Ölmeden Önce Görmen Gerekenler Serisi: Her Burca Göre Dünyaca Ünlü Ulusal Parklar

Birbirinden güzel doğa harikalarına ev sahipliği yapan milli parklar, dünyanın korumaya alınmış sadece bölgelerinden sadece bazıları. Peki bu muhteşem manzaralara sahip parklardan burcuna göre mutlaka görmen gerekenin hangisi olduğunu biliyor musun?

Koç, Mamut Mağarası Ulusal Parkı

Aksiyonu seven, rutinden sıkılan, canlı, hareketli ve maceracı Koç’un anında hayal gücünü canlandıracak olan yer Mamut Mağarası Ulusal Parkı. Kentucky’nin merkezi bölgesinde, Brownsville şehri yakınlarında bulunan bu yeraltı mağarası, 400 mil uzunlukta dünyadaki en büyük mağaralar sistemi ve 214 km² yüz ölçümünü kapsayan, devasa mağara oluşumlarına ve milyonlarca yıllık fosillere sahip! Ayrıca, bu parkta yürüyüş yapabileceğin ve kano ile gezebileceğin 25 kilometre uzunluğunda bir nehir bulunuyor.

Boğa, Grand Teton Ulusal Parkı

Güvenilir, ince ruhlu, sıcak kalpli Boğa, kendini bildi bileli doğadan vazgeçemez. Muhteşem manzaralara sahip, yürüyüş parkurları bulunan Grand Teton Ulusal Parkı, Wyoming’in kuzeybatısında bulunuyor. Aynı zamanda Jackson Hole dağının da bulunduğu bu parkta istersen kamp da yapabilirsin! Doğayla bütünleşeceğin, günlerce etkisinden kurtulamayacağın Grand Teton Ulusal Parkı, ölmeden önce mutlaka görmen gereken yerlerden!

İkizler, Bryce Kanyonu Ulusal Parkı

Spontane hareket etmeyi seven, entelektüel ve değişime açık olan İkizler’in bilgiye aç ruhuna, Utah yer alan Bryce Kanyonu Ulusal Parkı çok iyi gelecek! Rengarenk peri bacaları, birbirinden güzel doğa harikası olarak görünen yürüyüş yolları ve geceleri gökyüzünün muhteşem manzarasının tadını çıkarabileceğin Bryce Kanyonu Ulusal Parkı’nın, hayatın boyunca gördüğün en güzel milli park olacağına eminiz!

Yengeç, Dry Tortugas Milli Parkı

Hayatı boyunca başkalarını koruyup kollamaya çalışan, duygusal Yengeç, sık sık deşarj olmaya ve enerjisini toparlamaya ihtiyaç duyar. Florida eyaletinde, “Florida Keys Takım Adaları” arasında yer alan, 11 adadan oluşan ve Key West şehri yakınlarında yer alan 100 millik Dry Tortugas Milli Parkı tam sana göre! Genelde başka yerlerde görülemeyen zümrüt mavisi bir su kaynağına sahip olan bu park aynı zamanda sahili korumak için inşa edilen 19. yüzyıldan kalma en büyük formasyonlardan biri olan tarihi Fort Jefferson’a ev sahipliği yapıyor.

Aslan, Haleakala Ulusal Parkı

Dikkat çekmeye, tüm ilginin üzerinde olmasına ve herkes tarafından sevilmeye bayılan Aslan, hayat dolu, neşeli ve eğlenceli bir enerjiye sahip! Etrafındaki etkilemek için yaşamayı sevenler için mükemmel bir yer olan Haleakala Ulusal Parkı, Hawaii’nin Maui Adası’nda bulunuyor. Yüzölçümü 134,62 km² olan parkın 77,92 km²’si “Vahşi Yaşam Bölgesi” olarak koruma altında. “Haleakala” sözcüğü Hawaii dilinde “Güneş’in Evi” anlamına geliyor ve yerel Maui Adası efsanesine göre yarı tanrı olan Maui, günün daha uzun olması için güneşi bu dağın içinde tutuklamış!

