Pazartesi Diyete Başlayıp Salı Vazgeçen İrade Abidesi Burçlar

Yeme alışkanlıklarının kötü yönde değiştiği, fazla işlenmiş ve katkılı maddeler yüzünden insan sağlığının iyice bozulduğu bir dönemde yaşıyoruz. Neyse ki gittikçe bilinçlenen toplum daha sağlıklı gıdalar ve spor ile sağlığını koruyabileceğinin artık farkında. Organik gıdalar, katkı malzemelerinin azaltıldığı hatta hiç kullanılmadığı işleme modelleri, içeriklerin detaylıca etiketlere yazılmasını sağlayan kanunlar sayesinde sağlıklı beslenme imkânları da artıyor. Peki, sadece ne yediğinize dikkat etmek sağlığı korumak için yeterli mi? Tabii ki hayır, ne kadar yediğinize ve karşılığında ne kadarını yaktığınıza da dikkat etmeniz gerekiyor. Kalp damar sağlığından tutun da omurganın şeklini koruyabilmesine kadar vücudumuzu pek çok yönden etkileyen yeme düzenimiz aynı zamanda aldığımız kilolarla da bizi olumsuz etkiliyor. Hepimiz hem sağlık açısından hem de çağımızın modası fit vücutlu olma dürtüsü ile kilomuz iyi ise korumak, fazla ise azaltmak yolunda çabalar veriyoruz.

Çabalarımızın yoğunlaştığı en önemli alansa diyet yaparak yediklerimizi kontrol altında tutmak. Söylemesi çok kolay olan diyetler uygulamaya gelince eziyete dönüşebiliyor. Çünkü en sevdiğimiz yiyeceklerin bük bir kısmı bu diyet listelerinin dışında kalıyor. Öyle ki lezzetli, sevilen gıdalardan uzak diyet çabaları her zaman başarı ile sonuçlanmıyor. Defalarca başlayıp vazgeçtiğimiz oluyor. Diyet çabalarınızın bir türlü sonuca ermemesinde burcunuzun size nasıl bir etkisi var merak ediyor musunuz? İradesine sahip olamayıp en kısa sürede bol kalorili yiyeceklerine dönüş yapanlar listesinde bakalım sizin burcunuz da var mı?

Boğa

Kimileri yaşamak için yer kimileri yemek için yaşar derler, yemek için yaşayanlar grubunun liste başı tabii ki Boğa burçları. Aldıkları kiloların farkına varıp buna bir son vermeye karar verdikleri anda hemen bir mücadeleye girişen Boğalar,  planlı programlı diyet yapmak için haftanın ilk günü olan pazartesi gününü başlangıç tarihi olarak belirlerler. Hayırlı olsun, pazartesiye kadar önümüzde gergin günler var demektir. Diyet yapmaya karar verilmiş ama henüz başlanmamıştır. Dolayısıyla diyet süresince yenilemeyecek, mahrum kalınacak ne kadar sevilen yemek varsa özlememek adına yenmesinde bir sakınca yoktur. Hatta yakın zamanda yenmiş olması özlemeyi geciktirecektir diye de düşünülebilir. Gelsin dolmalar, baklavalar, börekler. Pazartesi gününe kadar depo mahiyetinde iki üç kilo daha alınarak sürece vicdan azabı da eklenmiştir böylece. Pazartesi günü gelip çattığında kuralları kesin çizgilerle belirlenmiş bir liste vardır artık. Brokoli, havuç, karnabahar haşlamalar, detoks suları ve ödem attırıcı bitki çayları başköşedeki yerlerini almıştır. Sabah kahvaltısında haşlanmış yumurta, birkaç zeytin, yağı alınmış peynir ve iki dilim tam buğday ekmeği ile rahat rahat doymuşsunuzdur. Zaten Pazar gecesi dolapta ne varsa yemiş olduğunuzdan henüz acıkmaya fırsat bulamadığınız gerçeğini görmezden geliyorsunuz tabii.  Öğlen haşlama sebzeler ve tavuk ile keyifli bir öğün geçirdiniz zaten akşam çok acıkmayacağınız için hafif bir şeyler yetecektir. Akşam altı gibi bir bardak kefire iki yemek kaşığı chia tohumu ekleyerek kaşıkladınız. Böylece oldukça ideal bir diyet günü geçirdiniz, tebrik ederiz. Salı sabahı kalktığınızda biraz açlık hissetmeniz normal, rutin diyet kahvaltınızı yaptınız. Öğlen yine sebzeler ve biraz ızgara et. Akşam olduğunda açlıktan midenizin kazınıyor olması çok can sıkıcı, sizi chialı kefir kesmez sandviç mi yapsanız. İlk günler biraz müsamaha deyip bol malzemeli sandviçi yediniz. Bugün güzel bir film var ve aklınız dolaptaki sütlaçta. Hiç mi yemeyeceksiniz canım açlık talimi mi bu? Evet, sütlaç da olması gerektiği gibi yendi. Film de baya uzunmuş, cips mi açsanız? Kendinizden bile gizli yiyebilir misiniz cipsi, afiyet olsun.  Boğa burçlarının bir diyet planı daha bozgunla sonuçlandı. Yarın sucuklu yumurta ile bunu kutlayacağınıza eminiz…

