Sevgililer Gününü Yalnız Geçirecek Burçlara Film Önerileri

Neymiş efendim 14 Şubat geliyormuş. Sevgililer günü için hemen bir plan yapılmalıymış. Sevgiliye alınacak en güzel hediye önerileriymiş… Soruyorlar mı hiç, gerçekten sevenin var mı diye? Sanki herkesin bir sevgilisi var, hepsi de bulutlar üzerinde… Yok güzel kardeşim, bu dünyada yalnızlar da var! 14 Şubat’ta dışarı çıkıp mıç mıç gezen çiftleri görmek istemeyen yalnızlığından memnun burçlar için hazırladığımız birbirinden güzel film önerilerimiz yeni yazımızda.

Koç: Taksi Şoförü (Taxi Driver)

Koçların bir filmde aradığı ilk kriter aksiyon! Öyle ağır işleyen, insanın içini sıkan uzun filmlerle işi olmaz. Yalnızlığı ve aksiyonu aynı potada eritmeyi başarmış Martin Scorsese imzalı Taksi Şoförü (Taxi Driver) bu yüzden onlar için en uygun öneri diyebiliriz. Vietnam’dan dönen ve içindeki yalnızlığı kötü adamları temizleyerek dindiren baş karakterde Koçları andıran çok şey var!

Boğa: İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış… ve İlkbahar (Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring)

Boğalar için yalnızlık öyle dert yanılması gereken bir şey değil. Aksine keyif almasını bilenler için dünyanın en büyük lütfu bile olabilir. Güney Kore sinemasının en ünlü isimlerinden Kim Ki-duk’un yönetmenlik koltuğunda oturduğu İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış… ve İlkbahar (Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring), insan hayatının çocukluk, gençlik, yetişkinlik ve yaşlılık gibi evrelerini mevsimler üzerinden inceliyor. Film, sakinliği ve sadeliğiyle Boğaların yüksek beğeni kriterlerini karşılamaya aday!

İkizler: Istakoz (The Lobster)

İkizlerin sıradanlığa karşı bir alerjisi var. Defalarca işlenen konular, birbirinin kopyası senaryolar, tanıdık karakterler… Bir filmde bunlar varsa beğenmeleri mümkün değil! Bu yüzden yalnızlığı bir distopya üzerinden anlatmayı başarmış Istakoz (The Lobster) filmine beş yıldız vereceklerine şüphe yok. Yorgos Lanthimos’un kamera arkasına geçtiği filmde yalnızlık hiç olmadığı kadar gerçekçi, hiç olmadığı kadar sıra dışı.

Yengeç: Paris, Texas

 Yalnız kalmak, Yengeçlerin en büyük fobilerinden biri. Ailesiyle, arkadaşlarıyla, hobileriyle her zaman meşgul olması bundan! 14 Şubat’ı yalnız geçirecekse bile 1984 yapımı Paris, Texas filmi gibi bir filmle içli dışlı olması gerekli. Zira geçmişin gölgesinden kaçamayan ve yalnızlığını dindirmek için en uzun yolları bile korkusuzca yürüyen karakterde Yengeçlere tanıdık gelecek çok şey var.

Aslan: Ben Efsaneyim (I’m Legend)

Aslanların yalnız kaldığı görülmüş şey değil. Tabii, insanlığı yıkıma götüren ölümcül bir virüs dünyada kol geziyorsa o zaman başka! İnsanoğlunu yok olmanın eşiğine getiren bir virüse karşı bağışıklık kazanmış bir bilim insanının, dünyayı kurtarma hikayesini konu alan Ben Efsaneyim (I’m Legend) tam da bu yüzden Aslanlar için en uygun seçimlerden biri. Yer yer duygusallığı yer yer aksiyonu ile keyifli bir 2 saat geçirteceği kesin.

