Son Olimpiyatlara Damga Vuran Sporcular Hangi Burç Grubundan?

1896 yılından bu yana gerçekleştirilen ve dünyanın en büyük spor organizasyonu olan olimpiyat oyunları, ilk kez Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlendi. 2016’da gerçekleşen ve şehrin Deodoro, Barra, Copacabana ile Maracana olmak üzere dört farklı bölgesinde 17 gün süren oyunlarda toplam 306 etkinlik gerçekleştirildi ve 812’si altın 812’si gümüş ve 864’ü bronz olmak üzere 2 bin 488 madalya dağıtıldı.

2016 yılının en çok konuşulan spor organizasyonu olan oyunlar pek çok yönüyle tartışıldı. Kimileri Rio Olimpiyatları’nın başarılı bir şekilde organize edilemediğini savunurken sporcular kaldıkları yerlerden, yedikleri yemeklerden şikâyet etti. Medya mensupları şehre gidiş gelişlerin çok zor olduğundan ve müsabakaları takip edemediklerinden dem vururken, şehre Olimpiyatları izlemeye gelen turistler sık sık yaşanan hırsızlık olaylarından dolayı rahatsızlıklarını dile getirdi. Aynı zamanda zika virüsü olarak tanınan bir hastalık riski nedeniyle aralarında golf, basketbol, tenis ve yol bisikleti sporcularının da bulunduğu bazı sporcular organizasyona katılmaktan vazgeçti. Tüm bunların yanında Rio’ya 11,6 milyar dolara mal olan oyunlar ekonomik, siyasi ve sosyal gündemi oldukça çalkantılı olan Brezilya’da hararetli tartışmalara neden oldu.  Toplum tarafından bu harcama çok uzun süren protestolara sebep olurken milyonlarca dolar harcayarak oyunlara yetiştirilen tesislerin büyük bölümünün bugünkü hali içler acısı…

Tüm bunlara rağmen Rio Olimpiyatları gerek sporcuların kazandıkları madalyalar gerekse kırılan pek çok rekorla spor tarihindeki yerini aldı. Özellikle Olimpiyatların en prestijli oyunlarından kabul edilen yüzme, tenis, atletizm ve jimnastikteki sporcuların kazandığı başarılar sadece bireysel tarihlerine değil spor tarihine de kazındı. Gelin adını Olimpiyatlara altın harflerle yazdıran bu rekortmen sporcuları daha yakından tanıyalım ve hangi burç grubundan olduklarını ve bu gruplara hangi özellikleriyle bağlandıklarını öğrenelim.

Usain Bolt – Ateş – Koç, Aslan, Yay

21 Ağustos 1986’da dünyaya gelen Usain Bolt, her Ateş burcu grubu gibi yüksek ideallere, tutkulara ve “her şeyi yapabilirim” iddialarına sahip üstelik bu özellikleriyle de bir taraftan ilham verirken diğer taraftan da etrafındaki herkesi etkileyebiliyor. Yaptıkları iş ne olursa olsun ona kendi damgalarını vuran Ateş grubunun tipik bir üyesi olan Bolt, Olimpiyatların en renkli ve en başarılı sporcularından biri… Jamaikalı atlet üç olimpiyatta arka arkaya 100m, 200m ve 4×100 metrede Altın Madalya kazanırken 100 metrede üçüncü kez birinci olarak Amerikalı efsane Carl Lewis’i geride bıraktı. 200 metrede de üç olimpiyatta arka arkaya birinci olan ilk atlet oldu. Toplamda dokuz Olimpiyat altını kazanan atlet Rio’da son kez Olimpiyatlarda yarıştığını açıklamasına rağmen spordan henüz kopamadı. Zira efsanevi atlet şimdilerde Avustralya’nın Central Coast Mariners takımında futbolcu olarak top koşturuyor. Söz konusu yeni başlangıçlar yapmak olduğunda akla gelen ilk burç grubu olan Ateş’e bağlı olan Bolt, bakalım atletizmde gösterdiği başarıyı futbolda da yakalayabilecek mi?

