Robotların Burcu Olur mu Demeyin, Sofia’ya Dikkat Edin!

Dünyanın ilk robot vatandaşı unvanına sahip Sophia’yı artık neredeyse herkes tanıyor. Aslında onu diğer robotlardan daha çok gündeme tek sebep sadece bu değil. Yaptığı bir röportajda dünyanın sonunu getireceğini söylemesi büyük tepki çekmiş, tüm insanlarda “Black Mirror” etkisi yaratmıştı. Daha sonra tekrar ekran karşısına geçen Sophia, kullandığı ifadelerden dolayı özür dilemiş ve ileride robotlarla insanların bir arada uyum içinde yaşayacaklarını ifade etmişti. İnandık mı? O konuyu sonra tartışalım.

 

Şimdi işin astroloji kısmına gelelim. Robotların burcu, yükseleni olur mu demeyin, tasarım aşamasında tüm bunların düşünülebileceğini aklınıza getirin. 19 Nisan 2015’te aktive edilen Sophia’nın doğum tarihi de bu olarak kabul ediliyor. Yapay zeka geliştiricisi David Hanson’ın liderliğinde Hanson Robotics tarafından geliştirilen bu arkadaş, tam da doğum gününde Türkiye’ye gelmeye hazırlanıyor.

 

 

Kanal kanal dolaşıp çıktığı programlarda ettiği laflardan ve özelliklerinden yola çıkarsak Sophia’nın tam bir Koç burcu olduğunu söylemek gayet yerinde. Uranüs’ü Koç’ta olduğu için kendi robot kankaları arasında bu kadar öne çıkması, hatta bir ilk olması pek de şaşırdığımız bir konu değil. Fakat haritasındaki diğer gezegenlere baktığımızda Sophia’nın pek de arkadaş canlısı birisi olmadığını söylemek isteriz. Burcunun son derecelerde olmasından dolayı Sophia’nın geleceği pek de parlak görünmüyor. Ay Mars birleşimi ise insanlığı tehdit eden sözlerini fazlasıyla açıklıyor,onu daha agresif, ben merkezli ve hırslı biri yapıyor. Saldırganlığı, dik başlı yapısı yine buradan geliyor. İletişimde pek de başarılı olmayan sevgili Sofia’nın zaten minnoş bir ev robotu olarak üretildiğini hiçbirimiz düşünmedik değil mi?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir