkeslerden hararetli çalışır, dili de düşüncelerine eşlik etmek konusunda hiç fena değildir. Eller ne söyleyeceğini düşünüp, uygun cümleler kurana, duydukları yeni sorulara cevaplar geliştirene kadar, bilmem kaç beygir gücündeki diliyle İkizler çoktan Üsküdar’ı geçer. Geride ne sorun kalır ne konuşulacak konu!

Yengeç

“Vay ben öleyim!” temalı dramının ilk perdesi gururla açılır ve sömürülecek ne kadar duygu varsa Yengeç hepsini bulur çıkarır. Yengeç sorunla baş etmek yerine, kendini teselli edilecek hale getirip yeni bir problem alanı yaratır. Herkes Yengeç’in fazlaca abarttığı hüznünü dindirmeye, onu teskin etmeye çalışırken, asıl mesele tüm popülaritesini yitirir. Göz yaşları meselenin üstünü bir güzel örter!

Aslan   

Aslan’ın seveni de sayanı da fedakârlık için can atanı da çoktur. Kimseden bir şey rica etmesine, ihtiyacını dile getirip yardım talep etmesine gerek kalmaz. Ortada bir sorun varsa çözüm gönüllüleri devreye zaten girecektir de Aslan yine de Aslan’lığını yapar! Problemin ortadan kalkması için gerekenin yapılmasını devrik bakışları ve takındığı umursamıyormuş tavrıyla emreder!

Başak  

Sorunun kaynağı nedir? Nelere sebep olacak güçtedir? Çözümü için nasıl bir yol izlenmelidir ve bu izlenecek yolda alınacak önlemler geliştirilecek stratejiler nelerdir? Meseleyi masaya yatırıp, derinlemesine incelemeden, parçalarına ayırıp detaylarında önce bir kaybolmadan yolunu bulamaz Başak!

Terazi  

Aaa ne sorunu canım? Ne gerek var birbirimizi kırmaya? Huzur dolu bakışları ve yumuşak dokunuşlarıyla meselenin orta yerine harika bir zeytin dalı dikip, keyifle sulamaya koyulan Terazi, en uzlaşmacı yolu bulur, kaçmak üzere olan huzurun uygun bir dille kalmasını sağlar.  Terazi’nin uzmanlık alanı sorun yokmuşçasına yaşayıp, olanların da bir güzel üstünü örtmektir.

Akrep  

Akrep gözlerini dört açar, ortamın havasını usulca koklar, her şeyin derinini görmek, meselenin iç yüzünü sezmek konusunda uzman olan Akrep çok geçmeden, meselenin özünü şıp diye anlar! Şimdi yapılması gereken bombanın pimini bulup, etkisiz hale getirmektir. Karda iz belli etmeden yol alan, ensede gezse soluk hissettirmeyen Akrep, gürültü çıkarmadan tarihe gömer sorunu!

Yay       

“Sorun mu? Ne sorunu? Sorun ne arar benim olduğum yerde?” edasıyla ortada çözülmesi gereken bir mesele varmış da yokmuş gibi davranır. Sorumluluk gerektirecek hiçbir şeyi üzerine mal etmez, uzanıp elini sürmez! Kendi haline bırakmak Yay’larda ata sporudur. Aa! Duymamış mıydınız? O gezmesinden kalmaz, keyiflerine ara vermez, bu sırada sorun çözülmüş, çözülmemiş Yay’a ne? Sonuçta kafa nereye Yay oraya!

Oğlak

Oğlak hiçbir sorunla ansızın karşılaşmaz! Sekiz ay sonrasını planlayan, alternatif yolların sorunlu olanlarını tıkayıp, önünü pürüzlerden arındıran Oğlak, sizce yaş tahtaya basmış, işini şansa bırakmış olabilir mi? Ne yani yeterince özen göstermedi mi diyorsunuz? Mümkün değil! Oğlak’a sorunlar vız gelir, o zaten tedbirini almıştır!

Kova    

Haksızın, zenginin, hükümdarın zayıfı ezmesine karşı kayıtsız kalamayan Kova, dünyada aklınıza gelebilecek tüm eşitsizlikler için muhakkak kendi gibi sağduyu sahibi insanlarla bir araya gelmiş, dünyanın farkındalık düzeyini artırmak için türlü projelerde çalışmıştır. Olaylar karşısında tek kişi sesini çıkaramamaktansa örgütlenmenin gücünü çoktan keşfeden Kova, sorunun çözümünü de tek başına aramaz! Kalabalıkları toplar!

Balık    

“Tanrrııııımm! Neden beeennn!” feryadıyla başlar Balık, kader mahkumu rolüne girebilmek için gerekli hazırlık çalışmalarına. Nasıl dertlenir, ne kadar hayıflanır bir bilseniz, şaşarsınız! Ama hep de onu bulur, hayat yüzüne neden gülmez, hep yollar yokuş, yükler ağırdır, nedeeeennn? O sorulara gömülüp, hesaplaşmayı başlatınca sorun morun kalmaz! Kalırsa da çoktan buruşturulup bir köşeye atılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.