Michael Phelps – Su – Yengeç, Akrep, Balık

Olimpiyatların en heyecanlı spor dallarından olan yüzmede en iyilerinden biri şüphesiz ki ABD’li Michael Phelps… Uzmanlara göre yüzme için mükemmel bir vücuda sahip olan Phelps 1,93 metre boyunda, 84 kilogram ağırlığında ve kollarının açıklığı 2 metre uzunluğunda… Vücudunun sağladığı bu avantajı çok iyi değerlendiren 33 yaşındaki sporcu, Rio’da tam beşinci kez olimpiyat heyecanı yaşayarak beşi altın olmak üzere toplam altı madalya kazandı. Uzun kulvarda 100m ve 200m kelebek ile 400m bireysel karışık dünya rekorlarının sahibi olan Phelps, aynı zamanda Olimpiyat oyunlarında aldığı 28 madalya ile olimpiyat tarihinin en çok madalya alan sporcusu unvanını taşıyor. 30 Haziran doğumlu rekortmen sporcu su burcu olmanın verdiği içgüdüyle suda ne kadar başarılı ve rahat olduğunu ispatladı. Nitekim yaptığı basın toplantısında “Annem bize suda ne kadar güvenli olabileceğimizi öğretti bakın şimdi nerelere geldik” diye bir açıklama yapmıştı.  Aynı zamanda tipik bir yengeç burcu gibi ailesine de çok değer verdiğini sık sık dile getiren sporcu annesini yaptığı bir açıklamada şu şekilde tanımlar: “O benim için her şeyini verdi…”

Andy Murray – Toprak – Boğa, Başak, Oğlak

15 Mayıs 1987 doğumlu Andy Murray şu anda teniste Britanya’nın bir numarası. Rio de Janeiro kentindeki Olimpik Tenis Merkezi’nde oynanan tek erkekler final müsabakasında Arjantinli Juan Martin del Potro ile karşılaşan Murray, 4 saat 2 dakika süren mücadelenin ardından rakibini 3-1 yenerek altın madalya kazandı. Murray bu başarısıyla Olimpiyatlarda teklerde iki kez altın madalya kazanan ilk tenisçi unvanına da sahip olarak tarihe geçti. Büyük Britanyalı tenisçi, 2012’de Londra’da düzenlenen olimpiyatlarda İsviçreli Roger Federer’i yenerek altın madalyaya ulaşmıştı. Olimpiyatlarda ilk altınını kazanmadan önce kendisiyle yapılan bir röportajda, bir sporcu için olimpiyatlarda kazanılan altın madalyadan daha büyük bir başarı olamayacağını söyleyen Murray aslında bu cümlesiyle uzun vadeli kararlar veren, hırslı ve son derece kararlı Toprak grubu brucuna ne denli uygun olduğunu gösteriyor.

Tutya Yılmaz – Hava – İkizler, Terazi, Kova

4 Haziran 1999’da dünyaya gelen ve 4 yaşından beri jimnastik yapan Tutya Yılmaz, henüz 17 yaşındayken ülkemizi Rio Olimpiyatları’nda temsil etti. Her ne kadar Olimpiyatlarda istediğini alamamış olsa da Türk jimnastik tarihinde Olimpiyat’a katılmaya hak kazanan en genç jimnastikçi ve Türkiye Olimpiyat Kafilesi’nin de en genç sporcusu olma unvanını aldı. Henüz genç yaşına rağmen kendine ait yaptığı bir hareketle jimnastik literatürüne adını yazdıran Yılmaz’ın koluyla denge tahtasını alttan tutup sırtıyla destek aldığı harekete jimnastik camiası “Yılmaz” adını veriyor. Günde sekiz saat çalışan Yılmaz, hareketli hava burçlarının tipik bir üyesi olarak çok yönlü ve hızlı kişiliğiyle dikkat çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.