Patron Olan Burçların Arkasından Çalışanlar Neler Diyor?

İş dünyası adeta bir maskeli balo. Her zaman yüzüne taktığın o sahici gülümsemenle etrafta dolanmalı, gerginlik seviyesi kademe kademe artarken kaşlarını bir an olsun çatmamalı ve dilinin ucuna gelen kelimeleri yerinde tutmayı bilmelisin. Yoksa kendini geri dönüşü olmayan bir yola girmiş bulabilirsin. Hoş, söylenmek istenenler ne kadar içeride kalıyor orası muamma. Özellikle yöneticiler odayı terk ettiğinde fısır fısır konuşulmaya başlanan, WhatsApp’ten sürdürülen ya da öğle arası yemeklerine meze edilen dedikodular harika bir rahatlama fırsatı sunuyor. Dedikodusu yapılan yöneticilerin burcu da sohbetin rengini belirliyor. Sence hangi burcun arkasından neler söyleniyor?

Sabırsız Koçlar Çalışanlarının Şikayetlerine Konu Olabilir

Sen sakince işlerini yaparken birden içeri dalıp bir telaş zaten yapmakta olduğun işleri sana sıralayan, seni daha hızlı olmaya zorlayan ve bahanelere karşı çoğu kez kulağını kapayan yönetici tiplerinden biri Koçlar. Çalışanların keyfini kaçırmak için değil tabii bunca tantana. Onlar her şeyin plana uygun ilerlediğinden emin olmak istiyorlar o kadar. Çalışanlar genelde onların dürüstlüğünden sual etmese de patron nutuk atarken içlerinden sabır çekebilirler. Dedikodu seanslarında da en çok kendilerine danışılmamasından ve deadline’a daha günler varken sıkıştırılmaktan şikayet edebilirler.

Değişime Karşı Tedbirli Boğalar Çalışanları Tarafından Anlaşılamayabilir

Bir iş yerinde Boğalar, her şeyin bir saat gibi tıkır tıkır işlemesini bekler. Her şey yolunda giderken kimselere laf etmez, kimi hataları da hoş görürler. Karşılığında ise çalışanlarından mutlak itaat beklerler. Çalışanlar çoğu konuda onunla hemfikir olsa da kendilerinden beklenen imkansız istekler ya da masraf kalemleri konusunda zaman zaman gerilim yaşayabilirler. İki çalışan yan yana geldiğinde çoğu zaman patronun oturduğu koltuktan her şeyin ne kadar kolay yapıldığını zannettiği ve personel önerilerine kulak tıkadığına dair lakırdı edebilirler.

Kararsız İkizler Uzayan İşler İçin Dedikodu Malzemesi Olabilir

Patronluk koltuğunda İkizlerin oturduğu iş yerlerinde çalışanlar sıklıkla happy hourlarda ya da türlü kutlamalarda bir araya gelirler. Yapılan işleri dikte etmekten ziyade onları dinlemeyi tercih ettiklerinden çalışanlar tarafından el üstü tutulabilirler. Çünkü onlar bir liderden ziyade ekibin bir parçasıymışçasına hareket ederler. Buna rağmen sürekli hareket isteyen ve monotonluğa müsaade etmeyen yapıları ile çalışanların diline düşebilirler. Çalışanlar için İkizler bir patronla çalışmak hoş olsa da bir türlü verilemeyen kararlar ya da üstüne düşülemediği için uzayan işler mesailerde dedikodunun fitilini ateşler.

Talepkâr Yengeçler İstekleriyle Dedikodu Kazanına Düşebilir 

 

Eski Türk filmlerinde görmeye alışık olduğumuz babacan patron figürü Yengeçlerin patronluk anlayışını ifade eder diyebiliriz. Çalışanlarıyla yakından ilgilenen, yapılan hatalarda onlarla empati kurabilen ve sık sık yol gösteren Yengeçler, çalışanların gözünde bir hayli değerliler. Talepkâr yapıları ve seçicilikleri söz konusu olduğunda ise zaman zaman çalışanlarıyla gerilim dozu yüksek ortamlarda karşı karşıya gelebilirler. Bu yüzden kahve ya da sigara molalarında çalışanlar patronlarının bitmek bilmez isteklerinden dem vurabilirler.

Otoriter Aslanların Kükremeleri Fısıltı Gazetesini Çalıştırabilir

Aslanları görmeye alışık olduğumuz yönetici pozisyonları, onlar için krallıklarını yönetecekleri tahtları adeta. Buyurgan ve otoriter birer patron olarak görülseler de cömertlikleri ve yüce gönüllükleri ile çalışanlarının gönüllerini hoş etmeyi bilirler. Çünkü sevilmek onların kanında var. Yapılan hatalar karşısında ise hoşgörü eşiklerinin düşük olması ve önerilerden ziyade kendi düşüncelerinde diretmeye yönelik keskin tavırları çalışanlar tarafından dedikodu malzemesi haline getirilebilir.

Mükemmelin Peşindeki Başakların Eleştirelliği Çalışanlara Yaka Silktirebilir

Çalışanların bin bir emekle yaptığı işlerin üzerinden defalarca geçen, herhangi bir defo bulduğunda yüzlerine vurmaktan çekinmeyen ve işler konusunda nadiren memnun olan patron tipleri genelde Başaklar arasından çıkıyor. Hakeza müşteriler tarafından büyük beğeniyle karşılanan ve hayranlıkla bakılan işler de öyle. İkisi arasındaki ilişkinin mimarı Başaklar işlerinde harikalar yaratmaya çalışırken kantarın topuzunu çalışanlar aleyhine kaçırabilirler. Çalışanlar da en çok onların müşkülpesent havalarından ve sürekli bir hata arar tavırlarından yaka silkebilirler.

Barışçıl Teraziler Bile Dedikodu Ritüellerinden Kaçamaz 

Odasının kapısı çalışanlarına her daim açık, yenilikçi fikir ve önerileri kabul etmeye meyilli ve huzurlu bir iş ortamından yana Teraziler, kimsenin hakkını yemez, kötü niyetli insanlara da asla prim vermez. Klasik patron ve çalışan ilişkisi yerine iş birlikçi bir model belirler, adeta bir çalışan gibi hareket eder. Çalışanlar için idealize edilmiş bir patron gibi gözükse de kararlarının arkasında durmaması ve karşılaşılan türlü sorunlar karşısında çalışanlarına siper olmaması nedeniyle her ne kadar en büyük korkularından biri olsa da dedikoduların ötesinde kalamaz.

Akrepler Uzlaşmaz Tavırlarıyla Çalışanlarının Diline Düşebilir

El attıkları her işi sonuna kadar götüren ve en iyiyi ortaya çıkarırken gerekirse dünyayla bağlarını koparan Akrepler, çalışanlarından da kendisi gibi olmalarını bekler. Her iş kontrollü bir şekilde ele alınmalı, her durumda disiplinli bir şekilde davranılmalı ve yoğun bir mesai harcanmalı. Yüksek standartlar ve beklentilerin gerçekleşmemesi durumunda ise sert ve affetmez bir role bürünebilirler. Çalışanların en çok dert yandıkları anlaşılması güç halleri ve uzlaşmaz yapıları ile dedikodu kazanının ateşini yükseltebilirler.

Organize Olamayan Yayların Sonu Dedikodu Kazanı

Sen yaptığın bir hata karşısında tırnaklarını yerken ya da yetişmeyen bir işin peşinde kendini paralarken Yaylar, sırtını sıvazlayıp her şeyin yoluna gireceğini telkin edebilir. İyimser ve neşeli yapıları ile iş yerindeki gergin havayı pozitif enerjisiyle dağıtabilir. Yine de sanmayın ki Yaylar, çalışılması kolay bir patron tipi. Daha dün senden rica ettiği bir dosyayı hazırlarken ertesi gün onu bırakıp yeni bir işe başlamanı isteyebilirler. Öbür gün ise istediği başka bir işle yine başını ağrıtabilirler. Kahkaha seslerinin çınladığı bir ortamda çalışanlar fısır fısır patronlarının organizasyon sıkıntılarını dillerine dolayabilirler.

Kuralcı Oğlaklar Dedikodu Masasında Sıkça Çekiştirilebilir

İş hayatını yönetmek için doğan Oğlaklar, “patron” kelimesi dillendirildiğinde ilk akla gelen tiplerden. Her şeyin yerli yerinde olmasını isteyen, herhangi bir aksaklığa tahammül edemeyen ve mesai saatinin her dakikasında çalışanlarının masalarında hazır ve nazır olmasını bekleyenlerden. Taşıyabileceklerinin üzerinde iş yüklenmeye alışık olduklarından, çalışanlarına da kaldırabileceklerinden fazla sorumluluk verebilirler. En ufak bir hatada ya da saygısızlık durumunda ise doğrudan çalışanla ilişkilerini keserler. Bu yüzden en çok işten ayrılanlar arasında acımasızlığı ve kuralcılığı ile çekiştirilebilirler.

Yenilikçi Patron Kovalar Anlaşılmayan Duyguları ile Eleştirilebilir

Ast üst ilişkisi arasındaki sınırların belirsizleştiği, işler tamamlandıktan sonra çalışma saatlerine dakikası dakikasına riayet edilmesi gerekliliğinin ortadan kalktığı, ofis ortamının sıkıcı olmaktan çıkarıldığı günümüz yönetim modeli, Kova burcu patronların başının altından çıkıyor desek yeri. Çalışanlarında sıra dışılığa ve vizyona önem verdiğinden bu tanımın dışında kalanlara kapıyı gösterebilirler. Duygusal konularda anlaşılması güç tavırları ve değişken fikirleri nedeniyle çalışanlar arasında kendilerinden söz ettirebilirler.

Çalışanlar En Çok Balıkların İş Konusundaki Değişken Halleri İçin Çene Yorar

Vizyon sahibi Balıklar, patronluk koltuğunda oturduğu iş hayatlarında geleceklerini yıllar öncesinden tasarlar. Bir rutin içerisinde bir başlarına çalışmak yerine çalışanlarıyla bir arada rahat bir iletişim kanalı yakalar ve yaratıcı işleri bu sayede tasarlar. Patron ve çalışan arasındaki ilişki ağında zaman zaman yanlış yollara da sapar. Bunun nedeni ise genelde manipüle edilmeye müsait yapıları. Çalışanlar en çok bu konuda çene yorsalar da Balıkların bir gün işkolik bir gün aşırı rahat tavırları karşısında dumur olmalarını fırsat bulduklarında masaya yatırırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.