Pixar Animasyon Evreninden Hangi Film Burcuna Göre?

Animasyon severlerin son yıllarda her filmini büyük bir merakla beklediği bir animasyon stüdyosu var: Pixar! 20 yıl içerisinde imza attıkları türlü filmle ödül avcısına dönüşen stüdyonun 16 Akademi, 7 Altın Küre, 11 de Grammy ödülü bulunuyor. Elde ettikleri sayısız adaylık da cabası. Kırdıkları gişe rekorlarına hiç değinmiyoruz bile. Şüphe yok ki stüdyonun en az bir filmi herkesin DVD arşivine eklenmeyi hak ediyor. Görülebildiği üzere bunu biz değil, kazandıkları başarılar söylüyor. Burcuna göre hangi filme göz atman gerektiği ise yeni yazımızda seni bekliyor.

Aksiyon Tutkunu Koçlara Arabalar

Şimşek McQueen isimli başarı odaklı yarış arabasının kaza eseri bulunduğu bir kasabadaki değişimini konu alan 2006 yapımı “Arabalar” (Cars), hayatın yalnızca bitiş çizgisine en önce ulaşmak olmadığını anlatıyor. Gerçek kazanan olmanın sırrını da izleyicilerle paylaşıyor. Hıza ve aksiyona düşkünlüğüyle bilinen Koçlar, arabalar arasındaki zorlu mücadele üzerinden verilen mesajlardan kendine pay çıkarabilir.

Lezzetin Peşindeki Boğalar İçin Ratatuy

Çevresindekilerin itirazlarına ve olumsuz yorumlarına inat usta bir aşçı olma hayalinin peşine düşen bir farenin öyküsünün anlatıldığı 2007 yapımı “Ratatuy” (Ratatouille), ne kadar zor da olsa hayallerin peşinden gitmenin önemine dikkat çekiyor. Üstelik iştahına oldukça düşkün olan bu farenin keyifli macerasında karşılaştığı hiçbir güçlük Paris’in yemek dünyasını alt üst etmesine engel olmuyor. Kendi yolundan kolay kolay vazgeçmeyen Boğaların patlamış mısırını eline alıp izleyeceği bir film diyebiliriz.

Meraklı İkizlerin Tercihi Kayıp Balık Nemo

2003 yapımı “Kayıp Balık Nemo” (Finding Nemo), içinde yaşadığı okyanustan kısa sürede sıkılan ve ucu bucağı görünmeyen yeni yerlere dair karşı konulamaz bir merak duygusuyla yanıp tutuşan Nemo’nun hikayesine odaklanıyor. Bu amaç için yola çıktıktan kısa bir süre sonra kendini insanların elinde bulan Nemo ve onu bulmak için yola düşen babasının maceraları ise izleyenleri hem heyecanlandırıyor hem de güldürüyor. Merak duygularını dizginleyemeyen İkizlerin, sıkılmadan izleyebilecekleri türde bir film.

Önce Aile Diyen Yengeçlere İnanılmaz Aile

Hayatını kötülüklerle mücadele etmeye ve dünyayı korumaya adayan bir karakterin emekli olup, bir adaya yerleştikten sonraki yaşamını konu alan 2004 yapımı “İnanılmaz Aile” (The Incredibles), izleyenlerine keyifli bir macera vadediyor. 15 yıllık bir aranın ardından gizli bir görevle sahalara dönen karakterin, her biri özel güce sahip aile bireyleriyle birlikte kendini içinde bulduğu mücadele, verdiği mesajlar itibariyle Yengeçlerin ilgisini çekebilir.

Zirveyi Paylaşamayan Aslanlar İçin İdeal Seçim Oyuncak Hikayesi

Pixar’ın ilk ve en ünlü filmlerinden 1996 yapımı “Oyuncak Hikayesi” (Toy Story), bir çocuğun oyuncakları arasında baş köşedeyken yeni bir oyuncakla tahtını kaybeden karakterin, saygınlığını geri kazanmak için kendini içinde bulduğu maceraları konu alıyor. Animasyon filmleri arasında milat olarak kabul edilen filmlerden Oyuncak Hikayesi, en sevilen olmayı ve itibarını her şeyin önüne koyan Aslanların kendilerinden çok şey bulabileceği bir yapım.

