Son 10 Yılın En İyi Christian Dior Tasarımlarını Burçlara Uyarladık

Kendi markasını kurmadan önce yaptığı ve tasarladığı her parça ile beğenilen ünlü tasarımcı Christian Dior, 1946 yılında resmen kendi adı ile moda dünyasına adım attı. 1947 yılının Şubat ayında ise ilk koleksiyonunu sundu. Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olamayacaktı…

Christian, savaş sonrası üniforma giyen kadınlardan ve onların erkeksi tavırlarından sıkılmış olacak ki kadınlara feminen bir duruş sergileyecekleri tasarımlar sundu. Böylece “New Look” akımını yaratmış oldu. Bu akımda Christian, etek ve ceketten oluşan bir tasarım hazırladı ve kafasına hasır bir şapka kondurdu. Bu defileden sonra Harper’s Bazaar’ın genel yayın yönetmeni Carmel Snow, Dior’un çizgilerine “New Look” adını verdi. Dior için bir yapı taşı olan “New Look” öyle bir ikon oldu ki birkaç yılda bir o görünüme bir gönderme yapılmaya devam ediliyor.

Erken yaşta yaşama veda eden haute couture tasarımlarının önde gelen modacısı moda dünyasında hep lüks ve zarafetin temsilcisi oldu. İpek, tafta, saten düşes ve saten gibi kumaşlara koleksiyonlarında sıkça yer verdi. Vefatıyla yerine o zamanlar henüz 21 yaşında olan Yves Saint Laurent geçti. Dior markası Christian’ın dışında YSL, Marc Bohan, Ferre, John Galliano, Bill Gaytten ve Raf Simons’a emanet edildi. Şimdiyse baş tasarımcı Maria Grazia Churi. Fakat Dior’dan sonra hiçbir tasarımcı Galliano’nun yarattığı gibi markayı yükseklere taşıyacak koleksiyonlar çıkarmadı.

Bu kadar uzun bir özetten sonra sıra geldi senin burcuna göre Dior’un son 10 yılından seçtiğimiz görünümlere. Bakalım senin için seçtiğimiz defileleri beğenecek misin?

Koç Burcu Kadını

Rahat ve maskülen tarza âşık olan nereye giderse gitsin stilinden ödün vermeyen Koç burcu kadını için kıyafetlerinin en önemli özelliği hareketlerini kısıtlamayacak şekilde olması, öyle değil mi? Ama bu onun seçimlerinde öncülük etmesini de engellemez. O nedenle bize göre John Galliano’nun 2010 yılında tasarladığı binici stilini Koç burcu kadınından daha iyi taşıyacak bir burç daha yok. Eh, bir de Koç kadının dolabında en güzel köseyi kapan kırmızı var. Tavsiyemizi istersen kırmızı rengi dış giyim olarak kullanmalısın. Hatta Dior’un Sonbahar Kış 2016 koleksiyonundaki gibi düğmesiz ve midi boyda tercih etmelisin.

Boğa Burcu Kadını

Boğa burcu kadını denince aklımıza hep iki kelime geliyor; kaliteli kumaş ve geleneksel tarz. Kumaşa olan düşkünlüğü ile bilinen Boğa burcu kadını için bir kumaş ne kadar kaliteliyse o kıyafet o kadar uzun ömürlü olur. Eh, haksız da sayılmaz. Bu bilgiler ışında Boğa kadınları için  2013 Couture koleksiyonundaki dokulu kumaştan tasarlanmış straplez üç renk elbiseyi ve neredeyse her koleksiyonda kullanılan kumaşlardan biri olan kadifeden tasarlanmış elbiseyi öneriyoruz. 2016 Sonbahar Kış koleksiyonundaki kruvaze, şal yaka yün palto ömürlük bir parça olduğu için Boğa kadının dolabında rahatlıkla yer alabilir.

İkizler Burcu Kadını

İkizler burcu kadını çeşitliliklerin kraliçesidir adeta. Bunu da her fırsatta göstermekten asla çekinmez. O nedenle çoğu zaman birçok insanın cesaret edemeyeceği renkleri bir arada giyer. Hatta son birkaç senedir moda olan kırmızı ve pembe aşkını ilk olarak İkizler burcu denemiştir. Çift renk elbise ve ayakkabılar da ondan sorulur. Çünkü o bir İkizler olarak her şeyin çift yönlü olmasını sever. Tıpkı Dior’un Cuture 2013 koleksiyonundaki elbise gibi…

Yengeç Burcu Kadını

Nostalji kraliçesi Yengeç için Dior’un genelde Couture koleksiyonları ya da retro tarzda hazırlanmış tasarımları uygun olur. Yengeç burcu kadınının haritasında güçlü bir Aslan etkisi yoksa, geleneksel ve vintage görünüme âşık olacağı kesindir. Christian Dior’un imzası olan belden oturtmalı etek ve elbiselerin hepsi Yengeç kadınının dolabında rahatlıkla yer bulabilir. Özellikle Galliano zamanında fazlasıyla bu tarz etek ve elbise bulması mümkündü. Fakat şimdi belden oturmalı elbiseler yerine İlkbahar-Yaz 2018 koleksiyonundaki bu parçada olduğu gibi daha retro bir hava hüküm sürüyor. Jennifer Lawrance’ın Oscar töreninde giymeyi tercih ettiği toz pembe, straplez bu ikonik elbise de klasik ama feminen giyinmeyi seven Yengeç kadınları için önerdiğimiz tasarımlardan.

