Burçlara Bu Soruları Sormadan Nikah Masasına Oturma!

Malumunuz evlilik müessesesi ancak risk alıp imzalar atıldığında deneyimlenebilen, toplumsal normlar dolayısıyla öncesinde pek de fikir sahibi olunamayan bir karanlık alan. Bu yüzden sonrasında ne olacağı kesin olarak bilinmeyen bu müesseseyle ilgili de bir hayli şehir efsanesi var. Mesela “evlilik aşkı öldürür” diyen taraf ürkütür, “korkunun ecele faydası yok” diyenler, “yum gözünü bakma aşağı, ha bugün ha yarın, nikahta keramet var atla” der, gaz yoluyla evet demeye motive eder.  Siz yine de gören gözünüzü dağlayıp hisseden kalbinizi ele güne inanıp bağlamayın, müstakbel eşinizin burcuna göre sorular sormadan, kalemi elinize almayın, “Evet” diye haykırmayın.

Koç       

Flörtümüz boyunca bir an olsun durup soluklanmak istemedin, gözü daima henüz deneyimlemediğimiz alana diktin, kendini de beni de maceraya motive ettin ve her an eğlendin. Heyecanın kaçtığı anda arkadaşlarına gittin, kendini işine verdin, ne yapıp edip deşarj olup geri geldin. Evin barkın ayrıydı başını alıp gittin, canın istemedi hesap da vermedin! Ama evlenince beş dakikada değişir bütün işler. “Evlilik rutin bir hayat getirebilir, buna katlanabilecek misin?”

Boğa    

Birlikteyken yaşadığımız tüm sorunları yeterince görüşemememize, beni tam olarak bu ilişkiye ait hissetmemene, yeterince ilişkimizi sahiplenememene bağladın ve evliliğin her şeyi çözeceğine inandın. Belli ki evlilik cüzdanına, tapu lakabını taktın, bana tümüyle sahip olmak için, “benim” diyebilmek için imzanın şart olduğu fikrine bağlandın. Evlenince özgür bir birey olmaya devam edeceğim. “İstediğin bir eşya gibi bana sahip olmaksa, senin olmayacağımı biliyorsun değil mi?”

İkizler  

Sürekli farklı insanlarla görüştük, yeni ortamlar keşfettik, kendimize hobi alanları geliştirdik, durmadan gelişmek için dur durak bilmedik ama bir ömür böyle olmayacak! Hayatımızın kapıları bu denli hızlı yenilenmeye neredeyse kapanınca, iplerin kontrolünü alışkanlıklar alacak. Hakkımda merak ettiklerinin hepsini öğrenince belki cazibem de kalmayacak. “Evlilik uzun ömürlü bir anlaşma! Sıkılmayacağına emin misin?”

Yengeç

Annen olmadan üç saat geçiremiyor, ailenin desturunu almadan yemek yemiyorsun. Evlenip kendi aileni kurmak istiyorsun ama bunun gerekliliklerini tam olarak biliyor musun? Artık evin, yuvan, ailen ben olacağım. Kendi yuvamızda kendi özgür kararlarımızı almayı, aile meselelerimizi her şeyden ayrı tutmayı başarabilecek misin? “Ailenden kopmaya, kendi çekirdek yuvanı kurmaya hazır mısın?”

Aslan   

Henüz sorumluluklarımız sınırlı, yükümlü olduğumuz alanlar minimumken lükslerimiz konusunda bonkör davranabilir, en yeni model saati herkesten önce almak için milyarlar harcayabilir, yatırım yapmak ya da hesaplı davranmak yerine har vurup harman savurabiliriz. Ancak evlilik ihtiyaç listesinde düzenleme yapmayı gerektirir, bütçe kontrolünü mecbur kılar! “Gerektiğinde beklentilerini alçaltabilecek misin? Bunu iyice düşünmelisin.”

