Son 10 Yılın En İyi Celine Tasarımlarını Burçlara Uyarladık

Markanın kreatif direktör koltuğuna Hedi Slimane’nin oturmasıyla neredeyse son bir aydır en çok konuşulan markalardan biri oldu Celine. Markanın varoluşu 1945 yılına dayanıyor. Hatta Céline ve Richard Vipiana çiftinin markayı ilk olarak ısmarlama çocuk ayakkabısı yapmak için kurduklarını da belirtelim. Çocuk ayakkabısında yakaladıkları başarıyı yıllar sonra tipik Fransız stilini yansıtacak olan hazır giyim sektöründe de yakalamayı planlayan çift, bu sektöre 1969 yılında girdi.

Çocuk ayakkabılarından sonra Japon pazarı için deri çanta üretmeye başlayan çift hazır giyim sektörüne de el attı. Fakat klasikleşmiş modeller ile genç ve dinamik moda severlere bir türlü ulaşamıyordu markanın kurucusu Céline Vipiana. Daha sonra markayı daha genç kesime de hitap edebilmesi adına 1997 yılında tam 7 yıl sürecek bir birliktelik için ünlü tasarımcı Michael Kors’a teslim etti. Michael Kors’un markayı bırakmasından sonra kreatif direktörlüğü Ivana Omazic ve Roberto Menichetti devralsa da asıl Celine dönemi, 2008 yılında Celine’in baş tasarımcısı olan Phoebe Philo ile başladı. Philo, minimal çizgileri ile on sene boyunca kreatif direktörlüğünü yürüttüğü Celine’i bugünkü muazzam stiline getirdi ve zarif bir marka olarak bıraktı. Hatta minimallik ve sadelik konusunda o kadar net bir çizgisi oldu ki Philo’nun tüm tasarımları adeta Başak kadınlarına ithaf ediyor.

Şimdiyse Hedi ile Celine yeni bir döneme giriyor. Hatta Hedi her gittiği yerde ilk olarak işe instagram sayfalarını silerek ve logoyu değiştirerek başlama geleneğini Celine’de devam ettirdi ve logo tasarımında “é” harfinin verdiği aksandan kurtuldu. İşte size üstte eski ve altta ise yeni Celine logosu.

Henüz Hedi Slimane tasarımlarını görmeden önce Celine’in 10 yıllık tasarımlarını burçlara göre ayırmak istedik. Hazırsan her burç için seçtiğimiz Celine tasarımları inceleyelim…

Koç Burcu Kadını

Koç burcu kadının maskülen aşkı Celine ile zirveye çıkıyor. Özellikle kumaş pantolon kesimlerinde Koç burcu kadının vazgeçilmezi olan boru paça ve yüksek bel vurgusu 2010 ve 2012 yıllarındaki koleksiyonlarında fazlasıyla yer alıyor. Bu pantolonların üzerine bir de blazer veya deri bluz tercih edildiği zaman Koç kadınının içindeki güçlü kadın ortaya çıkıyor. Ayrıca kıpkırmızı lookları ile de Koç kadının dolabına girmeyi başaracak Celine.

Boğa Burcu Kadını

Celine, Boğa kadının dolabına kumaşları ile giriyor. Kalite düşkünü Boğa burcu için süet, yün, ipek şantuk gibi tüm kumaşları ile aklını rahatlıkla çeliyor. En çok da dış giyim modelleri ile Celine Boğa kadınları için ben de varım diyebiliyor. Boğalar, en cafcaflı renklerin bile dingin tonlarını tercih ediyor olacaklar. Buna en iyi örnek olarak Resort 2014 koleksiyonundaki mor tonunu örnek verebiliriz. Kahverenginin yeşilin ise her tonu Boğaların göz zevkine hitap ediyor.

İkizler Burcu Kadını

Tek düze stilden sıkılan, genellikle oversize ürünleri tercih eden ve rahatlık onun için her zaman ön planda olan, çeşitlilik sever İkizler burcu kadını için Celine koleksiyonlarından birer parça bulmak deveye hendek atlatmak kadar zor. Bunun nedeni Celine’in özellikle Philo’nun yarattığı koleksiyonların sade olması. Fakat biz yine de ünlü tasarımcının Sonbahar-Kış 2015 koleksiyonundaki siyah, beyaz ve bej rengindeki askılı elbiseyi İkizler kadını için yarattığını düşünüyoruz. Siz ne dersiniz?

Yengeç Burcu Kadını

Dönemlerin kadını, geçmişin gölgesinde modern çizgileri dolabına taşıyan Yengeç burcu kadını, geleneksel çizgiler ile 70’ler ve 60’lar dönemine gönderme yapan tasarımlarda kendini buluyor. Özellikle Sonbahar-Kış 2014 koleksiyonundaki devetüyü kemerli palto ile Sonbahar-kış 2010 koleksiyonundaki Twiggy tarzı düğmeli elbise tam anlamıyla Yengeç kadını için tasarlanmış.

