Oğlak Burcunun “En Kötü” Özellikleri!

Oğlak prensiplidir, azimli, kararlı ve çalışkandır! Kendi yaşamını başarıyla bina etmek konusunda da oldukça iyidir. Ancak toplumsal alanda sadece hırslarıyla var olur. Duygularını tümüyle kapatıp, her konuda sadece mantığını çalıştırır. Bu bir tür insani körelme olarak değerlendirilebilir. Acımasızdır Oğlak, hedefe kitlendiği yolda, sebebi ne olursa olsun, hiçbir gecikmeye tahammül etmez! Bakalım Oğlak’ın diğer kötü özellikleri neler?

Kararları Sorguya Açılmaz, Sözü İkiletilmez!

Oğlak doğası gereği oldukça kararlı ve prensiplidir. Yaptığı uzunca planlardan adım şaşmaz, işiyle ilgili listelediği tüm gereklilikleri hızla yerine getirmeden soluk almaz, karnı açmış, öğlen araymış, biraz molaymış, sevgili hasreti, arkadaş özlemi, aile kucağı dinlemez işine ara vermez! Buraya kadar sorun yok! Herkes kendi yolunu kendi çizer ister beş vakit çalışır ister gezer dolaşır! Ama yaşamı bu denli iş odaklı görmeyen, maksimum performansla mesaisinin hakkını veren ekibinin de içtiği suyu burnundan getirir, yediğini boğazına dizdirir. Hastalık bilmez, rapor kabul etmez, iş varsa odağında önceliğini dünya yansa değiştirmez. Yanlışından dönmez, hata kabul etmez! Göz yaşı damlası, duygu kırıntısı istemez, emirler yağdırmadan gün geçirmez!

Menfaatinin Olmadığı Hiçbir İşe Elini Sürmez!

İyilik yapıp denize atmak Oğlak için ahmaklıktır, en karsız yatırımı yapmak, minimum kazanç için emek vermek dahi, işini şansa bırakmaktan daha akılcı bir yöntemdir. Sıfır duygu maksimum rasyonalite yanına bir de pragmatizm eklenince Oğlak oldukça mekanik bir yaşam sürer! Onun için katı kurallar ve gereklilikler dışında işleyen dünya saçmadır. Duygularını erken yaşlarda körelten, bir işe yaramadıklarını görünce süresiz izne gönderen Oğlak’ın duygusal boşluğu da olmaz, duygularına kulak verip yardım elini de uzatamaz! Varsa yoksa işi, başarıları ile kariyer odağında yaşayan Oğlak, sosyal ilişkilerine gereksiz vakit harcamaz tabi karşılığında bir kazancı olmayacaksa!

Eğlenceye Sırtını Döner, Hayatı Kendi Kendine Zindan Eder!

Oğlak kendi yaşam kalitesini, toplumun muhatap aldığı kimliğini, mesleki alandaki varlığını yüceltmek için yaşam boyu çalışır. Ne yapmak istediğine çok erken yaşta karar verir ve sadece istemekle kalmaz bunun için bütün bir yaşamını feda eder! arkadaş buluşmaları, hafta sonu kaçamakları, eğlenmeye ayırılan vakitler, aileyle geçirilen hoş saatler, sevgiliye ayrılan aşk dolu günler… hepsi vaktiyle kalktığı rafta zamanla küflenip kullanılamaz hale gelir. Oğlak alıştığı bu düzenin dışına çıkması için ya başına kaya düşmesi ya da bir felaket gelmesi gerekir. Böyle bir aksilik olmazsa muhtemelen tüm yaşamını aynı monotonluk ve asosyallik içinde yalnızca işinde geçirir. Boğazına kadar sorumluluklara batan Oğlak, bir daha istese de bu kuyudan çıkamaz!

Spontane Olanı Sevmez, Planlarının Dışında Soluk Almak Dahi İstemez!

Karşılaştığı sürprize çoğu insan şaşkınlık ve mutluluk dolu çığlıklarla karşılık verirken, Oğlak kaygı dolu donuk bakışlarını takınır! “Nereden çıktı şimdi bu saçmalık, onca işimin arasında bu ne anlamsızlık” öfke temelli düşüncelerini gizlemeye çalışsa da memnuniyetsizliğini gösterip hışımla işinin başına döner! Zira o yalnızca bireysel yolculuğunda aldığı başarılardan, tırmandığı zorlu basamakların sonunda mükafatlandırıldığı terfilerden mutlu olur! Aşk derseniz, işte ona buralarda pek rastlanmaz! Aşkın kafasına göre haline, kalbin buyruğunda uçar adım geçecek zamanlara Oğlak’ın tahammülü olmaz! Sonra sıkıcı olduğu söylenince bozulur, başarılarının ardına sığınır! Ama bir ömür de böyle geçmez ki!