Özgürlüğüne Düşkün Burçlar Dikkat! Black Mirror Gerçek Oluyor

Black Mirror’ı bilirsiniz. Biraz hafızanızı yoklarsanız 3. sezonda yer alan “Nosedive” adlı bölümü de hatırlayacaksınızdır. Sosyal statünüzün başkalarının sizin hakkınızdaki düşüncelerine göre belirlendiği, herkesin daha iyi bir insan olmak için değil, daha fazla puan almak için yaşadığı, elindeki telefonlarla birbirlerini oyladığı, rekabet olmayan tek bir anın bile yaşanmadığı bir hayat… Gelecekten mi bahsediyordu? Hayır, aslında şu an içinde bulunduğumuz durumdan da gayet güzel örnekler veriyordu. Paylaştığım post’a kaç yorum gelmiş, kaç bin kişinin eli like butonuna gitmiş, evde otururken hesabıma koyduğum plaj pozumun sosyal medyada ederi neymiş? İşin çivisi çıktı, geleceğin dünyası çoktan başladı.

Black Mirror aklınızda olsun, biz asıl konumuza geçelim. Bir buçuk milyara yakın bir nüfusa sahip Çin, insanların sosyal davranışlarına göre puanlanmasını yapacak bir teknoloji üzerinde çalışıyormuş. Kameralar, yüz tanıma sistemleri ve akıllı gözlükler geliştiriyormuş. Amaç ise banka kredisine başvururken görünen kredi puanınızın sosyal hayatınızdaki versiyonunu yaratmak. Yani davranışlarınızın analizi sonucu bazen uçak bileti almaya bile hakkınız olmayacak, daha iyi bir evde yaşayamayacaksınız. Örnekler çoğaltılabilir. Aldığınız hizmetler, kullandığınız otomobiller, gittiğiniz restoranlar ve hatta yediğiniz yemekler, çekeceğiniz krediler… İşin sonunda ise olacaklar gayet net. Sınıflara ayrılmış bir toplum sistemi. Dedik ya bir yandan geleceğin dünyası başlıyor, aslında bir yandan da yüzyıllar öncesine doğru gidiyoruz. Yanlış mıyız? Hayır, kabul etmiyoruz.

Düşünün, attığınız her adımdan birilerinin haberi olacak, sonucunda hayatınız otomatikman kısıtlanacak. Belki demir parmaklıklar olmayacak, ancak milyonlarca kilometrekarelik açık bir hapishanede mahkum olacaksınız. Kendiniz için değil, alacağınız puanlar için yaşayacaksınız. Benliğinizi kaybedecek, sistemin dayattıklarına esir düşeceksiniz. Belki sosyal statüleri elinin tersiyle iten, insanlık adına savaşmaktan kaçmayan Kovalar gibi baş kaldıracak, sınırları zorlayan Akrepler gibi sinsi planları yapacaksınız. Belki de el alem ne der diye düşünen Teraziler gibi, diğer insanlardan bir adım öne geçmek için puanlar toplamaya çalışacak, sistemin içinde kaybolacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.