Red Kit Karakterlerinin Burçlarını Hiç Merak Ediyor Musun?

Uçsuz bucaksız çorak topraklar, gün ortası yaşanan kanlı düellolar, katran ve tüye bulanan banka soyguncuları, soluk benizliler ile kimi zaman kıyasıya savaşan kimi zaman da barış çubuğu tüttüren Kızılderililer, başlarına “ölü veya diri” binlerce dolar para ödülü konan kanun kaçakları ve iflah olmaz bu suç ortamında adaleti sağlamaya çalışan ve göğüslerinde taşıdıkları yıldızla kendilerini belli eden kasaba şerifleri… Kuralların ve kanunların işlemediği bu amansız yerin en ünlü simaları kimler deseler verilecek cevaplar aşağı yukarı aynıdır: Red Kit, Dalton Kardeşler ve Calamity Jane!

Çocukluğumuzun havalı kovboyu Red Kit karakterinin çizgi roman tarihindeki yeri bundan 70 sene öncesine kadar uzanıyor. 1946 yılında Belçikalı karikatürist Morris tarafından yaratılan Red Kit, o günden bugüne aralarında Fransız René Goscinny ve Achdé’nin bulunduğu pek çok farklı sanatçı tarafından çizilerek geliştiriliyor. Kısa zamanda dünya çapında bir üne kavuşan Red Kit’in Türkiye’de okurla ilk defa tanışması ise 1956 yılına denk geliyor. Vahşi Batı’nın yalnız kovboyu o tarihte Turhan Selçuk tarafından çıkarılan Dolmuş dergisinde yayınlanıyor. Telif hakkından dolayı hem çizim hem de hikâye olarak aslına sadık yayınlanmayan karakterin isminde de değişiklik yapılıyor haliyle.

Orijinal ismi Lucky Luke olan karaktere Red Kit ismini dönemin ünlü kaligrafi sanatçısı Ferdi Sayışman veriyor. Ülkemize Mandrake, Mister No, Zagor, Kızılmaske gibi birçok çizgi romanı getiren Sayışman hikâyeyi şöyle anlatıyor: “Lucky Luke’un maceralarını burada yayımlamaya karar verince, ‘Türkçe ne isim koyalım?’ diye düşünmeye başladık. Bir arkadaşın çıkarmak istediği Red Rider (Kızıl Sürücü) diye bir dergi vardı. Ben de Bil Kit diye başka bir derginin kopyasını yapıyordum. Red kısmını Red Rider’dan Kit kısmını da Bil Kit’ten aldık, Red Kit oldu.”

Red Kit, ülkemizde kısa zamanda o kadar seviliyor ki çizgi romandan sonra kendini bir anda Yeşilçam’da ete kemiğe bürünmüş halde buluyor. Başrollerinde Öztürk Serengil ve Münir Özkul’un yer aldığı 1967 yapımı “Çifte Tabancalı Damat” dünyadaki ilk Red Kit uyarlaması olurken; 1971’de İzzet Günay, 1974’te de Sadri Alışık canlandırıyor bu sevimli karakteri.

Red Kit ve ona maceralarında eşlik eden Dalton Kardeşler ve Calamity Jane, Vahşi Batı’da doğmuş olmalarına rağmen pek çoğumuz tarafından çok seviliyor. Peki, hem çizgi romanlarda hem sinemada hem de çizgi dizilerde hayat bulan bu farklı karakterlerin burçlarını merak ediyor musunuz?

Red Kit

Gölgesinden daha hızlı silah çeken Red Kit, yalnız bir kovboydur. Ailesinin herhangi bir üyesiyle tanışamadığımız ve bu konuda bir hayli ketum davranan Red Kit’in en iyi dostları ise atı Düldül ve köpeği Rin Tin Tin’dir. Arkadaş seçimi ve geçmişi konusunda oldukça titiz davrandığını söyleyebileceğimiz Red Kit bu özellikleriyle aslında tam bir Akrep burcu erkeğidir. Kontrolü elden bırakmayan Akreplere yakışır bir edayla hareket eden Red Kit, güçlü sezgileri ile fırtınanın ne zaman kopacağını veya soyulmakta olan bir posta arabasının akıbetini daha olay gerçekleşmeden hisseder. Başta Dalton kardeşler olmak üzere azılı düşmanlarını kıskıvrak yakalar ve adalete teslim eder. Ardından gün batımına doğru kimselerin olmadığı bir yerlere gider, tıpkı gizemli Akrepler gibi.