Aslan Burcu Kadını

Celine, minimal detayların içinde barındırdığı gösteriş sayesinde Aslan burcuna da hitap edebilir. Celine koleksiyonlarında bir Fendi koleksiyonundaki kürklere ya da Tom Ford’un tasarımlarındaki leopara rastlayamayız. Fakat Celine koleksiyonundaki desen ve kumaşlar en alımlı halleriyle Aslan kadınlarına göz kırpar. Hatta gösteriş ve ihtişamı göze sokmadan dozunda ve klaslık çerçevesinde dolabına eklemek isteyen Aslan kadınları için işte size üç örnek.

Başak Burcu Kadını

Bu yazının içinde defalarca söyledik Celine kesinlikle Başak burcu kadının dolabına ait. Tasarımlardaki her parça, renk, kumaş, stil Başak kadınları için biçilmiş bir kaftan. Sade ve gösterişsiz stiliyle göz dolduran Başaklar, Celine’in paltolarını, eteklerini ve elbiselerini rahatlıkla giyebilir. Tek yapması gereken hangi koleksiyondaki tarzları stiline ekleyeceğine karar vermek olmalı. Biz sizin için üç sezon seçtik bile!

Terazi Burcu Kadını

Şıklık, zarafet ve muazzam bir stil. Klaslığın şiirsel dokunuşu, Terazi burcu kadınları için İlkbahar-Yaz koleksiyonlarında saklı. 2010, 2012 ve 2013 koleksiyonlarındaki her pantolon, bluz, ceket, elbise ve aksesuarlar, adeta moda konusunda estetik bakış açısı çok gelişmiş olan Terazi kadınları için tasarlanmış.

Akrep Burcu Kadını

Akrep kadını, karakteristik özelliklerinden biri olan seksiliği Celine koleksiyonlarında yeterince ortaya çıkaramaz. Onun yerine gizemli bir şıklık yakalayabilir. Fakat bu gizemli şıklık da içinde büyük bir zarafet barındırır. Hatta belki de seksi olmak yerinde dozunda bir çekicilik yaratmak isteyen Akrep burcu kadınları için böylesi daha doğru bir seçim olacaktır.

Yay Burcu Kadını

Rahatlık sever ve maceraperest Yay burcu kadını, sırt çantası ile seyahat etmeyi düşündüğünde Celine tasarımı tercih etmeyecektir. O bu dolaba sadece şık gecelerde ve güneşli günlerde sahip olabilir. Hatta Resort 2013 koleksiyonu Avrupa’da müze gezeceği zamanlar için yaratılmış diyebiliriz. İlkbahar-Yaz 2011 koleksiyonu ise günlük hayatında rahatça kullanacağı parçalardır. Celine, Yay burcu kadınına özellikle pantolonlar ve ceketlerle aşk yaşatır.

Oğlak Burcu Kadını

Lacivert sever Oğlak kadını için, Celine’den yüksek bel pantolonları, tulumları, beyaz gömlek ve bluzlar ile diz altı etekleri seçtik. Klaslığını her daim stilinde konuşturan Oğlak kadınının Celine koleksiyonlarına bakarken acaba hangisi bana uygun diye düşünmesine gerek yok. Çünkü Celine’in tüm tasarımları en az Oğlak kadınlarına da en az Başak kadınları kadar yakışır.

Kova Burcu Kadını

Sıra dışı renkler, tasarımlar, kalıplar Kova burcu kadının işi. Kimse ona ne giyeceğini ya da nasıl giyeceğini söyleyemez. Kova kadınları eğer isterlerse desen karmaşasında bile şık olabilirler. İşte Philo’nun Celine için tasarladıklarına uymayan koleksiyonlardan 3 palto. Moda severler için bu paltoları gerçekten Philo mu tasarladı dedirtecek derecede muhteşem paltolar Kova kadınları için baş tacı haline gelebilir. Biz yine iddia ediyoruz ki ünlü tasarımcı bu muazzam parçaları Kova kadını düşünerek çizdi.

Balık Burcu Kadını

Romantik ruhunu pembe ve mavi tonları ile besleyen Balık burcu kadınları için Celine, elbise ve trençkot demek. Belki biraz da ayakkabı olabilir. Resort koleksiyonlarındaki bu renklerdeki tüm elbiseler Balık kadınlarının dolabına girmeyi hak ediyor. Ayrıca tüm elbise tasarımları bilekte biten etekleri ve uzun kollu olması ile Balık burcu kadınlarının naifliğini vurguluyor.

Celine tasarımlarının son 10 yılını inceledik. Senin de incelememizi istediğin bir tasarımcı varsa yorum olarak bize yaz, bir sonraki tasarımcı incelememiz senin tercihin olsun.

Tüm görseller Vogue Runway sitesinden alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.