Başak, Petrified Forest Ulusal Parkı

Düzen ve detaycılığı ile tanınan Başak, pek çaktırmasa da tarihe karşı epey ilgilidir. Arizona’daki Petrified Forest Ulusal Parkı, 225 milyon yıllık, parlak renkli taşlaşmış ağaçlara ev sahipliği yapmasının yanı sıra inanılmaz bir tarihle de dolu! Çömlek parçalarından oluşan geniş koleksiyonuyla, 52.000 dönümlük bu parkta yürüyüş yapabilir, ata binebilir ya da fazlasıyla merakını çekecek paleontoloji sergileri sunan Gökkuşağı Orman Müzesi’ni ziyaret edebilirsin.

Terazi, Redwood Ulusal Parkı

Hayatında sürekli olarak dengeyi korumaya çalışan Terazi, Kaliforniya’daki Redwood Ulusal Parkı’na bayılacak! Dünya üzerindeki en uzun ağaçlara ev sahipliği yapan bu parkın muazzam manzarası seni şaşkına çevirecek. Parkın içindeki Lady Bird Johnson Grove’da kamp yapabilir, High Bluff Overlook’ta manzaranın tadını çıkarabilirsin. Üstelik bu parkın huzuru iç dengeni bulmana yardımcı olacak!

Akrep, Mesa Verde Ulusal Parkı

Gizemli, kontrollü ve tutkulu olan Akrep, ne kadar zorlu olursa olsun, geniş bir yelpazedeki faaliyetlerin tadını çıkarır! Günümüze kadar çok iyi korunmuş olan Ancestral Puebloan uçurum evleri ile ünlü olan Coloroda’nun Mesa Verde Ulusal Parkı, ziyaretçilerine sonsuz eğlence sunuyor! Tarihi arkeolojik alanlara göz gezdiren Mesa Top Loop Yolu’nu gezebilir, Petroglyph Point Trail’i turlayabilirsin. Parkta gideceğin her yerde mutlaka ilgini çeken bir şey yakalayacaksın!

Yay, Denali Milli Parkı ve Koruma Alanı

Yaylar her zaman heyecan verici ve radar altında olan destinasyonları keşfetmeye yatırım yapıyor, bu yüzden Denali Milli Parkı ve Koruma Alanı ziyaret etmek için ideal bir yer. Altı milyon hektarlık Alaska’nın vahşi doğasını kapsayan park, bir Yay’ın özlemine duyduğu her şeye sahiptir: vahşi yaşam, yürüyüş için arazi ve Denali (eski adıyla McKinley Dağı olarak bilinir), Kuzey Amerika’nın tümünde en yüksek zirve.

Oğlak, Arches Ulusal Parkı

Ağır başlı, çalışkan ve disiplinli Oğlak, hayatı boyunca hedefler belirler ve onlara ulaşmaya çalışır. Yüzölçümü 310 km² olan Arches Ulusal Parkı’nda 2000’den çok doğal kumtaşı, kaya ve kemer bulunuyor. Ayrıca bu alanda, değişik jeolojik kaya formasyonları ve peri bacalarına benzer kumtaşından sütunlar ve kuleler var. 120 mil uzunluğundaki bu nefes kesici araziyi gezmen sonucunda, etrafındaki insanlardan yepyeni bir saygı seviyesi kazanacaksın!

Kova, Shenandoah Ulusal Parkı

Arkasına yaslanıp öylecene hayatın geçip gitmesini izlemek hiç Kova’ya göre değil. Sürekli macera arar durur! Virjinya’da, Blue Ridge Dağları’nın sırtlarında dar ve uzun olarak kurulmuş Front Royal küçük şehri yakınlarında bulunan, 806 km²’lik yüzölçümüne sahip Shenandoah Ulusal Parkı tam sana göre! Atlantik ortasındaki birçok insan için hızlı bir kaçış olan bu park, çarpıcı şelaleler, çimenli sulak alanlar ve bol miktarda yürüyüş parkurları ile dolu!

Balık, Hot Springs Ulusal Parkı

Bambaşka bir dünyada yaşayan, hayalperest Balık, kendine iyi geleceğini düşündüğü her türlü geziyi yapmak için hazırda bekler! Arkansas’ta bulunan Hot Springs Ulusal Parkı, 22 km² yüzölçümüne sahip, emsalsiz tek bir şehirsel alanda kurulu. Bu kaplıca ve içmelerdeki su klasik kaplıca hamamlarında ve halk çeşmelerinde 200 kadar yıldır romatizma ve diğer ağrıları tedavi etmek için kullanılmış. Hot Springs Ulusal Parkı’nın bu iyileştirici termal sularını çok seveceksin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.