Road Trip Zamanı: Burcuna Göre Hangi Rota Senlik?

Sürekli olarak aynı yerlere seyahat etmekten sıkıldıysan, yepyeni yerler keşfetmek istiyorsan bu yazımız sana! Burcuna göre senin için en uygun olabilecek road trip rotalarını araştırdık, harika bir seyahat listesi oluşturduk!

Koç: Marmaris – Fethiye

Coşkulu, aceleci ve canlı olan Koç, hayatında sürekli olarak bir hareket olmasını çok sever! Arkadaş grubuna öncülük ederek onlarla harika bir seyahate çıkabilirsin. Yaklaşık 130 kilometre uzunluğunda olan bu rotayı takip ettiğinde Marmaris’ten sonra Gökova, Köyceğiz, Dalyan, Sarıgerme, Dalaman ve Göcek’i göreceksin. Dilersen bu rotayı bir haftada tamamlayarak ara duraklar arasında konaklayarak güzel bir deniz tatili yapabilir, sadece hafta sonuna hızlandırılmış bir seyahat programı istersen de birkaç saatlik molalar vererek Fethiye’ye devam edebilirsin!

Boğa: Trabzon – Artvin

Doğaya aşık, sanata yatkın, keyfine düşkün olan Boğa için en güzel seyahat kesinlikle doğayla iç içe olanı! Yaklaşık 300 kilometrelik bu rota, Karadeniz’in güzel sahilleri, yaylaları ve Kaçkar Dağları’yla süslü. Trabzon’un sahil şeridinden başlayacağın bu yolculukta, Doğu Karadeniz’in sahilleri, yağmur ormanları, Karadeniz yaylaları güzellikleriyle seni kendilerine hayran bırakacak. Ayrıca Fırtına Vadisi’nden Çamlıhemşin’e uzanan bu yoldaki çam ormanlarının büyülü bir görüntü sunduğunu da unutmamak gerek!

İkizler: Kemer – Alanya

Seyahate olduğu kadar tarihi yapılara da ilgi duyan İkizler, fazlasıyla entelektüel bir burç. Sürekli olarak bilgi açlığı çekiyor, bir şeyler okumaktan büyük keyif alıyor ve sadece okuyarak değil deneyimleyerek de öğrenmek istiyorsun. O halde Kemer’den Alanya’ya doğru geçerken Kurşunlu Şelalesi ve Apollon Tapınağı’nı görmek için mutlaka Side ve Manavgat’a da uğramalısın!

Yengeç : Ölüdeniz – Kemer

Su grubunun narin burçlarından olan Yengeç, ailesiyle birlikte seyahate çıkmaya bayılır! Yaklaşık 235 kilometre uzunluğundaki bu rota, denizsiz yapamayanlardan olduğun için tam sana göre! Dilersen Ölüdeniz’de kamp yapabilir, Kaş, Demre, Finike, Kumluca ve Kemer rotası boyunca duraklamalar yaparak seyahatine devam edebilirsin. Yol boyunca sana eşlik edecek olan manzara eşliğinde hayatının en keyifli seyahatlerinden birine yaşayacaksın!

Aslan: Akyaka – Akbük

Hayatı dolu dolu yaşamayı seven, neşeli, eğlenceli ve bir o kadar da sıcakkanlı Aslan’ın içinde bir parça gösteriş merakı var desek hiç de abartmış olmayız! Nereye giderse gitsin en güzel fotoğrafları çekmek, onlarla en yüksek beğenileri toplamak ister. O halde onun için hem çok keyifli hem de muhteşem manzaralara sahip bir rota gerekli! Akyaka’daki Azmak Nehri’nde yüzdükten sonra, Gökova Körfezi’nin henüz çok keşfedilmemiş koylarından olan Akbük Koyu’na doğru yola çıkabilirsin! Yol boyunca bir yanındaki çam ağaçları, diğer bir yanda Gökova Körfezi’nin teknelerle süslenmiş irili ufaklı koyları muhteşem fotoğraf kareleri yakalamanı sağlayacak!