Düzenin Mimarı Başaklara Vol-İ

İnsanoğlu kirlilik nedeniyle dünyayı terk ettikten sonra arkada kalan yıkıntıyı düzenlemekle görevlendirilen ve sonrasında dünyada unutulan bir robotun hayat hikayesine ışık tutulan 2008 yapımı “Vol-İ” (Wall-E), hem hayallerin ötesinde bir gelecek tasviri sunuyor hem de eleştirel mesajlar içeriyor. Tüketim çılgınlığına ve çevreye verilen zarara ilişkin yorumların yer aldığı filmde Başakların eleştirel ve düzen odaklı yapılarını besleyecek çok şey bulunuyor.

Arkadaş Canlısı Terazilere İyi Bir Dinozor Eşlik Edebilir

2015 yılında vizyona giren ve büyük beğeni toplayan “İyi Bir Dinozor” (The Good Dinosaur), dinozorları yeryüzünden silecek meteorun dünyaya çarpmadığı bir gerçeklikte geçiyor. Bir dinozorun kayıp olduğu sırada edindiği sıra dışı arkadaşı ile birlikte kendini keşfetme ve korkularıyla yüzleşme süreci izleyicilerin yüzünü güldürmeyi başarıyor. Bir çocuk ve dinozor arasında geçen sıcak dostluk öyküsü, Terazilerin kalbini ısıtabilir.

Bir Böceğin Yaşamı Başı Dik ve Mağrur Akreplerin İlgisini Çekebilir

1998 yapımı Bir Böceğin Yaşamı (A Bug’s Life) temelde hepimizin bildiği ağustos böceği ve karınca hikayesinden esintiler taşıyor. Kış için durup dinlenmeksizin hazırlık yapan çalışkan karıncalar ve zorbalıkla karıncaların yiyeceklerinin üzerine konmaya çalışan çekirge sürüsüne odaklanılan filmde iki taraf arasındaki mücadele anlatılıyor. Gerektiğinde itiraz etmekten ve baş kaldırmaktan çekinmeyen Akreplerin zevk alarak izleyebileceği bir film diyebiliriz.

Yayların Hayallerinin Filmi Yukarı Bak

Son zamanların en ses getiren animasyon filmlerinden 2009 yapımı “Yukarı Bak” (Up), dokunaklı ve keyifli bir öyküyü konu alıyor. Hayatının aşkını kaybeden ve evinin yıkılmasını reddeden karakterin evine milyonlarca balon bağlayıp en büyük hayali Güney Amerika’ya uçması, izleyenleri bir hayli keyiflendiriyor. Elinde olsa kendi evine balolar bağlayıp dünyayı dolaşmaya kalkacak Yayların filmi DVD koleksiyonlarına eklemelerinde fayda var.

İşkolik Oğlaklara Özel Hırslı ve Sevimli Canavarlar

Canavarlar dünyasında yaşayan ve korkuttukları insanların çığlıklarıyla enerji toplayan işine düşkün ve hırslı canavarların öyküsünün konu edinildiği 2001 yapımı Sevimli Canavarlar (Monsters, Inc.), tüm zamanların en eğlenceli animasyonlarından biri. Canavarlardan korkmak yerine onlara gülen küçük kız çocuğunun yanlışlıkla canavarlar dünyasına girmesiyle sarpa saran işler, ortaya seyrine doyulmaz bir film çıkarıyor. Söz konusu canavarlarla benzer yapıdaki Oğlakların filme mutlaka göz atması şart.

Kovaların İdeal Prenses Tiplemesi Cesur

Animasyon filmlerinde sıklıkla başvurulan prenses tiplemesinin bir hayli dışında olan ve gelin olmak yerine bir savaşçı olmayı aklına koyan karakterin hikayesinin anlatıldığı 2012 yapım Cesur (Brave), prensesin yüzyıllık bir geleneğe karşı çıkması sonucu kendini içerisinde bulduğu kovalamacayı konu alıyor. Kendi yolunu çizme konusunda ısrarcı ve okçuluk alanında iddialı cesur prensesin filmde gerçek cesaretin ne olduğunu bulma süreci benzer yapıdaki Kovaları fazlasıyla etkileyebilir.

Duyguların Efendisi Balıklar Ters Yüz’ü Kesinlikle İzlemeli

Son yıllarda adı en sık duyulan animasyonlardan 2015 yapımı Ters Yüz (Inside Out), baş karakterleri ile alışılageldik filmlerden biraz ayrılıyor. Çünkü filmin baş rollerini neşe, korku, öfke, tiksinti ve üzüntü paylaşıyor. Büyüme çağındaki bir kız çocuğunun beyninde geçen filmde duyguların kararları kız çocuğunun yaşamını şekillendiriyor. İzleyenlerine rengarenk bir görsel şölen ve orijinal bir senaryo sunan filmi Balıkların gözlerini alamadan izleyeceğine kuşkumuz yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.