Olası Bir Zombi İstilasında Hangi Burcun Sonu Ne Olur

Geçtiğimiz yılın başında ABD’li bilim insanları, olası bir zombi istilasında insanlığı neler beklediğini kapsamlı bir araştırmayla mercek altına aldı. Araştırmanın çıktılarına göre kalabalık insan gruplarının kümelendiği alanlar zombilerin ilk göz atacağı lokasyonların başında geliyor. Hızla yayılan enfeksiyonlar da insanlığı 24 saat içerisinde yıkımın eşiğine getirme riski taşıyor. Her yere yürüyerek ulaşan ve kolay kolay yok edilemeyen yürüyen ölülerden kurtuluşun yegane yolu ise ilk etapta ıssız ve izole bölgelere kaçmaktan ve yaklaşık 25 günlük bir aranın ardından şehre dönmekten geçiyor. Tabii zombilere rastlamazsanız! Son yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan zombi furyası bilimi bile kendine çektiyse iyice düşünmek gerekiyor. Olası bir kıyamet senaryosunda hangi burcu nasıl bir son bekliyor?

Zombi Savaşında Şehit Düşen Koç

Bildiğimiz dünyanın alt üst olduğu, kanın gövdeyi götürdüğü ve zombilerin insan avladığı bir sahne… Çoklarında arkalarına bakmadan kaçma hissi uyandırabilir. Koçların dışında! Onlar kaçıp saklanmayı değil, kalıp mücadele etmeyi seçer her zaman. Silahlarını alır, onlarca hatta yüzlerce zombinin kafasını gövdesinden ayırır. Kıyamet evreninde kahramanlığa soyunur soyunmasına ama fevri saldırılarla kurtuluşa ermesi biraz zor. Nitekim strateji, plan, program olmadan hiçbir savaş kazanılmaz bu hayatta.

Yeni Dünyaya Ayak Uyduramayan Boğa

Kıyamet senaryolarında yapılan en büyük hata düşünmeden hareket etmekten ileri geliyor. Kimileri kendilerini sokaklara atıyor, kimileri kazanamayacakları savaşlara giriyor. Sonları da pek iç acıcı olmuyor. Boğalar ise genelde işini sağlama almaktan yana. Bir sığınak bulur, yiyecek depolar, sabırla kurtuluşu bekler. Böylece uzun süre hayatta kalmayı başarır. Elde avuçta olan tükenip, dışarı çıkmak zorunda kaldığında ise kurallarını bilmediği yeni dünyada çok geçmeden av haline gelir.

Zombileri Zekasıyla Alt Eden İkizler

Bir yanda ters çevrilmiş arabalar, bozulmuş yollar, yıkık binalar… Diğer yanda ise sokaklarda topallaya topallaya yürüyen kana susamış zombiler… Böyle bir dünyada hayatta kalabilmek herkesin harcı değil. Atılan her adımda farklı düşünmek, yaratıcı yollar bulmak, akıllıca hareket etmek gerek. Bu noktada kıvrak zekası İkizlerin kurtuluşu olabilir elbet. İletişimin neredeyse olmadığı dünyada hayatta kalabilmek zaten onlar için başlı başına bir meziyet.

Sevdikleri Uğruna Hayatından Olan Yengeç

Zombi istilasından sağ çıkmanın kilit noktalarından biri güvenli bir sığınak bulmak ve uzun süre idare edecek bir yiyecek stoku oluşturmak. Bir başka deyişle kıyamet senaryolarının gerçekleştiği dış dünyadan olabildiğince uzakta kalmak! Yengeçler, bu anlamda bir hayli şanslı. Sadece bir zayıf noktaları var, o da sevdikleri. Yakınlarının güvenliğinden emin olmak isteyen ve tehlikede olanları kurtarmak için gerekirse kendini feda eden Yengeçler, zombilerin hüküm sürdüğü yeni dünyaya erken veda edebilir.

Kıyamette İnsanlığa Liderlik Eden Aslan

Zombi temalı her film ya da dizide görüyoruz ki insanlarla bir arada kalmak, kurtuluş için hayati öneme sahip. Güçlerini birleştiren ve zombilere karşı birbirini kollayan gruba da pek tabii birinin önderlik etmesi gerek: Aslanların! Zombilerin istilası altındaki dünyada yaşama tutunan herkesi kanatları altına alan ve korkusuz tavırlarıyla hayatta kalmak için savaşan Aslanlar, zombi sonrası dünyayı görebilecek ender burçlardan biri.

