Patronunun Burcuna Göre Zam İsteme Rehberi

Havalar soğudu; montlar, botlar piyasaya çıktı; karlı günler yüzünü bize doğru dönmeye başladı. Ocak ayını bitirdik, Şubat ayına geldik bile. Acısıyla tatlısıyla bir yılı daha geride bıraktık. Tabii işverenimizle yapacağımız “zam pazarlığına” da…

Kimi zaman sabahları sürünerek kimi zaman koşa koşa gittiğiniz, projeden projeye evrildiğiniz ama her gün mutlaka mesai saatlerinizi doldurduğunuz işinizde verdiğiniz emeklerin karşılığını almak en büyük hakkınız. Peki doların fırlamasıyla artan giderler, faturalardaki göz kamaştıran sayılar, restoran hesaplarının önlenemez yükselişi derken elini cebine atmaya korkan patronlarla nasıl başa çıkabilirsiniz?

Kriz hayatımızın ortasındayken kimileri için soru “bu yıl yüzde kaç zam alırım”, kimileri için “bu yıl zam alabilecek miyim” seviyesinde olsa da her zaman bir umut ışığı olduğunu unutmamak gerekiyor. En azından patronunuzun ya da yöneticinizin burcunu biliyorsanız bir aydan daha uzun bir süreniz varken performans değerlendirmenizde zam alma stratejinizi yeniden şekillendirebilirsiniz. 

Lider Koç Burcu Patronunu Kendi Silahıyla Vurun

İşler ne kadar ekip işi olarak başarıya yürüse de tabii ki en büyük kredi patronundur. Ancak eğer Koç burcu bir işvereniniz varsa bu durumun bir üst seviyede olması muhtemel. Koç yönetici liderlik ruhu, girişimciliği ve yenilikçi işlere yatkınlığıyla ön plana çıkar. Ancak kilit noktası hemen harekete geçebileceği projelerdir. Siz de zam görüşmesine gittiğinizde kendi bencilliğinizi geri planda tutarak şirket uğruna verdiğiniz mücadeleleri bir bir masaya koyabilirsiniz. Net ifadeler ve tatlı bir dille şirkete kattıklarınızı anlatın, katacaklarınız için ne kadar hevesli olduğunuzu gösterin. Böylece patronunuzun hemen harekete geçme dürtüsünü ateşleyebilir ve kalbini fethedebilirsiniz.

Kalitenizle Boğa Burcu İşverenin Gözlerini Kamaştırın

Bütün yıl çok çalıştığınızı ve aslında çok yorgun olduğunuzu biliyoruz. Belki de kendinizi tekrar anlatmak ve performans değerlendirmenizle yüzleşmek istemeyebilirsiniz. Ancak inatçı Boğa burcu yöneticinizin size istediğiniz oranda zam yapmamak için vereceği mücadeleyi kazanmak için bir savaşa daha girmeniz gerekecek. Unutmayın ki Boğa burcunun cebine giden yol kaliteden geçiyor. Projelerinizle ve çalışma koşullarınızla ilgili gerçekçi ve güvenilir yönlerinizi göz önüne sererek “ne kadar kaliteli bir çalışan olduğunuzu, sizi mutsuz etmesi durumunda kaybedeceği çok şey olduğu” mesajını vermekten çekinmeyin.

Değişken İkizler Karşısında Kararlı Durun 

“Bir öyle bir böyle” diyen İkizler insanıyla baş etmek gerçekten bazen çok zor olabiliyor. Hele işveren pozisyonunda bir İkizler ile aynı yolda yürümek kimi zaman çok keyifli olsa da kimi zaman çekilmez sonlara neden olabilir. Zam konuşması sırasında elinizin çok güçlü olmasına dikkat edin. Şirketin durumunu didik didik araştırarak öğrenin. Özellikle şirket konularıyla ilgili size bin dereden su getirerek lafı ağzınıza tıkmak istediğinde elinizdeki verileri kullanın ve zekânızla istediğinizi elde edin.

Duyguların Gücünü Yengeç İşverende Kullanın

Duyarlılığı ve empati yeteneği ile tanınan bir Yengeç burcu patronla çalışıyorsanız “kısmen” şanslısınız. Çünkü bu patron bazen size mayınlı arazide yürüdüğünüzü hissettirebilir. Hoşgörülü ve çalışanlarını koruyan bir patron olsa da bazen ağzınızdan çıkan zararsız bir söz bile onun hassas noktalara temas ederek size hayatı zindan etmesine neden olabilir. Dolayısıyla duygularınızı doğru yansıtmanız ve patronunuzun şefkatini kazanmanız gerekiyor. Samimi bir şekilde kalbini ele geçirdiğinizde istediğiniz zammı da hesabınızda bilin.

Aslan Kralı Korkutmadan Yaklaşın

Tam bir lider Aslan burcu patronunuz olduğu için işinizin biraz zor olduğunu söyleyebiliriz. Diğer yandan kendisiyle çalışabildiğiniz için işin zor kısmını atlatmış olduğunuz da bir gerçek. Dolayısıyla zam isteme sürecinde işvereninizin egosunu en yüksek düzeyde okşamanız sizin için olumlu sonuç doğuracaktır. Zira kendisinin sabit fikirlerini değiştirmek filan isterseniz sonuç hüsranla bitebilir. Siz siz olun zafere giden yolda en hayat dolu tavrınızı takınarak patronunuzun size neler kattığını ona açıkça söylemeyi ihmal etmeyin.

Titiz Başak Burcu Patronu Detaylara Boğun

Başak burcu işvereniniz varsa düzen ve detay sizin çalışma prensibiniz olmalı. Zam konuşması sırasında patronunuzu ne kadar üretken ve çalışkan olduğunuza ikna ederken elinizdeki verileri tüm detayları sunarak kafasında en ufak bir soru işareti bırakmamaya çalışın. En ciddi negatif özelliği aşırı eleştirel bakış açısı olan Başak burcu patronunuz detaylarda kaybolurken sizi eleştirebileceği negatif noktaları da pozitife çevirmenin yollarını arayın.

Terazi İşvereni Dengede Tutun

Terazi bir işvereniniz varsa sorunların çözümünden daha çok ara buluncu yaklaşımların atıldığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla performans değerlendirmeniz sırasında maaşınızla ilgili “bu maaşla geçinemiyorum” gibi bir cümle kullanmanız Terazi’nin dengesini şaşırtabilir. Zira kendisi sizden daha ayakları yere basan nedenler ve cümleler duymak isteyecektir. Dolayısıyla kurduğunuz cümlelerin gerçekçi ve sağduyulu olduğundan en az iki kez emin olun.

Araştırmacı Akrep Burcu Patrona Stratejik Yaklaşın

Eğer patronunuz Akrep burcu ise mevzubahis zam olunca, işi ince eleyip sık dokuyacaktır. Yıl boyunca yaptığı gözlemler sonucunda performansınızla ilgili sizden daha çok bilgi sahibi bile olabilir. Dolayısıyla Akrep burcu işvereni talep ettiğiniz zamma ikna etmek için siz de aynı stratejiyi kullanmalısınız. Öncelikle konuşmayı yapmadan önce en az üç kere deneme yaparak hazırlanın. Şirket için sağladığınız en ufak faydayı bile anlatmayı patronunuzdan esirgemeyin. Her ne kadar kararlı bir görünüşü olsa da siz karşısında dimdik durdukça ortak paydada buluşabilirsiniz.       

Eğlenceli Yay Patronunun Enerjisine Kanmayın

Hoşgörülü, neşeli ve enerjik bir Yay burcu patronla çalışmak çok zevkli görünebilir. Kimi zaman düzensiz ve savruk gözükmesi çalışanlarda “aslında pek de bir şey yapmıyor, çok şeker bir patron” dedirterek lakayıt bir düzen varmış izlenimi oluşturabilir. Ancak işin arka planında büyük resmi görebilen bir işveren olduğu gerçeği zam isteme sürecinde sert bir şekilde karşınıza çıkacaktır. Bu sebepten sakın patronunuza gidip geniş ve rahat bir şekilde “ben zam istiyorum” demeyin. Yaptığınız işleri anlatarak kendinizi haklı çıkarmanın yollarını bulun.

Azimli Oğlak Burcuna Başarılarınızı Anlatın

Bütün patronların bir şekilde elinin sıkı olduğunu söyleyebiliriz ancak Oğlak işverenlerin cebinde gerçekten akrep olduğunu düşünüyoruz. Azimleri ve hedef odaklı yaklaşımlarıyla çalışanları için zorlayıcı olsalar da en çok zam görüşmelerinde kök söktürüyorlar. Profesyonelliğinize, dakikliğinize, aldığınız sorumluluklardaki başarılarınıza, geleneksel ama disiplinli çalışma sisteminize vurgu yapmanız size fayda sağlayacaktır.

Açık Fikirli Kova Patrona Açık Sözlü Olun

Eğer bir Kova patronunuz varsa yenilikçi ve entelektüel yaklaşımıyla çalışanlarını mutlu edebilir. En önemli özelliği olan açık fikirliliği ise sizi zam konusunda rahatlatabilir. Performans değerlendirmeniz sırasında patronunuzu, bu yıl yaptıklarınızın gelecek yıl yapacaklarınız için bir ilk adım olduğuna açıkça ikna edip şirket için planlarınızdan bahsederseniz istediğiniz zamma bir adım daha yaklaşabilirsiniz ancak aradaki mesafeyi korumayı da ihmal etmeyin.

Şefkatli Balık İşverenin Merhametine Sığının

 

Anlayış ve duygusallık timsali Balık burcu bir patronunuz varsa “durum bozukluğu” yaşamanız muhtemel. Gerçeklerden kaçan Balık burcu yöneticiden zam istemek için yapacağınız konuşma için kafanız karışmış olabilir. Bu noktadan kendisinin merhamet duygusuna vurgu yapabilirsiniz. Duygusal bir konuşma tasarlamanız çok önemli ancak konuşurken sakın göz yaşlarına boğulmayın. Balık insanı ne kadar duygusal ve romantik gözükse de anlaşılması zor yanları göz önünde bulundurulduğunda stratejinizin ters tepmesi de kuvvetle muhtemel. Bırakın anlattıklarınızla o göz yaşlarını tutamasın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir