Osmanlı Padişahlarının Burçları!

Osmanlı İmparatorluğu’nu asırlar boyunca yöneten padişahların burçlarını hiç merak ettiniz mi? Neyse ki Osmanlı arşivlerinde yer alan bilgiler padişahların burçlarını bilmemize olanak tanıyor. İşte burçlarının onlara kattığı yönleriyle bazı Osmanlı padişahları…

Koç – Fatih Sultan Mehmet

Fatih Sultan Mehmet, 29 Mart 1432 doğumlu bir koç. En bilinen yönlerinden biri ise burcunun belirgin özelliklerinden biri olan cesareti. Akılcı ve atılgan oluşu, bunların yanı sıra pek çok konuda öncü oluşu bir koç olduğunun kanıtı gibi.

Boğa – Kanuni Sultan Süleyman

27 Nisan 1495 doğumlu olan Kanuni Sultan Süleyman; diğer adıyla Muhteşem Süleyman oldukça sabırlı biri olarak biliniyor. En uzun süre tahtta kalan Osmanlı padişahı olan Sultan Süleyman, pek çok konuda oldukça temkinli davranırdı.

İkizler – II. Selim

Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın oğlu olan II. Selim, 28 Mayıs 1524 doğumlu bir ikizler. Bilime ve ilime fazlaca önem veren II. Selim yeni şeyler öğrenmek konusunda da oldukça hevesliydi.

Yengeç – II. Mahmut

20 Temmuz 1785’de dünyaya gelen II. Mahmut, hükmü süresince tarihi ve geleneksel değerlere önem verdi. Toplumsal konulara olan duyarlılığı, iyiliksever ve merhametli oluşu en belirgin yönlerindendi.

Aslan – IV. Murat

1. Murat, 28 Temmuz 1612 doğumlu bir aslan. Burcunun en belirgin yönlerini taşıyan IV. Murat, şaşaayı ve sefayı çok severdi. Giyim ve kuşamına özel bir itina göstermesi ve dikkat çekmeyi sevmesiyle de tam bir aslan insanıydı.

Başak – II. Abdülhamit

21 Eylül 1843’te doğan II. Abdülhamit bir başak. Gelişmiş bir el becerisi olan Sultan Abdülhamit, marangozluk ve oymacılıkla uğraşır; bu konularda özel dersler alırdı. Detaylara önem verirdi; dedektif romanlarına olan merakı da bu özelliğini bir yansıması olarak görülebilir.

Terazi – Yavuz Sultan Selim

10 Ekim 1470’te dünyaya gelen Yavuz Sultan Selim’in sert görünüşünün altında ince ruhlu ve mütevazi olduğu söylenir. Gösterişten ve kibirden sevmeyen Sultan Selim, kabalıktan da hiç hoşlanmazdı.

Akrep – Genç Osman

Daha çok Genç Osman olarak tanıdığımız II. Osman, 3 Kasım 1604 doğumlu bir akrep. Mağrur ve hırçın olduğu söylenen Genç Osman, erken yaşta ölmeden önce devlet yönetiminde ve saray hayatında bazı kuralları yıkmıştır.

Yay – II. Bayezid

3 Aralık 1447 doğumlu II. Bayezid, ata binmeyi ve av partileri düzenlemeyi sever, hat sanatını ustalık derecesinde iyi bilirdi. Yalnızca İslam kültürüne değil batı kültürü ve sanatına da meraklıydı. Öyle ki başta Leonardo da Vinci olmak üzere çok sayıda Avrupalı sanatçıyla temaslar kurmuştu.

Oğlak – IV. Mehmed

Avcı Mehmed adıyla da anılan IV. Mehmed 2 Ocak 1642 doğumlu bir oğlak. Kanuni Sultan Süleyman’dan sonra en uzun süre tahtta kalan ikici padişah olma unvanına sahip IV. Mehmed, devlet düzeni kuralları konusunda özenli bir yöneticiydi.

Kova – III. Mustafa

28 Ocak 1717’de doğumlu olan III. Mustafa, iyi bir değerlendirme yeteneği olan ve ayırt etme kabiliyeti yüksek bir padişahtı. Bilime önem verdiği bilinen III. Mustafa Kara ve Deniz mühendishanelerini kurdu.

Balık – II. Ahmet

25 Şubat 1643’te doğan II. Ahmet bir balık. Fazlaca duygusal ve içe kapanık olduğu bilinen, aynı zamanda iyi bir şair ve yazar olduğu bilinen II. Ahmet’in; burcunun hemen hemen tüm özelliklerini taşıdığını söylemek mümkün.

Bir Yorum Bırakın
  1. Haddini bil , Sen ölürsün seni kimse konuşmaz , amma bu manevi şahısların isimleri asırlar sonra bile Konuşuluyor , saygı ve tazim ile anlatılıyor . Onların hayatları tarihin yazılmasına vesile olmuş , Peki biz neye vesile olduk ?
    Çek elini tuşlardan , doğru yazamıyorsan , hiç yazma . Mademki boş bir içerik olduğunu iddia ediyorsun , o zaman neden yorum yazıyorsun , boşa yazanın yazısıda boş olur .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir