Senin Burcunun İletişim Aracı Hangisi?

Herkesin kendince geliştirdiği bir ifade ve davranış biçimi vardır. Elbette doğrudan olmadan kurulan her iletişim sırasında kaçınılmaz olarak bir araç kullanılır. Bu güvercinin ayağına bağladığımız bir not da ırmağın akışına emanet ettiğimiz bir şişe de olabilir ya da uzak atalarımız gibi yellediğimiz kara bir duman, çağın bağımlılık yapan aracı telefon ya da internet de olabilir! Tüm iletişim araçlarını toplayıp, burçlar arasında bölüştürsek, hangi burca ne düşer dersiniz?

Koç       

Çağının en hızlısı, rakipleri arasında tez ulaşımıyla nam salan iletişim aracı “Telgraf”; biraz sadeliği biraz da henüz teknolojinin nimetlerinin önümüze serilmediği günlerde devrim niteliğindeki yeniliğiyle Koç’a yaraşır. Dünyada postacı güvercinlerin modasının henüz geçmediği, ateş yakmak gibi ilkel yöntemlerin henüz popüler olduğu bir dönemin sonlarında en acele yol olarak icat olan telgraf, o günün Koç’larını oldukça heyecanlandırmış olmalı. Halen telgrafın kullanıldığını da eklemeden geçmeyelim.

Boğa    

Uzun uzun yazılırdı satırları, ne kağıtlar buruşturup atılırdı, mürekkep bulaşır, hiza şaşar mektup çöpe giderdi. Harfleri inci gibi yan yana dizmek için onlarca denemenin ardından sonunda istendik olana ulaşılır sıra bu metni kokulayıp, zarflamaya gelirdi. Kağıdın dokusu, kartın en güzel görsellisi, zarfın pulu çok önemliydi. Somut olan her şeyi sanatsal bir tavırla alımlayan, kırk düşünüp bir yapan, sabırla beklemeyi bilen Boğa’lar kim bilir ne güzel mektup arkadaşlığı yapmışlardır ve hala yapıyorlardır.

İkizler  

Onca konuşma ne sayfalarca mektuplara sığar ne kuşun kanadı böyle bir ağırlığı taşıyıp uçmaya yeter! Dumandan göz gözü görmez, İkizler’in söyleyeceklerinin sonu gelene dek ortalık yangın yerine dönerdi. Gazeteler baskıdan çıkmaz, yazıları köşelere sığmazdı. İyisi mi İkizler’in eline bir telefon, yanına bilmem kaç kez doldurmaya yetecek kapasitede bir power bank vermeli, dinleyicisi her kimse saatlerce sürecek konuşmalarda radyasyon yüklenmeye göğüs germeli. İkizler’e pili bitmeyen, kapanıp sohbeti yarı yolda kesmeyen bir telefon icat etmeli.

Yengeç

Hem sevip hem özgürlüğüne uçuracağı, biraz nostaljik çokça romantik bir yol seçtik Yengeç için; posta güvercini. Beslesin, büyütsün, bolca sevgi verip sıcak evinde sohbetlere koyulsun. Arada bir de haberleşmek için tatlı sözlerini sıraladığı notlarını sevdiğine uçursun. Yengeç, yüreğinin sözcüklerini, yumuşak bir iple güvercinin bileğine bağlayıp, hayallerinin göklerde sevdiğine süzülmesine seyirci olsun.

Aslan   

En ışıklı sahnelerin yetenek abidesi, teatral kabiliyetiyle kuvvetli alkışların değişmez assolisti Aslan’ın kendisini en güzel ifade edebileceği araç; televizyon. Hem gösterişiyle izlenebilir hem yeteneklerini gösterebilir, kameranın ayarlarıyla birazcık oynayıp, ekran ışıkları maksimuma getirilirse gösterişine yenileri eklenir. Aslan karizmasıyla reytingleri alt üst edip, televizyonun dahi kral/kraliçesi olur.

Başak  

En itinalı, oldukça meşakkatli, her sayfasının düzeni ayrı, detayı en bol ve bilgisi sıcak iletişim aracı gazete, en çok Başak’a yakışır. İtinayla takip edilmesi gereken bir süreci vardır gazetenin, yazının fontundan puntosuna, kullanılacak görselden, sayfa dizaynına, her gün yeniden başlayan ve hep en dikkatli olmayı gerektiren bir kontrol ve baskı sürecinin altından bir tek Başak kalkabilir.

Terazi  

Her güne neşeyle uyanan, müziğin ritmiyle yaşayan, sosyalleşmekten eve barka uğrayamayan, huzurlu Terazi’ler için günün her saati kulaklarında taşıyabilecekleri bir iletişim aracı radyo. Tüm dünyanın barış içinde yaşaması için tüm uzlaşıları sağlayan Terazi, kulakların huzurlu tınısıdır.

Akrep  

Dünyada kimi bilgilerin gizlenmesi ve asırlar boyunca muhafaza edilmesi ile görevlendirilebilecek tek burç Akrep’tir. Ağzı sıkı, iletişim içinde olduğu kişilerle paylaşımı sınırlı olan Akrep, sadece bu alanda uzmanlık geliştiren kişilerce gizli anlaşmalar yapabilmesi için mors alfabesini kullanabilir. Herkese umursanmayacak bir tıkırtı olarak gelen bu vuruşa dayalı iletişim biçimi, bilginin birkaç insan arasında taşınmasına da olanak sağlar.

Yay       

Tarih boyunca var olmuş ve varlığını yitirmiş yahut bugünlere dek varlığını sürdürmeyi başarmış tüm kültürlere ve bu insanlarca geliştirilen her türlü felsefeye ilgi duyar Yay. Yeni deneyimler yaşamaya ise oldukça heveslidir. Farklı geleneklerin ritüellerini uygulamak konusunda sahip olduğu heyecan yadsınamaz. Yay dumanla haberleşebilmenin yolunu bulsa, eminiz ki vakit kaybetmeden ateşle söyleşmeye başlar.

Oğlak   

Erken yaşlarda yaşamını disipline etmeyi başaran ve yaşam boyu kendine koyduğu kurallara tabi olmak konusunda sadakati elden bırakmayan Oğlak, iletişimin en işlevsel ve resmi olanını tercih eder. Elbette mesleki ilişkilerini geliştirmek ve işlerini sorunsuz sürdürmek için kullandığı e-posta Oğlak’ın yaşamsal iletişim aracıdır.

Kova    

Fütüristtik oluşuyla dikkat çeken, çağdaşlarından farklı yaşamı ve fikir dünyasıyla bilinen Kova, teknoloji alanında derinlemesine bilgi sahibidir ve bu alanda yapılan hiçbir atılımı, geliştirilen icatları gözden kaçırmaz. Kova için teknolojinin en keyifli ve işlevsel atılımlarından biri olan hologram, en iyi iletişim aracı olacaktır.

Balık    

Zihinsel olarak yarattığı düşsel evreninde yaşamak konusunda ısrarcı olan, duygularını bir başına yaşayarak doyumların en yükseğine ulaşan, sezgilerinin gücü sayesinde dünyanın ötesinde bir iletişimin parçası olan Balık’ların insanlarla anlaşmak için toplumsal alanda var olmasına gerek yoktur. O yalnız başına kaldığı anlarda dahi telepatik olarak insanlarla iletişime geçebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.