Burçların Öğrenciliğinde Yaşadığı Heyecan Verici Olaylar!

İlk öğretim yıllarında yaşadığımız ufak tefek heyecanlar lise yıllarında ayyuka çıkar, ergenliğin de katkısıyla ne dizde bağ kalır ne başta akıl. Peki lise yıllarında sen en çok neye heyecanlanırdın? Aniden kalktığın sözlüye mi, proje sunum sırası gelip çattığında çıktığın kürsüde mi? Cevabı burcunda?

Koç

Koç içinde enerji patlaması yaşanırken kütüphanedeki sessizliği koruyamaz, odasına kapanıp ders çalışamaz! Biraz deftere kitaba göz gezdirir, arkadaşlarının yanına uğrar kulak kabartır. Tabi ki bu kadar çalışma sınavda yardımına koşmaz. Koç elinde kopya kağıtlarıyla yakalandığında, heyecanın dozu artar, kalp çarpıntısını tüm sınıf duyar! Bakmayın Koç adrenalin sever!

Boğa

Herkes harıl harıl soruları çözmüş, kontrol turlarına çoktan geçmişken Boğa temkinli adımlarının ceremesini bir güzel çeker, henüz kitapçığının yarısı el değmeden dururken aldığı uyarıyla eli ayağına girer. Bu Boğa’yı hızlanmaya teşvik eder mi? Tabi ki etmez! Boğa yolun ortasında ışık kırmızıya dönse adımlarını hızlandırmaz, hoca uyarıyor diye kitapçığı paralamaz.

İkizler

İkizler herkesle sohbete koyulmuş, tüm hikayelerin başrolüne kurulmuş, herkesin anlatımında farklı bir yere kurulmuştur. Sınıfta sabit bir yeri yoktur, sıralar arası gezer dolaşır, herkesle anlaşır. Ama küsler bir araya gelip yüzleşme merasimine kalkışınca, İkizler’in içini bir alevdir alır! Heyecanın doruğuna çıkmak o anda kaçınılmaz olur.

Yengeç

Yengeç burcu ergenleri hem çocuksu hem yetişkindir. Kendilerinden güçlü birinin yanında kalkanlarını indirir, güçsüzün yanında dikenlerini çıkarır, kıskaçlarını kaldırırlar. Sevdiklerini koruyacak kadar olgun, korunmaya ihtiyaç duyacak denli çocuksudurlar. Yengeç’lerin sahip olduğu duygu fazlası hislerini biraz abartılı ve çeşitli yaşamalarına yol açar. Lise koridorlarında ilk çıkma teklifini almak suretiyle milli olan bir Yengeç’in içini dışını heyecan basınca yıllarca sürecek çeyiz düzme eylemi başlar.

Aslan

Aslan sahip olduklarını tümüyle hak ettiğinin farkında, nelere sahip olması gerektiğinin de bilincindedir. Yani aslında herkesin gözüne çok gelen kimi şeyler, Aslan için sıradanmış gibi algılanır ancak bunca kim inanır? Aslan yüzüne böyle bir ifade takmasa, son derece rahatmış gibi davransa da içinde ateş yanar, alevler görünmesin diye Aslan kendine yaldızı basar! Sınıf başkanı seçilen Aslan çaktırmasa da bir heyecandır basar!

Başak

Başak her şeyi ezber eder, gece gündüz demeden çalışır, tüm konuları hatmeder! Kimselerin bilmediği virgül aralarını, gözden kaçan detayları bulur, ezber eder! Ama gelin görün ki aniden ortaya çıkan sözlünün fikri dahi dünyasını allak bullak etmeye, heyecandan ölüm fermanının çıkmasına yeter. Sözlüye kalktığında neler olur siz düşünün!

Terazi

Terazi’nin kadını da erkeği de ergeni güzeldir, kendine bakar, giyimine kuşamına kafa yorar, gözleri flört edecek başka bir güzel arar! Terazi herkesle kolayca ilişki kurar, sosyalleşmeyi pek sever. Ama eli eline, boyu boyuna uygun biriyle sıra arkadaşlığı etmeyi de ister. İlişkide olmayı sever İkizler, aşkı erken keşfeder. Lise yıllarında deneyimlediği ilk öpücükle, gerçek heyecanın ne demek olduğunu da öğrenir.

Akrep

Akrep kolay kolay heyecanlanmaz, heyecanlansa da kimseye belli etmez, ne yapar eder çaktırmaz. Zaten başkalarının heyecanlarını keşfetmek, bir köşeye not etmekle meşguldür o an! Akrep gerçekte kim olduğunu ilk anda göstermez, kaç yıllık sıra arkadaşına dahi sorsanız hala Akrep ile ilgili kimi boşlukları tamamlayamaz. Akrep gizem sever, yaşamı boyunca saklambaç oynamak ister. Okulda ani bir arama olursa Akrep’i heyecan basar! Akrep ipinin pazara çıkmasından korkar!

Yay

Yay tüm zamanını adrenalin peşinde koşarken geçirse hayıflanmaz, yorulmaz. Alışkanlığa dönüşen, bağlılık gerektiren, düzen isteyen, sorumluluk bekleyen her şeyden uzak durur, macera peşinde koşar! Temelde kaybetmek istemediği arzusu ise heyecandır. Ortada hiçbir şey yokken heyecan yaratır, illa yüreğini günde bir kez hoplatır. Lise yıllarında okuldan kaçarken yakalanma korkusuyla karışan heyecana bayılır.

Oğlak

Oğlak geceler boyu çalışmış, tüm yaş tahtaları gündüzün en gürültülü anlarında kurutma makineleriyle kurutmuş, eşeklerini en sağlam kazıklara bağlamıştır. Genellikle Oğlak’ın hayatında beklenmedik heyecanlara yer yoktur. Ama bazen olmaz denen olur, Oğlak pek özendiği projesini sunum gününde takside unutur. Ortalık yangın yerine döner, Oğlak ömrünün heyecanını bir nefeste ciğerlerine çeker.

Kova

Kova müdürün baskısı, hocanın zayıf öğrenciler üzerinden sağladığı otoritesi, nöbetçi öğretmenin hükmeder tavrı… derken okuldan soğumuş, herkesle aynı müfredatı işleyip en klişe bilgiler için sırtını ağrıtmaktan yorulmuştur. Bulduğu ilk kıvılcımda arkadaşlarını örgütler, baş kaldırır. Okulda başlattığı küçük çaplı bir ayaklanma sırasında pek bir heyecanlanır.

Balık

Balık heyecanı istemese ne fayda, o yine gelir burnunun dibinde biter. Zira kalabalık, gürültü, sosyallik, sorumluluk… bunlar başlı başına heyecan çağrısıdır. Hele ki hocanın işgüzarına denk geldiyse heyecana doyar. Zira Balık mümkünse bedenini sırada, aklını havada tutmayı, zihninde hikayeler yazmayı sever. Ders sırasında kendine aniden soru sorulduğunda sayısız heyecanının ilkini yaşar.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir