Sınırları Zorlayan, Hep Daha Fazlasını Arayan Akrep Burcu!

Yıllar geçtikçe daha çok tüketim yapan bir toplum haline geliyoruz. Dolaptaki ayvalar daha bitmeden yenilerini alıp diğerleri çürüyünce de hepsini atıyoruz. Tabii bu sadece bir örnekti, yemişiz ayvayı. Askılıkta giyilmeyi bekleyen onca kıyafet varken, dışarı çıktığımızda üstümüze geçirecek bir şey bulamıyor, kendimizi alışveriş merkezlerinde bulunan mağazalara alıp reyonlarda kayboluyoruz. Sonra gelsin tüketim çılgınlığı, kredi kartları, alışveriş yapmaktan ödenmeyen ev kiraları!

Abartmıyoruz. Krediyle tatile çıkan, cebindeki kartla Ağaoğlu’na kafa tutan, asgari ücretle son model telefon kullanan insanların olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Ev kredileriyle istediğimiz hayata kavuşmayı hayal ederken kendimizi intiharın eşiğinde bulduğumuz bir sistemin içinde bulunuyoruz. Peki hep tüketirken herhangi bir şey üretiyor muyuz? Hayır. Hep kolaya kaçıyoruz, hazırdan yiyor, dışarıdan ithal ediyoruz. Hayatımız copy paste! Neden peki? Cevap kolay: Çünkü üretmek zor, yaratıcı işler yapıp bir yerlere gelecek sabır ise kimsede yok! Alışmışız yan gelip yatmaya, kıyamet kopsa arkamıza dönüp bakmamaya.

İşin maddi kısmını bir tarafa bırakalım, bir de duygusal boyutunu ele alalım. İnsanları da tüketmiyor muyuz? İşimize geldiğinde arayıp, yalnız kaldığımızda görüşmek istemiyor muyuz? Hep başkasından medet umup tek başımıza kalmaktan korkmuyor muyuz? Özgüvenimizi kaybediyoruz. Eski sevgilimize ya da ailemize sığınıyoruz. İhtiyacımız olan ne varsa bir kerede alıyoruz, sonra yürüyüp gidiyoruz. Sevgilimizden ayrıldıysak şefkati başka kollarda, borcumuz varsa çareyi ya babamızda ya en yakın arkadaşımızda arıyoruz. Başımız sıkıştığında ise annemiz bir telefon kadar uzağımızda. Diyeceğimiz o ki tüketici olmak damarlarımızda dolaşan kıpkırmızı kanda! Hep daha fazlasını istiyor, gözümüz asla doymuyor. Hem kendimizi durduramıyor hem çevremizdekileri yoruyoruz. Doyumsuzluğumuzu dindiremiyor, yaptığımız tüm yanlışları normalleştiriyoruz. Öğrenmiyoruz. Küllerimizden doğmak için, sınırları zorlayan, hep daha fazlasını arayan Akrepler gibi krizden besleniyor, tüketiyor ve yine tüketiyoruz. Yoksa siz farklı olduğunuzu mu düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.