Yeni Dünyayı Çekip Çeviren Başak

Zombilerin işgali altındaki şehirlerde hayatta kalabilmek bir hayli güç. Ne temiz su kaynaklarına erişmek mümkün ne de sağlıklı yiyeceklere. Kara günleri önceden düşünüp hazırlanan ve işini sağlama alanlar varsa, ne mutlu onlara! Yani Başaklara! Hayatta her şeye hazırlıklı olmak gerektiğini kendine düstur edinen Başaklar, muhtemelen zombilerin dünyasından temkinli tavırlarıyla sağ çıkar. Hatta yetmezmiş gibi uygarlığı kurtaracak ve zombileri iyileştirecek aşının formülünü de insanlığa sunar.

Tarafsızlığı Nedeniyle Bertaraf Olan Terazi

Zombilerin dünyasında hızlı ve planlı hareket etmek, hayatta kalmanın şartlarından biri dedik ya. Kimileri var ki önce sakin kalmaktan ve işin aslını öğrenene kadar kimseye saldırmamaktan yana. Her ortamda ara buluculuğa soyunan Teraziler gibi. Haksız sayılmazlar ama bilmeliler ki karşılarında onları anlayabilecek kimse yok bu kez. Zeytin dalı uzatıp köprüler kurmaya çalışırken bir anda zombilerin avına dönüşmeleri bundan sebep.

Zombilerin Gözünün Yaşına Bakmayan Akrep

Bir sabah uyandığında alt üst olan bir dünyayla karşılaşmak kimse için kolay değil. Hele bir de sokaklarda kol gezen saldırgan zombi tehdidi had safhadaysa! Düşünmeden yanlış bir harekette bulunmamak ve gerektiğinde zalim olmak elzem. Akreplerin yaptığı da genelde bu. Soğukkanlı ve kontrollü tavırlarıyla ipleri eline alan Akrepler, saniyeler içerisinde ne yapacağını planlar. Karşısına çıkan zombileri de acımadan avlar. Sonuç olarak zombisiz dünyaya zor da olsa ayak basar.

Tehlike Çanlarının Çaldığını Fark Edemeyen Yay

Zombi istilasından sağ çıkabilme koşullarının sakinlik ve planlı hareket etmek olduğunu söylüyoruz ya, ona bir de hep kötü ihtimali düşünmek gerektiğini eklemek gerek. İyimserliği ve maceraperestliği ile Yaylar, söz konusu denklemin tam karşısında yer alıyor desek yeri. İyimserlik ve maceraperestliğin kötü birleşimi ise onları zombilerin eline düşürebilir. Zombilerden kolayca uzaklaşıp, hayatta kalmayı başarıyorlarsa muhtemelen şans eseridir. 

Zombi Sonrası Dünyayı Bile Planlayan Oğlak

Her yanda korkunç zombilerin dolaştığı yepyeni bir dünyada yapayalnız mı kaldınız? Hayatta kalmak istiyorsanız, işlerin her zaman düşündüğünüz gibi gitmeyeceğini bilmelisiniz. Cebinizde hep bir yedek fikirle hareket edip, olabildiğince planlarınıza sadık kalmak durumundasınız. Kurtuluşa erecek Oğlaklar gibi. Her zaman B ve C planları olan Oğlaklar, önce kendine kapsamlı bir kurtuluş yolu hazırlar. Ardından da kurtuluştan sonra nasıl bir evren yaratmak istediğini tasarlar. Nitekim kıyamet sonrası dünyada onlara fazlasıyla ihtiyaç var.

Bir Başınalığının Kurbanı Olan Kova

Zombi istilasında hayatta kalmanın en kestirme yollarından biri kalabalık gruplar arasına katılmak. Arkanı kollayan ya da yiyeceklerini paylaşan birilerinin olması, şansını bir hayli arttırır. Tek başına mücadeleyi tercih etmek de seçenek tabii ama sürüden ayrılanı kurdun kapacağını unutmamalı. Yeni dünyada insanları kurtarmak için elinden gelen yardımı yapsa da daima tek tabanca gezen Kovalar, kalabalık zombilere karşı bir başlarına hayatta kalamaz.

Zombi Dünyasına Erken Veda Eden Balık

Her ne kadar bahsi kolay görünse de zombilerin elinden kurtulabilmek için onlar kadar canavar olabilmek gerek. Kanın gövdeyi götürdüğü yeni dünyada hayatta kalmak için elini kana bulamaktan çekinmemek olmazsa olmaz adeta. Kimileri gözünü kırpmaz da kimileri bu seçenekten olabildiğince kaçar. Balıklar gibi. Medeniyetin yok olduğu ve orman kanunlarının hüküm sürdüğü vahşi bir dünya onlara göre olmadığından olası bir istilada ilk elenen burçlardan biri olması şaşırtmaz kimseyi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.