Başak  

Flört ederken kaşımı gözümü çekiştirdin, üstümü başımı düzelttin, çantama el atıp düzenlemek istedin, her konuda bana yardım etmek için vaktini yeniden düzenledin ve sorumluluklarımı gönüllü olarak üstlendin ama ben böyle bir hayat istemiyorum. Yaşam boyu eleştirilmek, çekiştirilmek, düzeltilmek, yardıma muhtaç rolüne girmek sanıldığı hoş bir şey değil. “Beni değiştirmeyi bırakıp olduğum gibi kabul edebilecek misin?”

Terazi  

Kaşıma vuruldun, gözüme aldandın, duruşumla zaten aklını başından aldım! Ama yer çekimine karşı koyamam, herkes gibi ben de sarkacağım, buruşup zeytine döneceğim, tehlikenin farkında mısın? Evlilik için bir ömür diyorlar, yıllarca dayanabilecek misin? Aşk alıp başını gidince, yüzüm eskisi gibi güzel görünmeyince, kemik erimelerim başlayıp dans kabiliyetim yitince yine beni sevecek misin? “Yaşlansam da benimle birlikte olmak zorundasın farkında mısın?”

Akrep

İlişkimizin ilk zamanlarında merakının sesine kulak verdin, beni etraflıca tanımak istedin, sayende sayısız teste girdim, görmediğim şeyler gördüm. Bunun için an geldi ileri gittin, an geldi geri çekildin ama ne yaptıysan hep daha fazlasını istedin. Hayatım boyunca dev bir güven testinde yaşamak, sürekli daha ileriyle gitmek için zorlanmak istemiyorum. “Evlenince kuşkularını terk edip beni denemekten, sınırlarımı zorlamaktan vazgeçecek misin?”

Yay       

“Hiç evlenecek bir tipe benzemiyorsun” dediğimde inkâr ettin. Bir hevesin peşinden düşüncesizce koşabileceğine defalarca kez şahitlik ettim. Aniden kapılıp gidişin, düşünmeden hareket edişin, kimsesiz çöpsüz bir üzüm gibi yaşayıp gidişin sence normal mi? “Evlilik kararını bir gazla vermiş olabilirsin diye bir kez daha düşünmek ister misin?”

Oğlak  

Bugün her şeye sahibiz, çok çalışıyor, güzel de kazanıyor, çevremizde sevilip, sayılıyoruz. Biraz da kariyerimizde sahip olduğumuz erken başarının meyvesini topluyor, itibarımızla pirim yapıyoruz. Ama evlilik dediğin bir ömür sürüyor, ömür de hep aynı çizgide gitmiyor. Kimi zaman batıp çıkmayı da mubah kılıyor. “Bir ömür maraton koşturmak varken, çıtanı düşürebilir misin?”

Kova    

Kendi mücadeleni bir an olsun bırakmaz, doğru bildiğinden şaşmaz, taraf olmadan duramazsın! Bense kaostansa bitaraf olmayı tercih eder, kazanamayacağım galibiyete girmemeyi tercih ederim. Bugün herkesten farklıyım, çevrene uyum konusunda da bir hayli iyiyim diye göz yumduğun görüş farklılıklarımız, evlilik gibi uzun ve ciddi bir yolda karşımıza çıkmaz mı? “Hayata bakış açımızdaki farklılıklar ilerde sorun olmaz mı?”

Balık    

Bırak en sevdiklerinin sorumluluklarını hafifletmeyi, kendinle ilgilenmeyi, görevlerini yerine getirmeyi dahi istemiyor, yaşamın yükünü taşımayı bırak bir el atmayı dahi çoğu zaman istemiyorsun. Ama evlilik başlı başına bir sorumluluk. Yıllar içinde aramıza katılacak bir belki daha fazla çocuk. Yalnızlığın kalmayacak, sessizliğin gürültüyle dolacak. Tüm bunları göz önünde bulundurunca, “kendini bir ailenin sorumluluğunu almaya hazır hissediyor musun?”

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.