“Okuyom ben ya!” Diyen Sıradışı Burçlar!

Kimimiz gözlüğümüzü taktık, tüm duyularımızı dış dünyada olup bitene kapattık, hocanın ağzına kilitlenip derslere daldık! Kimimiz huyumuzdan mıdır suyumuzdan mı bilinmez, “muzipliğin dibini görmeden öğrenci olunmaz” dercesine okulu birbirine kattık! Burçların biraz da azılı taraflarından bahsetmekte sıra! Bakalım “Okuyom ben ya!” diyen, sıra dışı kategorisine giren burçların okul maceraları neler?

Koç       

Koç anneleri, çocuğunuz okula gitmek için evden çıkarken kravatını bir güzel düzeltir, ceketinin düğmesini sıkıca diktiğinizden emin olur, saçının derli toplu olduğunu kontrol eder, zihin açıklıkları diler yollarınız! Ama her gün eve döndüğünde gördüğünüz manzaraya ilk günkü tazeliğinde şaşırmayı da ihmal etmezsiniz! Çünkü Koç teneffüslerde hobi olarak dövüşür, hızını alamayıp duvarları yumrukladığı da görülür!

Boğa    

Boğa’nın aklı kantinden mis gibi kokular yayan patsoda kalır, üzerine bolca mayonez sıkınca o ne güzel bir tat olur! Oturduğu yer rahat, görüşü açıktır. Boğa kimselere bulaşıp huzurunu kaçırmak istemez! Hem parası cebinde kalır hem de öğlen yemeğinde harika bir ziyafet çekerse daha ne ister? Boğa bir iddiaya yancı olur, kaybederse harcamaz, kazanırsa ziyafet masasına kurulur, karnını bir güzel doyurur!

İkizler  

İkizler’in tatlı dili, güler yüzü şüphe çekmemesini sağlar, ayak üstünde kırk yalan söylese kimseler anlamaz! İkizler kötü değildir, sadece biraz eğlenmek ve hayatına heyecan katmak için muziplikler yapar! Aslına bakarsanız notlarını çok önemsemez, hırsına kapılıp en başarılı olmak için gözünü karartmaz! Peki neden hocanın bilgisayarına sızıp, sınav sonuçlarıyla oynar? Bu onun için bir tür eğlence biçimidir de ondan!

Yengeç

Yengeç okulda, aklı az önce çıktığı sıcacık yatağında, öğlen eve gelecek misafirlerin samimiyetinde, annesinin mutfakta harikalar yarattığı öğlenin menüsündedir! “Şimdi evde olmak, yatıp uzanmak, yiyip içmek, teyzemgillerle sohbet etmek vardı” düşüncelerine dalan Yengeç! Tebeşire davranır! Kimseler görmeden kıyısından birazcık otlanır, hasta numarası yapıp evin yolunu tutmaya ramak kalır!

Aslan   

Aslan uslu bir çocuk olup başkasının krallığında dersi dinleyecek değil! Teneffüs zili çalıp, hocalar kendi odalarına çekilince Aslan’ın devri başlar, ders ziliyle son bulur! Aslan hocayı takmaz, kimsenin söylediğini sallamaz, başkalarının kurallarına da yüksek hassasiyet göstermez, o kendi kurallarını koyar! Derse telefon sokmak sıradan insanlara yasak diye düşünür, telefonunu içeri sızdırır! Dersten pek çabuk sıkılır, filminin devamını izlemek için biraz da görünmez olur!

Başak  

Başak hata yapar mı? Tüm ihtimalleri düşünüp hepsi için geceler boyunca hazırlandığı sınav kağıdında harikalar yarattığını düşünürken, karşılaştığı not ona reva mı? Değil! En azından Başak böyle düşünür ve her defasında hocasının kapısını çalar, notuna itiraz edip kağıdını görmek ister! Sonuçta Başak kusursuz olanı yapar, bir hata varsa düzeltmek de dersin sorumlusuna düşer! Zira Başak hep daha yüksek not bekler, sınav kağıdını ister!

Terazi  

Terazi okula girerken öğretmenler geçidini atlatmak, kontrolden vukuatsız sıyrılmak için başı önde, saçı toplu, üstü başı okula uygun bir imaj çizer, ta ki köşeyi dönene kadar! İlk kadınlar tuvaletine ani bir manevrayla girer, saçını açar, makyajını yapar, hırkasını değiştirip süslü bir şeyler giyer ve yeni bir başlangıç yağar! Nerede kapıdan giren Terazi nerede sırasına oturan Terazi!

Akrep  

Akrep’in gözün herkesin üstündedir, bir fısıltı duymayagörsün kulakları diker, gözlerini kısıp konsantrasyonu toplar, konuyu yeniden açacak kadar bilgi alsa yeter, sonra ne yapıp edip konunun muhataplarını çaktırmadan sorguya çeker ne var ne yoksa derinlemesine öğreniverir! Onca sırrı boşuna toplamaz Akrep, günü gelip lazım edince bilgisinden şantaj malzemesi yapar! Akrep’e güvenin ancak sakın ola arkasından iş çevirmeyin, yakar!

Yay      

 

Yay okulun yüksek duvarları, mahpus damları, sıkıcı müfredatları içinde kafayı çatlatır, içi bunalır! Yay da bu haldeyken üstünü başını paralamaya yer arar! Oturup ders çalışmaz, dersi kaynatmaktan bir cümleyi de tutup kafasına sokmaz, ders aralarında deli gibi koşar, sporun her türüne katılım sağlar ama sınavlar gelince kâğıda boş boş bakar! Tabi ki çalışmadığı sınav sırasında, yangın alarmını çalıştırır, ortalığı ayağa kaldırır!

Oğlak   

Oğlak okula vaktinde gelir, tüm ödevlerini yapmış ve öğrenmeye istekli durumda ders zili çalmadan önce hazır bulunur! Oğlak ders kaynatanı, afacanlık yapanı, haylazlık edeni sevmez! Başarısına engel olan tembellerle arkadaşlık etmez, başkalarının başarısına destek olmayı aklından bile geçirmez tabi ki kendi başarısına katkısı olmayacaksa. Oğlak hiç çekinmez, sınav sırasında kopya isteyenleri yüksek sesle deşifre eder!

Kova   

 

Kova’nın gösterdiğiniz yerde oturacağını, söylediklerinizi pür dikkat dinleyeceğini, saçma kurallarınıza ayak uyduracağını mı düşündünüz! Öncelikle Ahmet’e gelince güler yüz, Aslı’ya gelince ters düz gösterip de Kova’nın bunlara seyirci kalmasını beklemeyin! Fazla dogmatik zihinlerinize uyum sağlamasını hiç istemeyin! O hackleyecek internet, kaçıp kendi icatlarını yapacak laboratuvar nasılsa bulur! Fazla üstüne gidip başarısını engellemeyiniz!

Balık  

Balık için okul olsa da olur olmasa da! Zaten pek varlığından haberdarmış ya da çok önemli bir yermiş gibi davrandığı görülmez! Fazla mantık içeren, bilim kokan derslerde ne yapsın Balık, canı sıkılır, sinirleri bozulur. O da arka sıralardaki yuvasını bulur, kuytusunda vurur kafayı uyur!

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.