Başak: Durgun Hayat (Still Life)

Başakların hayata bakış açısını anlayabilmiş çok az insan var. Pek tabii yalnızlıklarını da. Kendilerine has bir dünyada mutlu olmaları bundan. 2013 yapımı Durgun Hayat (Still Life) filmindeki baş karakter de neredeyse onlar gibi! Titizlikle yerine getirdiği cenaze törenleri ile işine tutkuyla bağlı karakter, yalnızlığını türlü meşgalelerle doldurmayı başarıyor. Dram ve komedi tadındaki film, 14 Şubat’ı renkli bir hale getirmelerini sağlayabilir.

Terazi: Bir Konuşabilse… (Lost in Translation)

Yalnızlık, Terazilerin hiç tanımadığı bir yabancı gibi. Hatta ve hatta bugüne dek 14 Şubat’ı hiç yalnız geçirmemiş bile olabilir. Bu yüzden Oscar ödüllü Bir Konuşabilse… (Lost in Translation) filmindeki yalnızlığı yabancılıkla karşılayan iki karakterin hikayesinde onlara empati kurduracak çok şey var. Japonya’da kendilerini bir tür iletişimsizlik sarmalında bulan karakterlerin yakınlaşma hikayesi Terazilere fazlasıyla keyif verebilir.

Akrep: Kızıl Çöl (Red Desert)

Akreplerin duyguları adeta birer buz dağı gibi. Görünenin altında çok daha büyük bir derinlikleri var. Belki de bu yüzden yalnızlıklarında hiç olmadığı kadar pesimist birine dönüşebilir. Kızıl Çöl (Red Desert) filmindeki baş karakterin geçirdiği bir kaza sonrası değişen duygu dünyası, bir noktada onlara kendilerini anımsatabilir. Yabancılaşma ve yalnızlık kavramlarını karamsar bir perspektiften anlatan film, tam da onların dişine göre!

Yay: Elveda Las Vegas (Leaving Las Vegas)

Yaylar ve sıradanlık yan yana anılabilecek iki kelime değil. Aksine çokça kez her şeyi abartma eğilimindedir. Yazar olarak geçimini güçlükle sürdüren baş karakterin hikayesinin anlatıldığı Elveda Las Vegas (Leaving Las Vegas) filminde olduğu gibi yalnızlığıyla mücadele ederken ipin ucunu kaçırabilir. Bu yüzden film, onlar için bir noktada hayat dersi niteliğinde.

Oğlak: Yaban Çilekleri (Wild Strawberries)

Oğlaklar için yalnızlığın da beraberliğin de öyle matah bir anlamı yok. Hayat başardıklarımızdan ve içimizde kalanlardan ibaret sadece. Yaban Çilekleri (Wild Strawberries) filminin baş karakterinin fahri doktorasını almak üzere çıktığı yolculukta karşısına çıkan yalnızlığı ve pişmanlıkları, Oğlaklar için de bir tür hayat dersi niteliği taşıyor denebilir. Bizden söylemesi.

Kova: Solaris

Kovaların entelektüellikleri ve ufuk açıcı dünya görüşleri hesaba katıldığında film önerisinde bulunmak, öyle pek kolay değil. Yalnızlık kavramını bile bambaşka bir atmosfer içinde görmek isteyecektir. Tam da bu yüzden bilim kurgu türünün kültleşen eserlerinden Solaris onlara göre! Solaris gezegeninin gizemini çözmek için yola çıkan ve geçmişinin hayaletleriyle tekrar tanışan karakterde hiç de yabancı olmadıkları çok fazla detay var.

Balık: Gerçek Sevgili (Lars and the Real Girl)

 Balıkları gerçekten anlayabilen tek bir insan evladı bile çıkmadı bugüne kadar. Ne zaman ne düşünüyor, neye nasıl tepki veriyor, gerçekten ne istiyor… Çözebilmek mümkün değil! 2007 yapımı Gerçek Sevgili (Lars and the Real Girl) filminin baş karakteri gibi. Kendine has bir dünyaya sahip karakterin aşkla tanışması ve çevresindeki insanlara bunu inandırması süreci gerçekten izlemeye değer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir