Ölmenin Yasak Olduğu Şehir Hangi Burca Göre Değil!

Yaz insanı mısınız, kış aylarına mı hayransınız? Kendinizi gündüz mü dışarıya atarsınız, gün ağardığında mı ortaya çıkarsınız? Belki yaşadığınız yerden memnun, belki kaçacak bir yer arıyorsunuz. Hayat şartları, iş, güç derken fırsatları mı kaçırıyorsunuz? Ya da “otur oturduğun yerde, bu saatten sonra heyecan aramaya gerek yok” diye yakınıyorsunuz. Peki kendinizi yeterince tanıyor musunuz? Gideceğiniz yer size göre mi, yoksa yol yakınken dönmeli mi? Orası sizin bileceğiniz iş fakat varsa Norveç’e gitme gibi bir düşünceniz, bizim de var birkaç önerimiz.

Svalbard takım adasında yer alan Longyearbyen kentinde ölmek 1950’lerden beri yasak. “Ne demek bu şimdi?” demeyin. Öyle soğuk bir yer düşünün ki cesetler bile çürüyüp toprağa karışmıyor. Hakikatten ürkütücü değil mi? Bir de kış aylarında gece gündüz karanlık olan bir yer olduğunu da eklersek, durum gerçekten pek iç açıcı bir hal almıyor. Adada yaşlı ya da durumu kötü olan hastalar, bildiğiniz mahalle baskısıyla ana karaya gitmeye ve orada ölmeye zorlanıyor, yasalar da bunu destekliyor. Hepsi bu kadar mı? Kış mevsiminde 4 ay boyunca karanlık kalan kentte pek yalnız hissetmeyeceğiniz kesin. Yaklaşık 1000 adet kutup ayısı da Longyearbyen’i evleri olarak benimsemiş.

Peki bu karanlıklar kentinin yakınlarından bile geçmemesi gereken ya da tehlikenin ortasına kendisini atmak için can atan burçlar hangileri? Ateş grubuna ait olanlar kuzey ışıklarını görmek için bir tatil planlayabilir, dönüş içinse kendilerini garantiye alabilirler! Donarak ölmek, görmek istediğimiz bir ölüm nedeni değil sonuçta. Toprak grubuna ait, ölümü tanımayan Başakların ise tehlikenin göbeğinde rahat davranabileceklerini düşünmüyor, tatil tercihlerini evlerinden yana kullanmalarını öneriyoruz. Aslında Longyearbyan kenti, tam da sahip olduğu özellikleri anlatmamıza gerek olmayan, kendilerini gayet iyi tanıyan Akreplere göre! Karanlık mı var, tehlike mi fazlasıyla! Ne duruyorsun sevgili Akrep? Valiz yapmaya başlasana! Belki de mutlu olacağın yer 4 bin kilometre kadar uzağında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.