Oscar Kazanan Hangi Filmi Hangi Burç İzlemeli?

Patlamış mısır? Hazır! İçine gömüleceğin yumuşak bir koltuk? Hazır! DVD? Hazır! Uzaktan kumanda? Hazır! E artık geriye sadece arkana yaslanmak kalıyor. Tabii kendin için doğru filmi seçebildiysen. Zira rastgele açılan filmlerin sonu belli. Ya uyuyakalırsın ya da bayat esprilere gözlerini devirerek bakarsın. Konusunu öğrenmeden, IMDB puanına bakmadan ve ödüllerine göz atmadan film izlemeye kalkmak kimin fikriydi hakikaten? Merak etme, her dakikasıyla seni mutlu edecek, senaryosuyla beklentilerini karşılayabilecek ve hatta üzerine uzun uzun arkadaşlarla sohbet edilebilecek birbirinden güzel Oscar ödüllü filmleri listeledik. Sadece burcuna uygun öneriye göz atman yeterli.

Koç, The Hurt Locker (Ölümcül Tuzak)

Irak Savaşı’nı konu alan 2008 yapımı The Hurt Locker (Ölümcül Tuzak), zorlu koşullar altında görev yapan bomba imha uzmanı bir ekibin hikayesine odaklanıyor. Sıcak savaşın altında geçen olay örgüsünde aksiyonun da gerilimin de psikolojik etmenlerin de yerli yerinde kullanıldığını belirtmek gerek. Kazandığı 6 Oscar’ın yanı sıra 117 ödül ve 126 adaylık da elde ederek erişilmesi güç bir başarı elde eden film, mücadeleci ve savaşçı Koçların beğenisini toplayabilir.

Boğa, The Artist (Artist)

Vizyona girdiği dönem büyük ilgi toplayan 2011 yapımı The Artist (Artist), 1920’li yılların sonunda sesli sinemanın tarih sahnesine çıkışı ile birlikte gelişen olayları konu ediniyor. Diyaloğun olmadığı, sessiz, siyah beyaz ve saniyede 22 kare tekniği ile çekilen film, sessiz sinema dönemine adeta saygı duruşu niteliğinde. İzleyenlerin damağında nostaljik bir tat bırakan The Artist; 5 Oscar, 146 ödül ve 190 adaylığın da sahibi oldu. Sanata dair kaliteli işlere büyük merak duyan Boğalar için belli ki en iyi seçim.

İkizler, The King’s Speech (Zoraki Kral)

Erkek kardeşinin tahttan feragat etmesi sonucu kendini bir anda kral olarak bulan VI. George’un öyküsünün anlatıldığı 2010 yapımı The King’s Speech (Zoraki Kral), Kral’ın halka hitap etmek için kekemelik sorununu yenmesi sürecini konu alıyor. Gerçek bir hikayeye dayalı filmde VI. George ile konuşma terapisti Lionel Logue arasındaki keyifli ilişki gözler önüne seriliyor. 4 Oscar, 102 ödül ve 194 adaylıkla adından söz ettiren film, iletişimin üstadı İkizlerin zevkle izleyeceği bir tercih olabilir.

Yengeç, The English Patient (İngiliz Hasta)

Ünlü yazar Michael Ondaatje’ın aynı isimli kitabından uyarlanan 1996 yapımı The English Patient (İngiliz Hasta), İkinci Dünya Savaşı sırasında tüm vücudu yanan bir hasta ve onun bakımı için gönüllü olan bir hemşireyle arasındaki dokunaklı ilişkiyi işliyor. 9 dalda Oscar kazanarak büyük sükse yapan film, 53 farklı ödül ve 75 adaylık elde ederek döneminin unutulmazları arasında yerini aldı. Aşka, şefkate ve vatanseverliğe göndermeleriyle etkileyici bir senaryoya sahip olan filmin duygusal yönü ağır basan Yengeçleri etkilememesi mümkün değil.

Aslan, Birdman

Son yıllarda ilgi çeken çok sayıda yapıma imza atan Alejandro González Iñárritu’un yönetmenlik koltuğunda oturduğu 2014 yapımı Birdman, bir dönem Birdman isimli bir süper kahraman serisiyle ünlenen bir oyuncunun hayatını konu alıyor. Özlediği başarılı günlerinin peşindeki karakterin eski prestijini geri kazanmak ve kendisini yeniden alkış sesleri arasında bulmak için hazırladığı oyununun odak noktasında olduğu film; 4 Oscar, 192 ödül ve 275 adaylığın sahibi. Kendini kanıtlamaya ve ön planda olmaya verdikleri önemle Aslanların baş karakterle bir uyum yakalayacağına şüphemiz yok.

