Oğlak Burcunu Gözünden Tanı!

Oğlak’ın kararı son, arzusu katidir. Aklı bir oraya bir buraya savrulmaz, karışan duyguları Oğlak’ı yolundan caydıramaz! Duygusunun çok sulusu, yol keseni, zihin bulandıranı da öyle aramakla bulunmaz! Öyle bir ruhuna çok ihtiyaç varsa Oğlak siparişini verir, ilk elden teslim alır! Başarı, disiplin, tutarlılık, kararlılık gibi temaları birbirinden ayırmaz, mantığıyla çözemediği problem, üstesinden gelemeyeceği mücadele bulunmaz! Peki Oğlak hangi özellikleriyle gözünden tanınır?

Ayağına değen taş, yolumu kaybettim deyip yardım ister!

Oğlak eşeklerini öyle sağlam kazıklara bağlar, planlarını öyle bol alternatifli yapar ki es kaza önüne umulmayan bir engel çıkarsa; muhtemelen yolunu kaybetmiştir, yönünü sorar! Zira Oğlak sahip olduğu organizasyon kabiliyeti sayesinde dününden yarınlarına komplike ağlar kurar, tüm arzularını uc uca ekler, uzak yıllara dek sürekli tırmanabileceği basamaklar inşa eder! Herkesin gittiği yolları bilhassa tercih etmez, kalabalıklar içinde klişeye düşmez! Nerede yan yol, çetin arazi koşulu varsa bulur, hedefe herkesten önce varır! Oğlak bildiğiniz dağ keçisinin küçüğüdür! Ayağına ilişen ufak tefek taşlar bana mısın demez!

Aklıyla kalbi arasında kalmaz, kalbinin yerini zaten bulamaz!

Oğlak duygularıyla mantığını aynı kaba sığdırmaz, yaşamında karşılaştığı herhangi bir tempoda ikisini birbirine karıştırmaz. Duyguları nadiren, çok ihtiyacı olduğu anlarda gün yüzüne çıkarılmak için kırk kilitli bir kasada saklanır, mantığı tüm yaşamının kontrolünü ele alır! Hayatının hiçbir kararını şansa bırakmaz, üstüne kırk kez düşünüp yeterince gerekçelendirmeden son sözü duyulmaz! “Nerede böyle insan” diyeceksiniz, her şeyin görünür olması gerekmez! Okul yıllarında sabahlara dek kafa patlatıp “hiç çalışmadım” diyenler, ödevlerine bir ömür adayıp çok da önemsememiş gibi davrananların iç dünyalarını o gün bildiniz mi ki şimdi bilesiniz? Oğlak’ın rakiplerini bertaraf etmek için geliştirdiği gizli çözümler bitmez! Bu alana da takdir edersiniz ki duygu girmez!

Tek başına hırs yetmez, disiplinsiz insan bir adım öteye gidemez!

Küçükken “Büyüyünce ne olacaksın sen yavrum?” sorusuna verdiği cevaba layık olmak için ta o zamanlar çizer yolunu. Aklına kazıdığı amacına ulaşmadan da durmaz artık! Kendini gelecekte görebildiği ilk anda büyür Oğlak, bir daha ne disiplinsizlik uğrar hayatına ne de cayma hakkı verir kendine. Karar çıkmış, hüküm giyilmiş, Oğlak’ın self yapılanması böylece geri dönülmez bir kararla başlamıştır, ta ki amacına ulaşana dek! Yaşamda her şeyin bir üstü, daha iyisi muhakkak vardır! Oğlak ulaştığı noktanın da en tepesine çıkmak için hırsla mücadele eder! Ayağına dolanan, elinin altında beyhude kalabalık yapan her şeyi, herkesi yaşamından diskalifiye eder! Hedefe giden yolda her şeyi mubah kılmak bir Oğlak geleneğidir.

Malı kıymetli, cebi tuzaklıdır!

Oğlak sermayesini öyle sağlam kazığa bağlar, planlarından cayma paylarını tümüyle ortadan kaldırır ki kendi bile vazgeçemez! Kararlılığının sırrı kendine dahi aldığı önlemlerden gelir. Parasını çarçur etmemek konusunda bazen hem kendini hem de çevresini kanser edecek kadar kuralcı olabilir. En kaliteli telefonu alıp kılıfsız el sürmeyen, o asırlık kumandaları naylonsuz elletmeyen, koltuğun örtüsü gelene dek misafiri ayakta bekleten Oğlak’ın muhakkak çok haklı gerekçeleri vardır. Bin mücadeleyle yapılan işlerin, edinilen eşyaların, sahip olunan şeylerin hor kullanılmasına, bir çırpıda tüketilmesine hiç de sıcak bakmaz! Yaşamında sahip olduğu her şey pek kıymetlidir, her isteyen el süremez, hor kullanma ihtimali olan yanına yaklaşamaz! Tasarruf, parayı yönetme, artırma zaten Oğlak’ın uzmanlık alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.