Olaylara İyi Yönden Bakmak İsterken Boynu Tutulan Burçlar!

Geçtiğimiz yıllarda ABD’de gerçekleştirilen bir araştırma, hayata iyimser bir perspektiften bakanların hiç de haksız olmadıklarını kanıtladı. Kadın Sağlığı Girişimi Programı kapsamında yürütülen ve 100 bin kişi üzerinde uygulanan araştırmanın çıktılarına göre sahiden de olumlu düşünenler yaşamlarında olumlu şeylerle karşılaşıyor. Araştırmanın en dikkat çeken verilerinden biri de kötümser kişilerin hayata çok daha erken veda etmesi. Her şeye kötü tarafından bakmaya meyilli kimselerin iyimser kimselere göre kalp krizi geçirme riskleri yüzde 30, kansere yakalanma riski ise 23 daha fazla! Hepsi bu kadarla kalsa iyi, tansiyon ve şeker hastalıkları için de benzer bir sonuç geçerli. Pek tabii bir de madalyonun öteki yüzü var. Haddinden fazla iyimser olmak, kişileri gerçeklerden uzaklaşmaya ve tedbirsizliğe de itebiliyor. Denge şart! Ne kadar mümkün, orası şüpheli. Olaylara iyi yönden bakmak isterken boynu tutulan 4 burç ise aşağıdaki gibi.

Pollyanna Lakaplı Yay

Yayları bir gün olsun bir köşede Karadeniz’de gemileri batmışçasına umutsuz bir şekilde otururken gören olmuş mudur? Asla! Onlar her daim pozitif enerjileri ve güler yüzleri ile girdikleri ortamların neşesi. Bir derdini paylaşanın ya da depresyona girenlerin yanlarından rahatlamış bir şekilde ayrılması tesadüf değil! Herkesi olabildiğince iyi düşünmeye davet eden, başlarına gelen türlü musibette bile iyi bir yan gören kimseler. Pollyanna diye çağırılmaları boşa değil, iyimserliğin gücünü iliklerinde hissedebilmek onların en büyük yeteneklerinden biri.

Kötü Enerjiyi Etrafında Tutmayan İkizler

İkizler, herkesi sever sevmesine ama oturduğu yerden negatif elektrik yayan kimseleri çok daha az. Bir teklif sunulduğunda daha dinlemeden hayır diyenle ya da bir heves sunulan projede sadece eksiklikleri görenlerle nasıl mutlu olunabilir? Kendileri iyimserlikte rakip tanımazken hele! “Aman neyse ne, biz keyfimize bakalım. Her şey bir şekilde yoluna girecektir” en sık kullandıkları cümlelerden biri. İşin garibi işe yarıyor da! Sorunlardan uzaklaşıp, işe koyulma enerjisini bulabilmek bu anlamda iyimserliklerinin en büyük getirilerinden biri.

İyi Düşün İyi Olsun Diyen Terazi

“Good Vibes Only” Terazilerin hayat mottolarından biri. Hatta dikkatli bakılırsa vücutlarının bir yerine dövmesini bile yaptırmış olabilir. Sadece hisleriyle ilgili bir durum da değil; yaşadıkları, gördükleri, dinledikleri hep buna işaret etti: İyi düşüncenin her zaman iyi sonuçlar getirdiği. Gerçekten de bir yerde yüzler gülüyorsa orada umut var demektir! Kukumav kuşu gibi oturup, karamsarlığa gömülmenin kime nasıl bir faydası olabilir ki?

Her Şeyin Altında Bir İyilik Arayan Yengeç

Yengeçlerin hayatta başlarına gelen onca olaya rağmen hâlâ kaya gibi sağlam durmalarının tek bir sebebi var. Ne yaşarlarsa yaşasınlar, “Neyse vardır bunda da bir hayır” diyebilmeleri. Dünyanın çivisinin çıkmadığına ya da insanların bu kadar kötü olmadığına dair sağlam inançları da işin içinde tabii! Pek tabii ipin ucunu kaçırmamaları da oldukça önemli. Aksi takdirde iyiliklerinin karşılığını nankörlükle almaları pek şaşırtıcı bir sonuç olmaz, bizden söylemesi.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

One Ping

  1. Geri bildirim:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.