“Siyah Beyaz Aşk” Dizisindeki Karakterlerin Burçları!

İki kader kurbanı arasında, aslında Balık hattında seyreden bir aşk hikayesini anlatan “Siyah Beyaz Aşk” dizisinde iki ayrı dünyanın çekişmesi konu ediliyor. Çocuk yaşta yaşadığı boyundan büyük deneyimler sonrasında sevmeyi unutmuş, nefret kabuğunun içinde sevgi dolu kalbini korumuş Ferhat ile gözleri aşkla parlayan, kendini insanları iyileştirmeye adamın bir doktor olan Aslı’nın, tehlikeli bir karşılaşmanın ardından yaşadığı tutkulu aşkı anlatıyor öykü. Aslan ailesinin otoriter yapısıyla, Çınar ailesinin hümanizması çarpışırken, yan karakterler de kendi hikayeleri yaşamaya devam ediyor. Bakalım dizinin karakterleri hangi burçları yansıtıyor?

Ferhat Aslan, İbrahim Çelikkol

Babasına fazlasıyla düşkün, onun erdemlerine ve değerler sistemine hayran, sevgi dolu bir çocukken Yengeç özellikleri sıkça gözlenirmiş Ferhat’ta. Halen de kardeşlerine beslediği sevgi, gösterdiği şefkatli tavır ve korumacı yapı ile göstermese de derinlerinde bir yerinde, sert kabuğunun ardındaki hassas Yengeç, kimi durumlarda harekete geçmek üzere varlığını koruyor. Ancak çocuk yaşta yaşadığı ağır travmalar sonrası acımasız bir insana dönüşmek zorunda kalmış. Küçük yaşta babasının gözleri önünde vurularak öldürülmesine şahit olmuş, babasının katilini henüz 12 yaşında öldürmek görevi de aile büyükleri tarafından küçücük ellerine verilmiş. Ferhat o günden itibaren, ıslah evine düşmüş, yıllarca hapis yatmış, askerliğini komanda olarak yapmış, duygularını tümüyle söküp atmış ve olabildiğince acımasızlaşmış, kendince kurduğu adaletten şaşmadığı sanrısıyla savaşçı ancak dış dünyaya karşı kötücül bir Oğlak olarak yaşamış! Öyle ki erdemli bir gençken, gözünü kırpmadan insan öldüren bir katil olmuş. Ferhat’ın hikayesinde kardeşleri için kendinden vazgeçen, fedakar bir Balık teması da açıkça görünüyor. Zaten öldürmek üzere görevlendirildiği kurbanına aşık olması da Ferhat’ın gerçek bir Balık olduğunu doğruluyor. Öte yandan Ferhat; konuşmalarındaki külhan kabalığı, tavırlarındaki yüksek maskülenlik, dilinin ayarsızlığı dolayısıyla dan dun konuşmalarıyla tam bir Koç profili çiziyor.

Aslı Çınar, Birce Akalay

Celladına aşık kurban psikolojisini iliklerine dek yaşayan, insan sevgisine, karıncayı incitemeyen merhametine rağmen insan hayatını hiçe sayan bir katile aşık olan Aslı; tam bir Balık karakteri çiziyor! Aslı esasen abisinin biricik prensesi, evin pamuklara sarılan kız kardeşi, küçük yaşta ailesini kaybedip abisinden öte köy tanımayan bir kurban aslında Aslı! Yaşamı boyunca iradesi dışında gelişen dezavantajlı durumlar içinde kalmış, ve her felaketten bir çiçek yeşertmeyi başarmıştır Aslı. Kendini insanlığa adamış, dünyaya pozitif gözlerle bakmayı her daim başarmış, yetenekli bir doktor Aslı. Bu yönüyle yaşamında her daim başarılar kazanan, toplum yararına işler yapan bir Başak diyebiliriz Aslı için. Ta ki karşılaştığı şehir yaşamının çok uzağında konumlanan, mafyacılık oynayan, kendi adil sistemlerini kurarken insanların hayatını hiçe sayan Aslan ailesiyle tanışıp içindeki amazon kadınını tanıyana, Koç tarafıyla karşılaşana dek! O ana kadar Aslı da bu kadar korkusuz olduğunun, en tehlikeli durumlarda dahi soğuk kanlılığını koruyup doğru kararlar alabildiğinin farkında olmayabilir. Ama öykünün başlangıcından itibaren mücadelesinden vazgeçmeyen bir Koç kadını izliyoruz. Bir de Aslı yaşama tam anlamıyla siyah-beyaz bakıyor! Ferhat ile tanışana dek griyi hiç tanımıyor. İlkeli, erdemli ve sistemdeki aksaklıklara karşı yapıcı ve çözüm geliştirici olan Aslı bu yanıyla biraz Kova sinyalleri veriyor.

