Retroaktif Kıskançlıktan Muzdarip Burçlar!

Biliyoruz ki ortada bir aşk varsa, kıskançlığın limiti yok! Uçan kuştan kıskanıyor diye evde takılan çiftleri de duyduk, sevgilisi arkadaşlarıyla halı saha maçına gittiğinde dahi görüntülü arama yapmadan içi rahat etmeyenleri de. Peki sevgiliyi geçmişinden bile kıskananları? Evet, yıllar önce olup bitmiş olaylardan bahsediyoruz. İlk aşktan, ilk öpülen kişiden ya da ilk aşk mektubundan… Kimileri için tüm bunlar hem büyük bir merak konusu hem de büyük bir acı kaynağı. Bir bakıma retroaktif kıskançlığın da bir tanımı. Geriye dönük kıskançlık olarak da bilinen retroaktif kıskançlık, kişinin partnerinin geçmişindeki romantik ve cinsel deneyimlerini takıntılı bir şekilde sorgulama isteği anlamına geliyor. Birçoklarına abartı gibi gelebilir. Yanılıyorsun, içimizde eski defterleri açma arzusuyla yanıp tutuşan fazlaca insan var. Peki, sence hangi burçtanlar?

“Ya Benimsin Ya Kara Toprağın” Diyen Akrep

Akreplerin her ilişkisinin temelinde mutlaka ama mutlaka güven var. Doğru insanı bulduğuna yürekten inanmalı, yarın bir gün yarı yolda bırakılmayacağından kesin olarak emin olmalı. Tabii, bu raddeye gelebilmek için önce geçmişi şöyle bir eşelemek gerekir. Nerede doğdu, nerede okudu, kimlerle arkadaşlık kurdu, kimlere gönlünü kaptırdı, nasıl skandallara imza attı… Ne eksik ne fazla, hepsini tamı tamına bilmeli. Ancak Akrep öyle bir burç ki önlerine serilen bilgiler bile çoğu kez onlar için yeterli değil. Her şeyin doğruluğuna kendiliğinden kanaat getirmesi, şüpheli bir durum olmadığını sezmesi gerekir. 6. hissi onay verdiyse, içleri ancak o zaman rahat edebilir.

Geçmişin Gölgesinde Yaşayan Yengeç

“Dünü dünde bırak, daima geleceğe bak” türündeki sözlerin hemen hepsi Yengeçlerin nazarında adeta birer kuru gürültü. İnsan zembille inmedi ya bu dünyaya, herkesi bugünlere taşıyan bir geçmişi var. Kim bilir ne hatalar yaptı, nasıl yanlış yollara saptı? Beşer şaşar, gelecekte benzer yanlışları tekrarlamayacağını garanti eden mi var? O yüzden biriyle güven dolu bir ilişki kurabilmesi için eğrisiyle doğrusuyla partneri ne yaşadı, ne yaptı ayrıntısıyla bilmeli. Sağduyuymuş, mantıkmış hepsi kenarda beklese de olur, en başta sezgileri ona doğru kişiyle birlikte olduğunu söylemeli.

Yaş Tahtaya Basmayan Boğa

Her ilişkinin bazı temel dayanak noktaları var. Sevgi, iletişim, saygı, paylaşım, özgürlük ya da para gibi… Boğaların olmazsa olmazı ise güven tabii ki! Kendini sağlama almadan adım atmayan, her daim huzurunu koruyup gözeten, bir kez olsun yaş tahtaya basmayan kimselerden söz ediyoruz. Haliyle karşısındaki de en az kendisi kadar oturaklı olmalı, oturmasıyla kalkmasıyla kafasında soru işareti oluşturmamalı. Tabii her şeyin başında aşktaki sabıka kaydını şöyle bir gözden geçirmek gerek. Eğer pırıl pırılsa her şey yolunda. Yok, dosyası kabarıksa şimdiden elveda! Birine güvenemeyecekse bir ömür nasıl aynı yastığa baş koyabilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.