Othello Sendromu Hangi Burçların Başını Yakıyor

Adını Shakespeare’in ölümsüz eseri Othello’dan alan Othello sendromu, en özet tanımıyla kişinin aşık olduğu insanı saplantılı ölçüde kıskanması anlamına geliyor. Ortada şüphe uyandıracak bir şey olmasa bile kişi kafasında senaryolar kurabiliyor, sevdiği insanı herkesten kıskanıp kısıtlayabiliyor, aldatılmayı fobi haline getirebiliyor, basit bir olay karşısında bile kontrolsüz tepkiler verebiliyor. Kısaca hayatı kendine de sevdiği insana da zehir ediyor. İlerleyen safhalarda tedavi gerektirecek bir noktaya varabilen sendrom, özellikle 4 burcun ilişkisinde kendini gösteriyor.

Sahiplenmekle Kıskançlık Arasındaki Farkı Göremeyen Boğa

Boğalar, aşık oldukları insanla geçirdiği vaktin her anından büyük keyif alır. Sevdiği yanında olduğu sürece hiçbir şeyi kolay kolay kafaya takmayacaktır. İki kişilik dünyalarında her şey mükemmel olsa da sosyal ilişkiler olaya dahil olduğunda işin ucu farklı yerlere gidebilir. Aşkını kaybetmekten ya da sevdiğinin başına bir şey gelmesinden korktuğundan adına “Sahiplenmek” diyerek kıskançlıklara başlayabilir. İlişkinin gidişatını bozmayacak ölçüdeyse sorun yok tabii ancak genelde bir taraf isyan bayrağını çok geçmeden göndere çekecektir.

İki Kişilik Bir Dünyadan Yana Olan Yengeç

Yengeçlere göre kişi birini sevdiyse sonuna kadar kalbini takip etmeli. Zira şanslıysa gerçek aşk insanın başına sadece bir kere gelir. Bu yüzden birini sevdiklerine kanaat getirdiklerinde öyle kolayca bırakmaları mümkün değil. Her potansiyel tehlikeyi savuşturmak için pençelerini çıkarabilir, sevdiğini kaybetmemek adına herkesten sakınma eğilimi gösterebilir. Her ne kadar farkında olmasa da kıskançlığının dozu arttığında ayrılık tarihi daha da öne çekilecektir.

En Usta Senaristlere Taş Çıkartan Akrep

Kabul etsin ya da etmesin. Kıskanmak, Akreplerin kanında var. Hele bir de işin içinde aşk varsa…  Kafasında kurduğu senaryolarla kıskançlığını dizginleyebilmesi mümkün değil. Zira onun aşk anlayışında tarafların birbirinden ayrı ve özgür bir yaşam sürmeleri diye bir şey yok. Kişiler bir olmayı bilmeli. Aksi takdirde şüpheleriyle kendi kendini yiyecek, kıskançlıklarıyla ilişkinin ipini çekecektir. Bizden söylemesi.

Aşkta Bambaşka Birine Dönüşen Balık

Balıkları sessiz, sakin ve naif olarak tanıyanlar çok yanılıyor. Bir de sevgililerine soralım bakalım, onlar hakkında ne diyor? Sevdiği insanla her anı beraber geçirmek isteyen, sevgilisini arkadaşlarıyla paylaşmaya bile gelemeyen, kıskançlıklarıyla kök söktüren kimseler… Ellerinde değil, severken bambaşka birine dönüşebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir