Son 10 Yılın En İyi YSL Tasarımlarını Burçlara Uyarladık

Hazırsanız bu hafta zamanında pantolon dahi giyemeyen kadınları “Le Smoking” adını verdiği smokin ile tanıştıran, transparan kumaşı ve safari ceketleri hayatımıza sokan, bir tablodan esinlenerek elbise yaratan bir tasarımcıyı masaya yatırıyoruz. İşte size güçlü kadınların ilhamı Yves Saint Laurent!

Tasarımcının kendi adıyla 1961 yılında faaliyete geçen marka geçmişten bugüne sadece 6 tasarımcı ile hayatını sürdürdü. 1961 yılından tam 1998 yılına kadar markanın kreatif direktörlüğünü, 1998- 2002 yılları arasında ise Haute Couture departmanını YSL yönetti. 1998 – 2000 yılları arasında ise Alber Elbaz, 2000-2004 Tom Ford, 2004 -2012 yılında Stefano Pilati, 2012- 2016 yılında ise Hedi Slimane, şimdiyse Anthony Vaccarello yönetiyor. Tüm bu yıllar boyunca her bir tasarımcı kendi tasarımlarını YSL’in çizgisini bozmadan yansıttı. Neredeyse her sezon smokin ceket, transparan kumaş ve güçlü kadınların silüetini gördük. Bir tek YSL’in Piet Mondrian’ın eserinden esinlendiği kırmızı, beyaz, sarı, siyah çizgili yün elbise tadında bir tasarım göremedik.

YSL tasarımları için “Chanel kadınları özgürleştirdi, ben onları güçlendirdim.” demişti vakti zamanında. Şimdi biz de bu güçlü kadınların tasarımcısının çatısı altında yer alan tasarımlarının son 10 yılını inceledik ve burçlara göre önerilerimizi hazırladık. Eğer sizin de incelememizi istediğiniz tasarımcılar varsa yorum olarak bırakabilirsiniz.

Koç Burcu Kadını

Kırmızının tutkunu Koç burcu kadınına cesur seçimlerinden dolayı, YSL koleksiyonlarından trençkot rengi olarak pek tercih edilmeyen kırmızı rengi öneriyoruz. YSL’in tasarımlarındaki güçlü kadın imajı Koç burcunun kendinden emin ve güçlü stili ile oldukça uyum sağlıyor. O nedenle Koç kadınlarına smokin pantolon ve deri ceket tasarımlarını tercih etmelerini tavsiye ediyoruz.

Boğa Burcu Kadını

Klas giyim tarzını benimseyen Boğa burcu kadınları için stillerindeki en önemli kriter; kalite ve kumaştır. O nedenle YSL tasarımlarındaki kadife, kapitone ve süet kumaş onların bir numaralı tercihi olmalıdır. Doğa aşığı Boğa kadınlarının sevdiği toprak rengi ve yeşil renklerindeki tasarımlar ile Stefano Pilati’nin Yves Saint Laurent’in haki renklerindeki safari ceketini yeniden yorumladığı tasarımın, Boğa kadınlarının dolabı için mükemmel seçimler olacağını düşünüyoruz.

İkizler Burcu Kadını

Rahatlık, oversize ve boğazlı kazaklardan oluşan dolapların vazgeçilmez sahibi İkizler burcu kadını normal şartlarda YSL ile aynı satırlarda yer alamazdı. Sadece çift renkli elbiselerle var olabiliyorlardı. Ta ki Anthony Vaccarello sahneye çıkana kadar. Anthony, YSL çizgisinin bir tık dışına çıkarak güçlü kadının seksi çizgilerini genişleterek İkizler kadını için de uygun hale getirdi. Sonuç mu? İkizler burcu kadınları da artık YSL dolabına balıklama atlayabilirler.

Yengeç Burcu Kadını

Zarif ipek bluzlar dışında YSL tasarımlarından kendilerine parça bulamayan Yengeç burcu kadınları, çok kısıtlı da olsa Stefano Pilati’nın kreatif direktörlüğünde “total look” olarak YSL tasarımlarının bir parçası olabildiler. Özellikle 2009 kışı tam tarzları olan belden oturtmalı elbiseler ile hayallerindeki tasarımlara ulaşabilecekleri sezondu. Yine 2016 kışında ise bol paça yüksek bel pantolon ile ipek bluzlar ve 2014 kışındaki A kesim elbiseler ile Yengeçlerin kalbine ve dolabına dokunmayı başardı Pilati.