Yay

Hayatını düzene sokma, sağlıklı beslenme ve aldığı kararları uygulama konularında örnek alınmaması gerekenlerden birisi de Yay burçlarıdır. Onlar her şeyin iyisini, doğrusunu, olması gerekeni öğrenme konusunda oldukça becerikli olan Yaylar, iş bunları uygulamaya gelince pek de prensipli sayılmazlar. Hangi ot hangi organ için iyidir, hangi detoks hangi dönemde yapılır, akşam hangi gıdalar yenmez, hangi bakliyat metabolizma hızını arttırmada etkili olur… Tüm bu bilgileri biliyor olmasına rağmen, düzensiz beslenmekten, gece yemeklerinden vazgeçemediği için kilo almaktan geri kalmaz.

Kilo vermesi gerektiğine karar verip takvimde pazartesiyi işaretlediğinde belki de kendisi de bu sefer başaracağına inanmış olabilir. Bu sefer diyoruz çünkü Yay burçları bunu belki de on kez denemişlerdir. Yine de pazartesi gününü bekleyip neler olacağını görmekte fayda var. Tüm gece kitap okuyup uyumadığı için kahvaltı edilebilecek bir saatte kalkmadığından günün ilk öğünü atlanarak öğlen yemeğine hazırlık süreci başlar. Kahvaltı yapılmadığı için ve akşam yemeği hafif yeneceği için öğlen yemeğinin sıkı bir porsiyon olması gerekir. Koca bir kâse salata, doyurucu bulgur pilavı ve et sote iyi bir öğün gibi görünüyor. Güzelce doyan Yay burcu insanı akşama kadar mutlu bir diyet günü geçirecektir. Ara öğün olarak çiğ kuruyemiş tercihi fazla kaçırılmak kaydı ile pişmanlık yaratsa da akşam olduğunda huzurlu ve açtır. Yoğurdun içerisine salatalık doğrayıp üzerine de biraz çörek otu serpiştirerek oldukça hafif bir öğün hazırlanır. Ve mutlu bir Salı’ya uyanılır. Küçük boyutlu bir tost diyeti bozmaz, öyleyse uğraşıp kahvaltı hazırlamaya gerek yok. Öğlen yemeği için arkadaşlar ile buluşulduğunda ben diyet yapıyorum demek pek hoş karşılanmaz o yüzden o döner porsiyonu pilavı ile birlikte yenmeli. Akşam misafirliğe gidileceğini unutmuş olarak diyete devam edilmek istense de uzun süredir görüşülmeyen akrabanın ısrarları sonucu iki günlük öğüne denk bir akşam yemeği yenerek eve dönülür. Böylece motivasyonu tükenen diyet denemesi bir başka sefere tekrar denenmek üzere tozlu raflar arasına kaldırılır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir