Nefes Kesici Haute Couture Elbiselerinden Hangisi Burcunu Yansıtıyor?

Fransızca moda terimi olan “Haute Couture” kısaca kişiye özel tasarım demektir. Senede sadece iki tane defilesi olan, her bir tasarımın asla makinaya girmemesi, elde dikilmesi ve işlenmesi, en fazla 80 parçadan oluşan bir koleksiyon olarak sunulması gerekiyor. Ayrıca bir tasarımın Haute Couture sınıfına girebilmesi için sadece bir tane olmalı ve tasarımcının Paris’te 70 kişilik en az bir atölye çalıştırmalı. Hepimizin diline pelesenk olmuş bir moda teriminin bu kadar kuralları olduğunu bilmiyordun değil mi? Örneğin gelinliğini de bir gün giyiyorsun ve eğer sana özel dikildiyse o da Haute Couture sayılabilir mi? Bir önceki cümleyi okuduysan cevabın hayır olduğunu  artık biliyorsun.

Haute Couture giyinmek oldukça pahalı bir kültürdür. Çünkü en iyi ve kusursuz kumaş ve malzemelerden tasarlanır. Çoğu ünlünün kırmızı halı törenlerinde tercih ettiği kostümler eğer o markanın defilesinden değilse tasarımcı ile konuşarak çizilmiş ve dikilmişse değeri en az 10 kat daha artar. Peki, hayatında bir kez giyebileceğin bir kostüme gerçekten bu kadar bedel ödemeye değer mi? Ünlüler bu sorunun cevabı olarak şöyle hareket ediyor; –ki birçok Hollywood ünlüsüne kostümler bedelsiz olarak gönderiliyor- bu kostümleri daha sonra açık arttırmalara göndererek elde edilen geliri hayır kurumlarına bağışlayarak hem tasarımcıdan hem de kendilerinden bir daha söz ettirmiş oluyorlar. Üstelik eğer o elbise ile Oscar ya da Altın Küre ödül törenlerinden birini kazanmışlarsa bedeli fazlasıyla artıyor. Tasarımcı için avantajı ise dünyaca ünlü sanatçılar ya da oyuncular tarafından dünyanın önde gelen kırmızı halılarında giyilmiş olması. Her ne kadar o kostüm artık giyilmese bile daha sonraki hazır giyim koleksiyonlarında ondan esinlenilmiş tasarımlar yaparak satışlarını arttırıyor.

Peki, bir şansın olsa ve bakmaya bile kıyılmayacak kadar muhteşem dikişleri ve tasarımları olan kostümlerden birini giyebilecek olsan hangisini giyerdin. Biz senin için burcuna uygun olanlardan hazırladık bile. Hazırsan başlıyoruz.

Koç Burcu Kadını İçin 2013 Valentino Tasarımı

Sen kırmızı ile ışık saçan bir kadınsın. Böyle bir şansın olsa hangi kostümü giyersen giy kesinlikle kırmızı renkte olmalı diye düşünüyoruz. Çünkü kırmızı senin içindeki coşkulu ruhu açığa çıkarıyor, yüzünü ışıldatıyor. Ayrıca en önemli özelliklerinden biri olan cesurluğunu tetikliyor. Fakat her kırmızı kostüm sana uygun olmazdı. Biz senin için Oscar Töreni’nde Jennifer Aniston’ın giydiği straplez, ipek tafta kumaştan tasarlanmış, kusursuz dikişli, sade ama oldukça dikkat çekici 2013 Valentino Couture kostümünü seçtik. Çünkü önemli bir gecede tasarımıyla fazlasıyla sade ama dikkat çekici bir kostüm ile geceye katılmayı herkes tercih edemez. Başak kadını bile kumaşında bir detaya yer verirdi bilgin olsun.