Başak, Million Dolar Baby (Milyonluk Bebek)

Yönetmenliğinin ve baş rollerinin efsanevi oyuncu Clint Eastwood tarafından üstlenildiği 2004 yapımı Million Dolar Baby (Milyonluk Bebek), başarılı bir boks antrenörü ve boksör olmak isteyen bir kadın arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Antrenörün itirazlarına rağmen yolundan dönmeyen ve başarılı olmak için gözünü daldan budaktan esirgemeyen çalışkan kadının ilham veren öyküsü; 4 Oscar, 63 ödül ve 83 adaylıkla IMDB’nin En İyi 250 Film Listesi’nin bir üyesi. Film, çalışkan ve azimli yönleriyle Başaklardan tam not almaya aday.

Terazi, Crash (Çarpışma)

Son yılların en ses getiren filmlerinden 2004 yapımı Crash (Çarpışma), 11 Eylül sonrası Los Angeles’ta birbirinden habersiz hayatlarına devam eden farklı etnik ve dini kökendeki bireylerin 36 saat içerisinde girdikleri sürükleyici çarpışmayı konu alıyor. Zekice kurgulanan senaryosuyla sağ gösterip sol vuran filmin 3 Oscar, 64 ödül ve 111 adaylık kazanması boşuna değil. Karakterler her ne kadar bambaşka milletlerden oluşsa da temelde aynı değerleri paylaştıklarını çarpıcı bir şekilde ortaya koyan film, barışçıl ve köprü kurmaya meyilli Terazileri kolayca kendi safına çekebilir.

Akrep, The Departed (Köstebek)

ABD’nin Massachusetts eyaletinde mafya ve polis teşkilatı arasında geçen amansız mücadelenin anlatıldığı 2006 yapımı The Departed (Köstebek), tüm zamanların en iyi polisiye filmlerinden biri. Mafya tarafından yetiştirilerek polis teşkilatına sokulan ve polislerin de gizlice mafya grubuna sızdırdığı farklı karakterlerin deşifre olma tehlikesiyle başlayan kovalamacayı konu alan film; 4 Oscar, 92 ödül ve 134 adaylık sahibi. Karakterlerin derinlikleri ve suçluların açığa çıkarılma süreçleri Akreplerin beklentilerini fazlasıyla karşılayabilir.

Yay, Argo

Yakın zamanda ilginç ve nefes kesen kaçış öyküsüyle hafızalara kazınan 2012 yapımı Argo, 1979 yılında İran devriminin artçılarında kaçarak saklanan 6 Amerikan vatandaşının kurtarılmasını konu alıyor. İran’da geçen bir bilim kurgu filmi sayesinde vatandaşların sahte pasaportlar aracılığıyla kaçırılma hikayesi, kurgusuyla şapka çıkarılmayı hak ediyor. İstanbul’dan da sahneler içeren film, 3 Oscar, 94 ödül ve 152 adaylığı evine götürmeyi başarmış. Coşkulu ve sabırsız Yaylar için izlemesi keyifli bir film olacağı muhakkak.

Oğlak, Slumdog Millionaire (Milyoner)

Hint sinemasının en başarılı ve unutulmaz filmlerinden 2008 yapımı Slumdog Millionaire (Milyoner), yokluk ve zorluklar içerisinde büyüyen bir gencin bir yarışmayla milyoner olmaya yaklaşma sürecini konu alıyor. Gösterdiği olağanüstü başarının ardından şüpheleri üzerine çeken ve sorgusu sırasında insanın yüreğine dokunan hayat öyküsünü anlatan gencin hikayesi, kazandığı 8 Oscar, 144 ödül ve 126 adaylıkla son zamanların en başarılı yapımlardan bir tanesi. Hayallerini gerçekleştirmeye ve azme duydukları takdir ile Oğlaklar, filmi büyük bir hazla izleyebilir.

Kova, 12 Years A Slave (12 Yıllık Esaret)

19. yüzyılın Amerika’sında ailesiyle birlikte özgür ve mutlu bir hayat süren siyahi bir müzisyenin hikayesinin anlatıldığı 2013 yapımı 12 Years A Slave (12 Yıllık Esaret), baş karakterin iş için gittiği Washington’da kaçırılıp köle olarak satılmasını konu ediniyor. Kölelik yaptığı 12 yıl içerisinde baş kaldırmayı aklının ucundan geçirmeyen umutsuz insanlar arasında özgürlüğünü arayan karakterin çarpıcı hikayesi; 3 Oscar, 236 ödül ve 326 adaylıkla ödüle doymuş diyebiliriz. Sürükleyiciliği ve işaret ettiği değerlerle film, bağımsız ruhlu Kovaların ilgiyle izleyeceği bir yapım olabilir.

Balık, Moonlight (Ay Işığı)

Büyümeye ve farklı olmaya dair dikkat çeken filmlerden 2016 yapımı Moonlight (Ay Işığı), siyahi ve eşcinsel bir çocuğun büyüme evresini konu alıyor. Çocukluk ve ergenlik döneminde karşılaştığı zorbalıklar karşısında içe dönen karakterin toplumsal hayatta yer edinme ve kimlik bulma çabasının yetişkinliğinde nasıl karşılık bulduğunu anlatan film, 3 Oscar, 221 ödül ve 273 adaylığa layık görülmüş. Duygusal ve romantik Balıklar için bir şans vermeye değer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.