Rap Şarkılarında Astroloji Referanslarının En İyi Örnekleri

Astroloji binlerce yıldır takip edilen ve uygulanan bir alan olsa da, ancak son yıllarda hayatımızda yaygın olarak yer almaya başladı. Öyle ki astrolojiyi artık çok farklı alanlarda görmek mümkün. Bunlardan biri de rap şarkıları…

Son zamanlarda birçok rap sanatçısı şarkılarında astrolojik terimlere yer veriyor. Bunun bir nedeni 1970’lerde astrolojinin popülerleşmesi olabilir – ki hip hop da bu dönemde doğmuştu. Hem eski hem de yeni rap şarkılarında yığınla astrolojik terimler kullanılıyor. Sanatçılar kendilerine partner bulmak, kendilerini övmek, ya da davranışlarına açıklama getirmek amacıyla burçlarını kullanıyorlar.

Astroloji konusunda yapılan referansı anlayabilmek için astroloji uzmanı olmaya gerek yok. Hızlı bir ritmin ortasında seslendirilen bir burç ismi bile bazen yeterli. Ancak eğer astrolojiden anlıyorsanız bu atıfları analiz etmek sizin için çok daha eğlenceli olabilir.

Astroloji genellikle kadınlar için bir ilgi alanı olsa da birçok erkek rap sanatçısı burçlarını dile getirmekten zevk alıyor. Hatta öyle ki, aşağıda okuyacağınız listedeki tüm sanatçılar (Nicki Minaj hariç) erkek… Özgeçmişiniz, kimliğiniz ne olursa olsun astroloji insanlara nasıl biri olduğunuzu anlatmak için kullanabileceğiniz en kolay yöntemlerden biri – bu da onu rap şarkıları için ideal bir araç kılıyor.

İşte complex.com internet sitesinde yayınlanan bir yazıya göre rap şarkılarında astroloji referanslarının en iyi örneklerinden bazıları:

Q-Tip ‘God Lives Through’ (1993)

Sözler: “Aries is my sign, I know that I can rhyme/Sometimes I rhyme in riddles, plus I make the honies wiggle” (Benim burcum Koç, kafiye yapabileceğimi biliyorum/Bazen bilmecelerle kafiye yapıyorum, artı kızları kıvrandırıyorum)

Koç burcu olan Q-Tip kendini övmek için burcunu kullanıyor – her Koç burcunun yaptığı gibi…

Nicki Minaj ‘Barbie Tingz’ (2018)

Sözler: “I’m in my prime, Optimus/Sagittarius, so you know I’m an optimist” (En iyi dönemimdeyim Optimus/ Yay burcu, bu yüzden iyimser olduğumu biliyorsun.)

Nicki Yay burcunu birçok yerde vurguluyor – Drake’in ‘Make Me Proud’ şarkısında olduğu gibi… Ona hak vermek gerekirse Yay burçları iyimser olmakla ünlüdürler. Belli ki Nicki de burcuyla uyum içinde…

Kendrick Lamar ‘Wesley’s Theory’ (2015)

Sözler: “Your horoscope is a gemini, two sides/So you better cop everything two times” (Burcun İkizler, iki taraflı/o yüzden her şeyi iki kere al)

Aslında kötü bir üne sahip olsalar da, rap dünyasında çok sayıda İkizler burcu sanatçı var – Tupac, The Notorious B.I.G., Kanye West ve Kendrick Lamar gibi… Kendrick burada İkizler burcu oluşunu tüketimi özendirmeyi, kapitalizmle ve sürekli daha fazla tüketme baskısıyla mücadele hakkındaki bir dizesinde onaylıyor.

OutKast ‘Aquemini’ (1998)

Sözler: “Nothin’ is for sure, nothin’ is for certain, nothin’ lasts forever/But until they close the curtain, it’s him and I; Aquemini(Hiçbirşey kesin değil, hiçbirşey belli değil, hiçbirşey sonsuze dek sürmez/Ama perde inene kadar, o ve ben, Aquemini)

OutKast üçüncü stüdyo albümleri Aquemini için kendisi bir burç yaratarak Kova ve İkizleri birleştirmiş ve Aquemini’yi oluşturmuş. İki hava burcunun birleşimi aslında kaotik olabilir, ancak onların işine yaramış görünüyor. Bu kelime ikiliyi dinamik bir çift olarak gösteriyor ve hayranlarına ortaklıklarının bitmediği garantisini veriyor.

Nas ‘Virgo’ (2004)

Sözler: “Why only serve one when we can serve up two/Then at the bachelor pad, doin’ what the Virgos do” (İki kişiye hizmet etmek varken neden bir kişiyle kalalım/Bekar evinde Başakların yaptığını yapıyoruz)

Nas’in ‘Başakların yaptığı” derken tam olarak ne anlatmak istediği net değil. Şarkı hoşlandığı bir kızla ilgili, ancak belli ki kızı tanımadan önce kendisini tanıması gerekiyor. Başak burçları pratik ve analitik olmakla ünlüdürler – yani pek de ‘bekar evinde’ kendini rahat bırakacak tipler değildirler…

Kanye West ‘Guilt Trip’ (2013)

Sözler: “Maybe it’s cause she into Leos and I was into trios/Plus all the trips to Rio couldn’t have helped” (Belki o Aslanlardan hoşlandığı ben de üçlüleri sevdiğim için/ Rio’ya yapılacak tüm tatiller işe yaramayacağı için)

Daha önce belirttiğimiz gibi, Kanye bir İkizler burcu… Birisi Aslanlardan hoşlanıyor olsaydı, aynı zamanda İkizler burcu olan birinden hoşlanması zor olurdu – zira Aslan sabit, İkizler ise değişken. İlişkisinin özünde yatan sorun belki de budur…

Lil Wayne ‘She Will’ (2011)

Sözler: “Devil on my shoulder, the Lord as my witness/So on my Libra scale I’m weighin’ sins and forgiveness” (Omzumda Şeytan, Tanrı şahidimdir/ Terazi tartımda günahlarım ve aflarım ölçülüyor)

Teraziler denge odaklıdırlar, burçlarının simgesi de tartıdır. Weezy’nin denge arayışından pek ikna olmadıysanız şarkının son sözlerine bakın. Dengeden bahsettiğini orada görebilirsiniz…

YG ‘Left, Right’ (2014)

Sözler:  “I’m a Pisces, she’s a Taurus/She said she expensive, well, I could afford it” (Ben bir Balık burcuyum, o bir Boğa. O pahalıyım dedi, benim de – yani – gücüm yeter.)

Hayatınızda bir Boğa varsa, YG’nin bu sözlerle taşı tam yerine koyduğunu fark etmişsinizdir. Boğa burçları rahatına düşkün ve materyalist olarak tanınırlar. Balık burçları da kendilerini hiç düşünmez ve vericidirler. Burada da tam anlamıyla birbirleri için yaratılmış bir çift görülüyor.

Krayzie Bone ‘Gemini’ (2001)

Sözler: “Gemini, everytime I try to use my mind/Seems like I gotta fight two sides” (İkizler, her aklımı kullanmak istediğimde/ İki tarafla savaşmam gerek gibi görünüyor)

İkizler burcu olmanın sıkıntılarına bir örnek daha. Açıkça görüldüğü gibi, Krayzie Bone hala kendi iki tarafı arasında denge sağlamaya çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.