Başak: Sinop – Samsun

Senin seyahat planın haftalar öncesinde en ufak ayrıntısına kadar belli olmalı, değil mi? Uğrayacağın bütün noktaları belirlemeli, hatta her yerde ne kadar süre geçireceğini bile hesaplamış olmalısın! O halde hazır ol, şimdiden programını yapman için rotanı söylüyoruz. Yaklaşık 160 kilometre uzunluğundaki Sinop – Samsun rotası sade ama bir o kadar da güzelliklerle dolu! Özellikle temiz havasıyla belki de ömrüne beş yıl daha katabilir, çok daha uzun bir Karadeniz turu yapmak isteyebilirsin! Sinop’un Gerze ilçesi ve Erfelek Şelale’sinde mola verebilir, Hamsilos Koyu’nda manzaranın tadını çıkarabilirsin!

Terazi: Kuyucak Köyü – Salda Gölü

Hayatının her anında sürekli bir güzellik arayan, yaşama pozitif bakan, yüzünden gülümsemesi eksik olmayan zarif Terazi, mor çiçeklerle bezeli, uçsuz bucaksız lavanta tarlalarından oluşan Kuyucak Köyü’ne bayılacak! Isparta’nın yaklaşık 50 km uzağındaki bu köyden yola çıkarak Salda Gölü’ne geçebilir, Türkiye’nin Maldivler’ini görebilirsin. Salda Gölü, bembeyaz kumu, turkuaz suyu, göz alabildiğine uzun bakir kumsallarıyla Türkiye’nin birinci, Avrupa’nın beşinci en temiz gölü!

Akrep: Mersin – Mardin

Gizemli, araştırmacı Akrep, metabolizması hızlı olduğundan mıdır bilinmez, midesine fazlasıyla düşkündür! Bu yüzden ona öyle bir rota çizmeli ki hem hakkında araştırma yapabileceği hem de yol boyunca dilediği zaman durup yemek yiyebileceği bir seyahat olmalı! Türkiye’nin gastronomisi üzerine de deneyim kazanacağın Mersin – Mardin rotasındaki ilk durak Gaziantep olmalı! Buradan Adıyaman’a geçerek Nemrut ve Hasakeyf’te vakit geçirebilir, ardından Urfa’dan Mardin’e geçerek mistik atmosferi hissedebilirsin!

Yay: Bartın – Kastamonu

Zodyak’ın en seyahatkolik burcu Yay, vakit bulduğu her an bulunduğu şehirden uzaklaşmaya, yepyeni yerler ve tatlar keşfetmeye hazırdır! Batı Karadeniz’in en etkileyici manzaralarına şahit olabileceğin bu rota yaklaşık 400 kilometre uzunluğunda. Bartın’dan Amasra’ya, oradan Çakraz sahili ve Gideros Koyu’na ve Kastamonu’nun sahil kasabası Cide’ye geçerek yol boyunca eşlik edecek eşsiz manzaraya tanık olabilirsin. Ayrıca Kastamonu’daki Küre Dağları Milli Parkı’nın masalsı orman manzarasına bayılacaksın!

Oğlak: Marmaris – Bozburun

Disiplinli, çalışkan ve sorumluluk sahibi olmasıyla tanınan Oğlak, her ne kadar işini hayatının odak noktasına koysa da zaman zaman uzaklaşmak ve kafasını boşaltmak ister. Türkiye’nin saklı kalmış cennetlerinden biri olan Bozburuna’a ulaşmak için Marmaris’ten yola çıkabilir, bol kıvrımlı bu yolda Ege’nin yeşiline ve mavisine doyabilirsin! Orhaniye’nin Kızkumu, Turgut Şelalesi ve Selimiye’de duraklayarak harika bir rotanın keyfini çıkarabilirsin!

Kova: Bitlis – Van

Alışılmadık ne varsa onda var! Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nün çevresindeki güzellikleri yakından görme fırsatı bulabileceğin 400 kilometrelik bu yolculukta antik çağlara tanıklık etmiş ilgin mekanlar, türbeler, girintili ve çıkıntılı koylarla dağlar arasında gezinecek, hayatın boyunca unutamadığın bir seyahat gerçekleştireceksin!

Balık: İstanbul – Abant

Romantizm desen onda, hayal gücü desen onda, sudan uzak kalamamak da onda! O halde İstanbul’dan yol çıkarak masalsı bir manzaraya karşı keyif yapmak için Sapanca Gölü kenarında mola verebilir, dünyanın cennet köşelerinden biri olan Yedigöller’de kamp yapabilirsin. Kendini doğanın kucağına bırakmak hayal gücünü genişletmeni sağlayacak bizden söylemesi!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.