Burçların İlk Buluşma Yemeği!

Restoran deyip geçmeyin! Burçların hem mekân zevklerini, hem damak tatlarını, hem seçim yaparken takındıkları tavırları hem de gittikleri restoran türünü ve giderken tercih ettikleri kostümler haklarında çok şey anlatır. Hele ki tercih ettikleri mutfaklar ve masa adapları kim olduklarını ele verir! Peki şık bir restoranda yemeğe çıkan burçlar nasıl davranırlar!

Koç

Koç en birinci sipariş veren olmak için acele eder, yemek seçme aşamasını bir çırpıda halledip level atlamak ister! Daha bunun tatlısı var, çay faslı da muhakkak başlar, kim bilir oturduğu yerde ne kadar zaman geçer! Koç boşa zaman harcamayı da koltuğunda kök salmayı da sevmez! “Ustam” diye garsona bağırır, “bilader” diye bir daha davranır, sabırsızlığından ortalığı ayağa kaldırır!

Boğa    

Boğa yılların gurmesi edasıyla restorandaki yerini alır, ortamı bir güzel koklar, etrafına bakar! Restoranın hangi mutfakta uzman olduğunu anlar, Balık ise mevsimine göre en tazelerinden, etse pişirme tekniklerinden dem vurmaya başlar. Ardından alır sazı eline, yediği yemek üzerine aşçıya tere satar! Damağına dokunan tüm baharatlarını tek tek sayıp gurme şov yapar!

İkizler  

İkizler aceleyle davrandığı tüm masaların, en güzel manzaraların, ferah alanların başkaları tarafından kapıldığını görünce suratını asar! Hele ki gözlerinin önünde kaybettiği bir masa varsa, sinir yapar, yanında kim varsa yavaşlığından kaçırdıkları fırsat yüzünden öfke kusar! Nihayet bir masada karar kıldığını sanıp otursa da yerinde duramaz, masasından bir türlü memnun olmaz, telefonunu bırakıp yemeğine konsantre olamaz!

Yengeç

Yengeç en tanıdık yemeklerin olduğu, sebzeli bölümlerde gezer, yemeklerin anne mutfağında yapılabilir olmasını önemser! Yengeç yeniliklere çok da açık değildir! Yemek yemeyi sever ancak hiç bilmediği karışımları denemek konusunda mesafeli duruşunu korur! Bir de ne yerse yesin muhakkak kıyaslar! Yemekte kendisine eşlik edene “Sen bunu bir de annemin elinden ye!” demeden duramaz!

Aslan   

Aslan gittiği restoran kendi tercihi değilse, tabi ki ondan daha iyi yerler bilen kimseler olamayacağını gösterircesine memnuniyetsizliğini takınır, gördüğü her şeye muhakkak burun kıvırır! “Ne varoş yer burası, çok aradın mı!” derken patlatır bombayı, “bir dahakine plan benden olsun da gözün restoran görsün” demeyi de ihmal etmez! Her şeyin en iyisini ben bilirim iddiasını sürdürmese olmaz!

Başak  

Başak önden lavaboya gitmek bahanesiyle mutfağa dalar, yanlışlıkla girdiği yeri dip köşe inceler öyle çıkar! Masasına döndüğünde çatal bıçak silme operasyonuna başlar, yanında kim varsa herkesinkine bir el atar! Sıra yemek seçmeye gelince, yeni bir gıcıklık serisi başlar! Bolognes makarna ister ama içinden kıymayı çıkarıp biber sote konmasını talep eder, karışık pizza isteyip mantar, domates, peynir ne varsa çıkarttırıp biberli pideye çevirir! Menüden itirazsız yemek seçtiği görülmez!

Terazi  

Terazi sakince sevgilisinin, eşinin, kardeşinin her kimle geldiyse onun adımlarını takip eder, itirazsız kendine ayrıldığı düşünülen yere konumlanır! Terazi’nin tek sorunu seçmeyi sevmemesidir! Önce restoran sahibinden, garsonuna kendisine tercihini soran herkesi, “öneriniz nedir?” sorusuyla yanıtlar! Dakikalar süren kararsızlığın ardından, “beyefendinin istediğinin aynından” deyip işin içinden çıkar!

Akrep  

Usul adımlarıyla, sağı solu kolaçan ede ede girer Akrep salona! Görenler birilerinden saklandığını, takip edildiğini düşünebilir. Herkesin gözlerinin önünde yer alan orta masalarda oturmayı sevmez, gözlemlenmek istemez! Ama gözlem yapmaya, başka masalarda konuşulan konuları dinlemeye bayılır. Zira Akrep kimler neler konuşuyor bilmek ister! Yemek yenir biter, Akrep karnını doyurmaktan çok bilgi toplamayı önemser!

Yay   

Yay mekânın ona yeni bir bilgi verip vermediğini merak eder, sağı solu güzelce inceler! Farklı kültürleri simgeleyen, geleneklere gönderme yapan bir mekansa muhakkak menüsünü görmek için sabırsızlanır. Yay için önemli olan karnını doyurmak değil, yeni bir deneyim yaşamaktır. Adını sorsalar söyleyemez, muhteviyatı hakkında detaylı bilgi istemez ve menüdeki en garip yemeği seçer!

Oğlak   

Oğlak ağır adımlarla ilerlediği restorana ciddi bakışlar atar, kendine en uygun yeri seçip yavaşça yerini alır! Ceketini çıkarır, menüden yemek seçme işini önerileri eşliğinde devralır! Menüdeki en kallavi yemeğe gözü takılır, en başarılı kombinasyonu yapmaya da gerekli yeteneği vardır! Sıralamasını yapar, siparişini verir, garson tarafından seçiminin takdir edilmesinin ardından, keyifle sohbete dalar!

Kova    

Kova öncelikle vegan ya da vejetaryen menü varsa rica eder, yoksa sebzeli yemekler kısmından, salatalardan bir şeyler söyler! Bu sırada hayvanları yemenin zalimliğinden dem vurur, üstünde başında kürk, montunun içlerinde kaz tüyü dolu olanın içi biraz burkulur! Bugünlük sosyal mesajını veren Kova, otlarla bezeli tabağını yemeğe koyulur!

Balık    

Balık sorunsuz bir arkadaş, problemsiz bir eş, itirazsız bir dosttur! Bunlar onu mükemmel yapmaya yetmese de restoranda rahatlıkla yemek yenebileceği anlamına gelir! Balık önüne ne koysanız yer! Uçuş uçuş masa örtüleri, manzaralı bir restoran, deniz kenarı bir masa olsa bayılır! Ama aksi halde mesele yapmaz, olay çıkarmaz! Canım da başka bir şey çekiyordu deyip akıllarda soru işaretleri bırakmaz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir