Rüya Tabirleri: Burcunuza Göre Rüyanız

TDK gerçekleşmesinin imkânsız olduğunu söylese de tanımında, kimi rüyalar gerçeğe yakınlıklarıyla dileğe dönüşür, umut olurlar hatta gerçekleştikleri de olur! Halen rüyanın manasına tam olarak varılamamış olsa da yaşamın en özgür, ruhun en sınırsız eylemler alanı olduğu aşikârdır. Ya bilinç altımız ya hayallerimiz, eski atalarımızın yaşamlarının yansımaları ya da günlük yaşamımızın uzantıları, nerden geldiği belirsiz bir dolu senaryonun ışıklı sahnesidir rüyalar alemi! Bu kez burçların rüyaları hayır olsun diyelim, kimler nasıl rüyalar görür şöyle bir göz atalım!

Koç

Dinlenmeyi pek sevmeyen, hayatın keyfinin yatarak değil, hareket halinde çıkarılacağını düşünen Koç, uykusunu istirahat ile geçirir mi dersiniz? Tabi ki geçirmez! Ne kadar aksiyon filmi izlediyse hepsini bir bir tatbik eder, kurallara takılıp ceza sınırına gelince, otomatik olarak duran arzularını rüyalarında koy verir! Artık ibre beş yüzü mü gösterir, Koç koşarken ayaklarından kıvılcım mı çıkarır yoksa aksiyon filmlerindekine benzer bir kovalamaca mı yaşar, orası kendi hayal gücüne kalır ancak ne plajda yatıp güneşlenir ne de rüyasız gece geçirir!

Boğa    

Yaşam boyu onu idare edecek kadar birikmişi, istediği muhitte ve özelliklerde çok sevdiği bir de evi var ise Boğa’nın; hayalleri gerçekleşmiş, günlük yaşamı yüklenmek zorunda olduğu mesleki sorumluluklardan arınmış ve nihayet tüm alanları keyfine tahsis edilmiştir. İşte Boğa’nın cenneti! Peki rüyalarında uğraşır mı Boğa artık olmadık sıkıntılarla? Boylu boyunca kurulan bir ziyafet masasında, dünyanın bütün lezzetlerinin başına kurulan Boğa, dinlene dinlene yer yemeğini! Ve uzanır yemyeşil doğanın en ortopedik yatağında ?

İkizler  

İkizler çok defa şaşkınlıkla uyanır uykusundan! Orta okul yıllarında akıcı İngilizce konuşmak için kendini çatlatan, herkes kadar zorlanan İkizler, şimdi rüyalarında hiç bilmediği, ezgisini tanımadığı, belki hayatında hiç duymadığı dilleri konuşurken bulur kendini! Acaba nece konuşuyorum diye geçirse de içinden tümünü anlar söylenenlerin! Bunu nasıl yaptığına dair hiçbir fikri olmayan İkizler için harika bir deneyimdir bu! Dünya milletleriyle belki de henüz var olmamış dillerde anlaşmanın garip hissine bayılır!

Yengeç

Yengeç biriciği ailesini çok sever ve bütün bir yaşamını onları korumak ve refah içinde yaşatmak için çalışarak harcamakta hiçbir sakınca görmez. Yengeç için dünyanın annesi benzetmesinin kullanılması boşuna değildir. Bir çocuğu olmasının hayaliyle aile kurumuna büyük saygı duyar. Henüz çocuğu olmayan bir Yengeç rüyalarında sık sık doğmamış çocuğuyla konuşur, anne ise çocuklarının başrolde olduğu rüyalardan uyanmak istemez!

Aslan   

Aslan dünya bir tiyatro sahnesiymiş gibi Shakespeare söyleminin başrolünü kapar ve ışıklar altında, alkışlar eşliğinde yaşar! Rüyalar aleminde de bu keyfini misline katlar! Daha dev sahneler, daha büyük ışıklar ve yaşamda kimi engellere takılan performansı sınırsız sahneler görür rüyasında! Ve tüm dünyanın seyirciliğinde, avuç patlatan alkışlar eşliğinde, hayranlarının göz hapsinde nice performanslar sergiler!

Başak  

Yaptığı tüm işlerde insanların eksik bulmasından korkan, sahnelere çıkmaktan hep çekinin, perde arkasında kalıp kendini işlerine gömen, hep daha iyisini yapmak için toplumun gözünün değmediği yerlerde didinip duran Başak; artık bu duygudan illallah etmiş olacak ki rüyalarında kendini “Ne olacaksa olsun!” dercesine çırılçıplak sokağa atar! Toplum önünde tüm çıplaklığı, hatası, kusurlarıyla kalan Başak, yaşamındaki kaygılarını ancak rüyalarında soyunur!

Terazi  

Güzelliğine düşkünlüğü ile bilinen, estetik kaygıları tüm beğenilerini etkileyen Terazi, tam bir alışveriş tutkunudur! En güzel kombinasyonları yapmak, harika bir görünüme sahip olmak konusunda hatırı sayılır bir iddiaya sahip olan Terazi; güzelliğinin de desteğiyle insanları kendine hayran bırakır! Rüyalarında sonu gelmez bir kıyafet provası içinde bulur kendini! Renklerin, elbiselerin, ceketlerin, aksesuarların sonsuz çeşitliliği ve kronik bir döngü içinde birini çıkarıp diğerini dener!

Akrep  

Akrep dünya üzerindeki tüm insanların zihinlerini işgal eden tüm bilgileri öğrenme arzusuyla kavrulur. Öyle ki henüz bilinmeyen, bir efsane ile saklı olduğu perçinlenen kainatın bilgisini keşfetme konusunda önlenemez bir arzusu vardır! Sezgilerinin gücüne güvenen, hislerine sonsuz bir itimadı olan Akrep, kimi zaman duymasa da bilir, görmese de hisseder! Rüyalarında bu dünyada konuşamadığı insanları seçer ve ölülerle sohbete koyulur! Öte dünya hakkında da tüm gizemleri çözme arzusu olan Akrep, rüyalarını karanlık diyarlara taşır.

Yay       

Yaşamı boyu kanatları olmasa da uçaklardan inmeyen, coğrafyanın dört bir yanına seyahat etmek konusunda müthiş bir hevesi olan Yay, madem rüyalar alemi yer çekimi dinlemiyor, pervane, kanat aramıyor, tabi ki uçar! O tepeden örekine, bu kültürden berikine, yaşamında deneyimlediği tüm seyahatlerini harmanlar ve mükemmel bir seyahat planı çıkarır! Bu kez bilete, uçağa gerek duymaz, havalanır uçar!

Oğlak   

İnsanlar rüyalarında ya hayalini kurduğu hayatı yaşar ya yüksek kaygı beslediği korkularını! Hayal kurmaya pek vakti olmayan, başını işten kaldırıp zihnini boşaltmaya lüzum görmeyen Oğlak rüyalarında korkularıyla yüzleşmek zorunda kalabilir! Zira bilincinin altı da üstü de hırsla, azimle, başarıyla doludur! Oğlak rüyalarında avuçlarının arasından kayıp giden zamanı yakalama telaşında sürekli bir yerlere geç kalır, kaçmak ister koşamaz, koşar yol alamaz!

Kova    

Kova dünyada kafasını geleceğe takar, zaman makinesi icadı için laboratuvarında yaşar! Teknolojinin ensesinden ayrılmaz, hiçbir gelişmeyi pas geçmez! Zihinsel kapasitesi yüksek, bilgisi engindir! İlgi alanı ise teknolojinin dokunduğu gelecektir! Kova, rüyalarında elbette başka bir gezegene gidip zihninde yarattığı türlü yaratıkla sohbete koyulur!

Balık    

Balık uyur uyanık fark etmez, rüya görmediği bir yaşam düşünülemez! Rüyayla gerçeğin iç içe geçtiği Balık, rüyasında rüya gördüğünün farkına varır, zihinsel kontrolüyle rüyasını kendi arzu ettiği şekilde devam ettirdiği de olur! Hoşuna giden rüyasından apansız uyanırsa, hemen geri dönebilir! Dizi gibi günlerce süren rüyalar görebilir. Balık’ın rüyaları diğer tüm Zodyaklılardan daha gerçektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.