Aslan Burcu Kadını

Gösteriş, şaşaa, güç, ihtişam ve dikkat çekicilik. Bu tanımlar YSL tasarımlarını tanımladığı kadar Aslan burcu kadınını da tanımlıyor. O halde rahatlıkla diyebiliriz ki Saint Laurent tasarımlarına en uygun burçlardan biri özgüvenin eş anlamlısı Aslan burcu. YSL podyumlarında senelerdir salınan uzun ve renkli kürkler, dore ceketler, leopar başta olmak üzere diğer hayvan figürlü desenler, parlak kumaşlar, gösterişli takılar hepsi sanki Aslan burcuna özel tasarlanmış.

Başak Burcu Kadını

Başak kadınının minimal çizgisi ile seksi, gizemli ve tutkulu YSL’in birbiri ile uyum sağlaması imkânsız diyenler bir adım öne çıksın lütfen. Çünkü Saint Laurent, Başak burcu kadınını tek renge olan aşkından yakalıyor. Siyah, krem, bej ve gri renklerine oldukça bağlı olan ve baştan ayağa tek renk giyinmeye meraklı detaycı Başaklar, Anthony Vaccarello son koleksiyonundan, ek olarak da 2011 ve 2012 koleksiyonlarından ilham alabilirler.

Terazi Burcu Kadını

Başak burcunun sade giyim tarzına bile tasarım hazırlayan marka, kendini Terazi burcu kadınının çekici, şık ve zevkli özelliklerinden mahrum bırakacak değildi ya. Dantel, şifon gibi zarif kumaşları himayesinde bulunduran YSL, geniş ipek kumaştan tasarlanan zarif gömlek ve bluz yelpazesi ile Terazi burcu kadınlarının dolabında yer edinmeyi başarıyor.

Akrep Burcu Kadını

Gelmiş geçmiş tüm YSL tasarımlarını bir burç ile eşleştirin deseniz, bu kadın kesinlikle deri kumaşa, siyah ve kırmızı renklere aşık, seksi, tutkulu ve gizemli Akrep burcu kadını olur deriz. Bir tasarımcının çizgisi ile başka bir burç bu kadar eşleşemezdi. Fazla söz söylememize gerek yok. Birinci sırada Akrep, ikinci sırada Aslan burcu tam YSL tasarımlarını her sezonda seçip dolabına ekleyebilir. Fakat biz sizin için 2018 ve 2012 kışından ve 2011 ilkbaharından tasarımlar seçtik.

Yay Burcu Kadını

Rahatlıkları ile ünlü olan Yay burcu kadınları YSL tasarımlarından maskülen dokunuşları dolabına ekleyebilir. Botlar, kısa mini etekler, rahat hırkalar, uzun ceketler başta olmak üzere, daha kurumsal olmaları gereken günlerde de dar ve kısa paçası ile ünlü sigaret pantolonları ve smokin tipli takım elbiseleri kendilerine ayırabilirler.

Oğlak Burcu Kadını

Klasik tarzdan, takım elbiseler ya da döpiyeslerden vazgeçemeyen, beyaz gömlek ve kalem etekle klaslığın kitabını yazan Oğlak kadınları, YSL tasarımları içinde en fazla parçayı genellikle Resort koleksiyonlarından bulabilirler. Onun dışında her sezon var olan smokin tipindeki dar ya da bol paça takım elbiseler Oğlaklar için hazır beklemektedir.

Kova Burcu Kadını

Kendine yakıştırdığı her tasarımı dolabına katabilme yetisine sahip olan Kova kadınları YSL tasarımlarından farklı çizgideki parçaları hiç kaçırmaz. Özellikle farklı doku ve desendeki 2015 kışına ait olan deri tül yaka elbise, kırlangıç yaka smokin cekete yeni bir yorum katan kısa ceket ve pelerin tarzı renkli kürkler ile kendilerini bulabilirler.

Balık Burcu Kadını

Tıpkı Oğlak burcu gibi Balık burcu kadınları da YSL Resort koleksiyonlarından zarif ve romantik birkaç parça ile dolaplarında Saint Laurent tasarımlarına yer verebilirler. Özellikle 2016 yılına ait işlemeli dantel kumaştan tasarlanmış bej midi romantik elbise ile denizci temasındaki ceket ve şortlar tam Balık kadınlarına göre.

Tüm görseller Vogue Runway sitesinden alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.