Yeter Aslan, Arzu Gamze Kılınç

Çok genç yaşta, başka birinden hamile olduğu halde, istemediği bir adamla evlendirilen, beş kardeşten biri olarak yok yoksul bir ailenin kızı olarak büyüdüğü için, fakirlikten, güçsüzlükten nefret eden bir kadın Yeter! Bu yüzden evlendirildiği erkeğin erdemlerini zayıflık olarak gördüğü için ondan tümden nefret eden Yeter, öz babası olmadığı halde eşine çeken en büyük oğlu Ferhat’ı da fırsat buldukça aşağılamayı ihmal etmiyor! Yeter, tam anlamıyla güce tapan, maddi gerçeklerle yaşayan, acımasız bir Oğlak profili çiziyor. Öyle ki hayatta değer verdiği tek kişi oğlu Ferhat; ancak ona da annelik duygusuyla şefkat beslemiyor. Oğlunun gaddarlığından, otoriterliğinden hatta diktatörlüğünden haz duyuyor ve oğlunu da güce hayran olduğu için seviyor. Yeter statü, güç, zenginlik sahibi olmayan hiç kimseye değer vermiyor. Yeter sadece, güçlünün yanında olmak istediği için güçlü olanlara yakınlık duyuyor.

Namık Emirhan, Muhammet Uzuner

Namık Emirhan, toplum önünde Belediye Başkanı adayı, hastane sahibi, sosyal sorumluluk projelerinin değişmez ismi olarak anılıyor. Ancak gelin görün ki perde arkasında işler hiç de sanıldığı gibi iyilikle çözülmüyor. Namık basbayağı mafya ailesiyle, zorbalıkla işleri kotarıyor ve toplumun saygı duyması için vitrine itibarlı bir iş adamı koyuyor! Tüm bu özellikleriyle Namık tam bir Oğlak profili çiziyor. Namık çok zayıf, fakir ve zorlu bir gençlik yaşamış, en son kirli işlere bulaşmak zorunda kalmış ve ancak bu sayede sahip olduklarına erişim için kendine kirli bir yol açmış! Kendisini dayısı olarak bilen oğlu Ferhat’ı da küçücük bir çocukken kendi karanlık dünyasına, kirli işlerine, tehlikeli yaşamına bulaştırıp, kendi elleriyle oğlundan bir zorba yaratmış! Acımasızlığı, yer altında süren gizli yaşantısı ve sırlarla dolu dünyasıyla Akrep Namık herkese söylediği kocaman bir yalanın içinde yaşıyor. Zira Ferhat’ın annesini, eski sevgilisini de üvey kardeşi olarak ailelerine sokuyor.

Cem Çınar, Uğur Aslan

Kardeşinin anası babası her şeyi olmuş, erdemli, savaşçı, ilkeli ve adil bir adam Cem, dolayısıyla tüm bu adalet mücadelesiyle Kova! Ama sahip olduğu şefkati, kardeş sevgisini anlatmaya gelince konu; Kova biraz eksik kalıyor maalesef. Tam da bu noktada babasının ölümünden sorumlu tuttuğu ablasına beslediği derin nefret ile kız kardeşi Aslı’ya duyduğu tarifsiz sevgi ve korumacı tavırda buram buram Akrep rüzgârı esiyor! Ailesi bildiği tek kardeşi için kendi hayallerinden tereddütsüz vazgeçen, kendi yaşamını tümüyle kardeşine adayan Cem; yüksek fedakarlığıyla da Balık temasından bir kuple taşıyor!

Yiğit Aslan, Deniz Celiloğlu

Babası Necdet’in ölümünün ardından, abisinin kötülerin tarafına hızla sürüklendiğine şahitlik eden Yiğit; kaybettiği babası gibi mert, adil, erdemli biri olmaya ant içip adalet adamı olmak için hukuk okuyor. Ve bu sırada kirli paraya bulaşmamak için abisi Ferhat’tan hiçbir yardım talep etmediği gibi, yardım çabalarını da kabul etmiyor. Terazi’nin adaletini yüreğinde taşıyan Yiğit, savcı oluyor ve sahip olduğu mütevazi yaşamına asla haram sokmuyor. Başarılı, insancıl olduğu kadar gözü kara bir savcı olan Yiğit; bütün suçluların adalet önünde hesap vermesi gerektiğini, hiçbir sosyal statü ya da duygu öncülüğü gözetmeksizin insanların eşit yargılanması gerektiğini düşünüyor ve tam bir Kova gibi davranıyor. Zira en çok da abisi Ferhat’ın suçlarını ispatlayıp ailesini tevkif etmeyi istiyor.

Gülsüm Aslan, Sinem Ünsal

Olan bitenden bihaber, kendi dünyasında yaşayan üstüne bir de sinsi eniştesinin aşkına güvenip ondan hamile kalan bir Balık Gülsüm! Herkese hem çabuk, kanıp tez inanıyor hem de her ne olursa olsun bir şekilde olayların dışında kalmayı başarıyor. Ana öykünün çok uzaklarına kurduğu kendi dünyasında, bir başına yaşıyor Gülsüm!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.