Sekonder Kazanç Hangi Burçların Taktiği

Hastane odalarını, acil servislerini, sağlık ocaklarını şöyle bir gezinin. Göz alabildiğince hasta, yaralı ve kendinden geçmek üzere olan insan… Kabul, pek iç açıcı bir tablo değil. Şöyle soralım, “Sizce kaçı gerçekten hasta ve muhtaç durumda biri?” İlk etapta saptamak zor olabilir ama emin ol içlerinde senden daha sağlıklı insanlar var. Evet, şaka değil. Nitekim kimileri için herhangi bir rahatsızlığı olmamasına rağmen hastaneye kaldırılmak, sevdiklerinden ilgi görmek için en kestirme yollardan biri. Literatürde sekonder kazanç ya da ikincil kazanç olarak geçen bu durum, kişilerin fiziksel ya da ruhsal bir hastalık nedeniyle gördüğü ilgiyi kalıcı hale getirme isteği olarak kabul ediliyor. Genellikle bilinçli olarak yapılmasa da kişiler, iyileşmeleri durumunda sevdiklerinin ilgilerinin üstünden kalkacağı korkusuyla söz konusu rahatsızlığı sürdürme eğilimi gösterebiliyor. Çevrende de böyle insanlar vardır mutlaka, sence burçları hangileri?

Sevdiklerinin Kanatları Altında Kalmaktan Hoşnut Yengeç

Yengeçlerin sevdiklerine ne kadar bağlı insanlar olduklarını sanıyoruz uzun uzun anlatmaya gerek yok. Benzer bir ilgi ve bağlılığı talep etmeyi en doğal hakları olarak görmeleri bundan. İstediğini elde edemediğinde ise birtakım oyunlara başvurabilir. Küçük bir rahatsızlığını abartıp hastaneye kaldırılmak ya da iyileşme sürecini bile isteye sabote etmek gibi. Böylece sevdikleri hep yanında ve ilgileri üzerinde olacaktır. Daha ne isteyebilir ki?

Pireyi Deve Yapan Balık

Balıklar oldum olası dramatik insanlar. Basit bir soğuk algınlığında dahi yorgan döşek yatabilirler. Öyle kalsalar yine iyi. Kendilerinden geçmiş bir şekilde uzanırlarken ellerinde telefon hastalık belirtilerinin aslında çok daha büyük hastalıkların öncüsü olduğuna kendilerini inandırabilirler. Aksine inandırmak için doktorların açıklamaları bile yeterli değil. Bu süreçte sevdiklerinin her daim yanlarında olması ve ellerinden tutması ise en büyük tesellisi. Böylesi bir kazançtan vazgeçmeyi kolay kolay kabul etmeyecektir.

Hastalık Hastası Başak  

Hastaneler, Başakların en büyük sosyalleşme alanları denebilir. Civar hastanelere ve departmanlarına dair keskin yorumları, mutlaka ondan randevu aldıkları ve artık ahbap oldukları bir doktorları ve hemşeriden hasta bakıcısına kadar geniş bir sosyal çevreleri de cabası! Hepsi, bir türlü yenemediği hastalık hastalığının bir parçası. Sevdiklerinin desteğini yanlarında hissetmeleri ve testlerle kuruntularını boşa çıkması ile kendilerini iyi hissetmeleri, bu durumun kolay kolay sona ermeyeceğinin bir göstergesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.