Aslan Burcu Kadını

Şaşaa, görkem, ihtişam, abartı ve özgüven. İşte size Aslan burcu kadını. Bu özelliklere sahip birinin siyahlar içinde sade bir palto ve pantolonlar ile dolabını dolduracağını düşünmüyordunuz değil mi? Aslan kadınları Dior’un payetli paltoları, kürklü ceketler ve ışıltılı elbiseleri için biçilmiş kaftandır. Fazla söze gerek yok. Görseller Aslan kadınını yeterince anlatıyor.

Başak Burcu Kadını

John Galliano zamanında Başak burcu kadını için ne kadar Dior tasarımı bulamazsak Maria zamanında da bir o kadar çok sayıda tasarım bulabiliyoruz. Sade şifon etekler, çok az renk ile hareketlendirilmiş tulumlar, minimal paltolar hep Maria zamanından. Hatta 2018 yılının Couture koleksiyonuna ait olan düşük omuzlu, ince kemerli, düz kesim midi boyda olan elbisenin ruhu kesinlikle Başak burcuna ait. İddia ediyoruz ki tasarımlar dile gelse bu sarı elbise “beni bir Başak kadını giymeli” derdi.

Terazi Burcu Kadını

Her daim şıklığı ile göz kamaştıran zevkli Terazi kadını Christian Dior’un kusursuz siluetlerinden fazlasıyla faydalanacak. 2012 yılının İlkbahar Yaz koleksiyonuna denk gelen pantolon ve ceket takımı özellikle ceketin yakasındaki yuvarlak kesimin zarafeti, ayrıca 2017 ve 2018 Couture koleksiyonlarındaki ince işçilik çekici Terazi burcu kadını için mükemmel seçimler olacak. Hatta iddia ediyoruz ki Christian Dior Couture koleksiyonlarındaki her parçayı Terazi burcu kadınına adamışçasına tasarlıyordu.

Akrep Burcu Kadını

Seksi Akrep kadını için Dior’un transparan, dantelli ve saten kumaşlarının yanına büstiyer üstleri, uzun ve seksi elbiseler ile şortların yanına saten kumaşları ve 2018 Couture koleksiyonuna ait incecik askılı derin, geniş V yakanın yanına midi boy eteği koyuyoruz ve dolabı kapatıyoruz. Gizemli Akrep kadını için başka bir şeye ihtiyaç yok.

Yay Burcu Kadını

Enerjik Yay burcu kadını için hiçbir zaman ağır kumaşlar ve tasarımlar uygun olmaz. Onun dolabı etnik kumaşlar ile pofidik tasarımlar arasında gidip gelir.  Bol pantolonlar, oversize kazaklar İkizler burcu kadar onun da kullandığı parçalardır. Hatta seyahat ederken ilk öncelikleri bu olmalı da diyebiliriz. Dior kadını ile en az örtüşen burç olan Yay burcu için 2017 Sonbahar-Kış ve Pre Fall 2014 koleksiyonlarındaki bu görünümleri öneriyoruz. Bir de tabii ki Resort 2018 koleksiyonun hepsini…

Oğlak Burcu Kadını

Klasikliği ile klaslığı harmanlayarak kendine mükemmel bir stil benimsemiş olan Oğlak kadınları çizgilerini asla bozmuyorlar. Ancak isterlerse kendilerine Galliano’nun çılgın tasarımları arasından bile zarif bir parça bulabilirler. Bu istikrarlı gidişin ister disiplinli oluşlarından ister de planlı olmalarından olduğunu düşünün fark etmez. O seçimini yapar ve giyer. Bize de kararlı duruşunun ardından şapka çıkarmak kalır.

Kova Burcu Kadını

Farklı renkleri ve birçok deseni barındıran farklı kumaşları bir arada kullanmak kimin harcı diye sorsak Kova kadınları cevabını alacağımızdan artık hiç kuşkumuz yok. 2009 İlkbahar-Yaz Couture tasarımı olan saten, tüy ve ipek şantuk karışımı bu elbiseyi sadece bildiğini okuyan Kova kadını tercih eder, öyle değil mi? Bordo, pembe ve kırmızı renklerini ya da aynı anda kırmızı, yeşil, bordo ve griyi birlikte taşıyabilmek Kova’ya özgü bir hareket.

Balık Burcu Kadını

Kova kadını ne kadar sıra dışıysa Balık burcu kadını da o kadar romantik. O nedenle genellikle Dior tasarımlarından en çok Resort koleksiyonları onların dolabına özgürce ayak basabiliyor. Hele bir de pembe, mavi tonlarındaysalar dolap kapıları sonsuza kadar açılıyor demektir. Belden oturtmalı elbiseler, volanlar, fırfırlar ve bebe yakalar en çok önerdiğimiz Christian Dior tasarımları…

Christian Dior’un son 10 yılını aksesuar gözetmeksizin sizin için hazırladık. Eğer sizin de incelememizi istediğiniz tasarımcılar varsa yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tüm görseller Vogue Runway sitesinden alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.