Dalton Kardeşler

Daltonları çizgili mahkûm elbiseleri dışında hatırlıyor musunuz? Bu pek mümkün değil çünkü bu haydut kardeşler karşımıza sürekli bir bankayı, posta arabasını veya treni soyarken çıkarlar. Hırsızlık yapmadıkları zamanlarda dahi asayişi bozmaktan geri kalmazlar. Maurice de Bevere ve Rene Goscinny’nin 1800’lerin sonunda Amerika’da yaşamış ve başları beladan kurtulmayan Dalton kardeşlerden ilham alarak yarattıkları bu dört kardeş birbirinden çok farklı karakterlere sahiptir. Hatta öylesine farklılardır ki hapisten kaçacakları zaman dört ayrı tünel kazarlar veya duvarı dört farklı yerden delerler.

Joe Dalton

Çetenin lideri konumundaki Joe, kardeşlerin içinde en zeki olanıdır. Gözü pek, güçlü ve hırslı karakter, ateşli ve asabi tavırlarıyla azılı çeteyi komuta eder. Mücadelesi için en sert kavgalara girmek için ikinci kez düşünmeyen Joe’nun özellikleri tanıdık geliyor mu? Çizgi serinin otoriter karakteri bir Koçtan başka kim olabilir? Düşünmeden hareket etmeye meyilli olması ise her zaman hoş sonuçlar çıkarmaz tabii. Zaten bu nedenledir ki onu sürekli Red Kit’in köpeği Rin Tin Tin’e bağlı olarak görür ve yakalandığını anlarız.

Avarel Dalton

Dalton kardeşlerin en uzunu ve kimi bölümlerde bütün bir öküzü, sabunu hatta şapkayı yediğine şahit olduğumuz Avarel iflah olmaz bir iştaha sahiptir. Hatta en akıllarda kalan repliği “Ne zaman yemek yiyeceğiz Joe? cümlesidir. Sakinliği, dürüstlüğü ve iştahı ile Avarel tabii ki bir Boğadır. İzleyenleri gülümseten tavırlara sahip sevimli karakter, çoğu zaman yaptığı hatalarla Dalton kardeşlerin Red Kit’in kucağına düşmesine sebep olur. Tüm hatalarına rağmen samimiyetiyle de birçok kişi için kardeşler arasında en çok sevilen karakterdir. Kim sevmez ki zaten onun hemen her bölümde “Tanrı aşkına Joe” deyişini ve ardından da Joe’nun iki kuplu çorba tasını kafasına geçirmesini.

Jack Dalton ve William Dalton

Kılık değiştirme uzmanı William ve silah meraklısı Jack ise Dalton kardeşlerin diğer iki üyesidir. Çizgi romanlarda altı pek çizilmeyen bu kardeşlerin en dikkat çeken özellikleri ise sürekli sinirlenen Joe’yu sakinleştirmeleridir. Bu huylarıyla ara bulucu ve köprü kuran Terazi burcuna göz kırpan kardeşler, ortamı yumuşatmak ve huzuru tahsis etmek için ne kadar çabalarsa çabalasınlar ne yazık ki sonları Joe ve Avarel’den pek farklı değildir: Başarısız bir suç girişimi ve ayaklarındaki zincirlerle hapishane yolları…

Calamity Jane

Tarihteki gerçek bir kişilikten ilham alınarak yaratılan Calamity Jane, Red Kit’in az sayıdaki dostundan biridir. “Yedi bela Jane” olarak da bilinen karakter, küçük yaşlardan beri ata binmeye, avcılığa ve özgürlüğüne meraklıdır. Henüz 13 yaşındayken erkeklerle dolu bir vagonda yaptığı uzun bir yolculuk onun aslında ne kadar özgür ruhlu biri olduğunu gösterir. Döneminin kadınlarına göre sıra dışı hatta aykırı merakları olan Jane, tam bir Kova burcu kadınıdır. Karşımıza kimi zaman kadın kimi zaman da erkek kıyafetleriyle çıkan Jane, uzun yıllar Amerikan ordusunda Kızılderililere karşı savaşmıştır. Bu yoğun gündeminde mutfağa da girmeyi ihmal etmeyen Jane, en çok kaya kadar sert kurabiyeleri ve başarısız pasta denemeleriyle bilinir.

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.