Boğa Burcu Kadını İçin Elie Saab Couture Tasarımı

Senin için Fan Bingbing’in 2012 Cannes Ödül Töreni kırmızı halısında tercih ettiği Elie Saab tasarımı, bej tonlarındaki kostümü seçtik. – Cannes’ın ışığında fotoğraflarda uçuk pembe gibi görünse de tasarımın asıl rengi bej – Senin kaliteye olan tutkun belli, Elie Saab’ın kumaşlarının da ünü ortada! Böyle bir seçenek gözümüzün önündeyken sana ondan başka kimsenin tasarımını öneremezdik. Üstelik toprak tonlarına olan tutkunla örtüşen rengi ile kendini çok iyi hissedeceğine eminiz. Zevkli kişiliği ile dekoltesiz bir kostümü layığı ile taşıyacak ve bundan fazlasıyla mutlu olacaksın.

 İkizler Burcu Kadını İçin Dior Couture

Değişime fazlasıyla açıksın. Bu özelliğin seni sen yapan en önemli ayrıntı aslında. Herkes önemli bir gecede risk almazken sen çeşitlilik aradığın için zevkle alırsın. O nedenle sana Marion Cotillard’ın 2013 Bafta Ödül Töreni’nde giydiği sarı Dior kostümü öneriyoruz. Hem sarı senin rengin hem de ipek krep kumaştan tasarlanmış, kalça hizasında oldukça farklı bir tasarım ve dekoltesi bulunan tasarımı hiçbir burç senden iyi taşıyamaz.

 Yengeç Burcu Kadını İçin Rodarte

Kırmızı halı bile olsa sen romantik ve geçmişe aşıksın. O yüzden sana aşırı yenilikçi bir tasarım öneremeyiz. Elbette yeni bir kostüm fakat detaylarındaki tüm çizgiler ile geçmişe dokunan bir tasarım. Venedik Film Festivali’nde Kirsten Dunst’ın taşıdığı ipek şifon kumaştan tasarlanmış, eteğinin kat kat kumaştan hazırlandığı ve uçuk pembe puantiye desenli kumaştan tasarlanan kostüm yeterince hareketli. Buna rağmen belinin büzgüsünü kapatan çiçekten, büyük bir broş ile detaylandırılmış. Bu tasarım kesinlikle senin hayal gücünün yüksekliğinin kostüm haline getirilmiş hali.

Aslan Burcu Kadını İçin Piere Balmain

Senin için hem bedel olarak hem de kırmızı halıda kendi düğününmüş gibi salınacağın Penelope Cruz’un 2009 Oscar ödül Töreni’nde giydiği gösterişli tasarımı seçtik. Her ne kadar tarzın olmasa da sana vintage elbise önereceğiz. Çünkü inan bize değeri tahminlerinin fazlasıyla üzerinde. Elde tek tek işlenmesi, adeta bir gelinliği anımsatması özellikle de etek ucunda ağırlıklı kullanılan Fransız danteli ve taşlardan tasarlanan, straplez, prenses etek kesimli, kirli beyaz renk olarak tabir edilen bu muhteşem kostüm Piere Balmain’in vakti zamanında yarattığı kendi tasarımı. Giymek pek kimseye nasip olmadı. Hatta Penelope nasıl bu kadar şanslı diye düşünmeden de edemiyoruz.

Başak Burcu Kadını İçin Dior Couture

Başak kadını senin için gerçekten aşırı sade görünümlü ama işçiliği bakımında fazlasıyla gösterişli bir elbise seçtik. Çünkü burası kırmızı halı. Sen sade görüneceksin yalnızca kostümünün tasarımı iddialı olacak merak etme. Jennifer Lawrance’ın meşhur düşüşüne de sahne olan ve Oscar kazandığı 2013 Oscar Ödül Töreni’nde tercih ettiği Dior Couture enfes kostümün dokusu muhteşem. İlk bakışta oldukça sade bir görünüm veren, kalça bitiminden sonra kabaran uçuk pembe bu kostümün asıl dokunuşu tasarımın arkasındaki muhteşem katlarda gizli. Kısaca detaylarda saklı tıpkı senin her seçiminde titizlikle ele aldığın detaylar gibi.

Terazi Burcu Kadını İçin Chanel

Zevkli ve zarif Terazi burcu kadını için 2004 Oscar Töreni kırmızı halı geçidinde ışıltısı ve sadeliğiyle gözlerimizi kamaştıran Nicole Kidman’ı önereceğiz. Ünlü oyuncu zaten her seçtiği kostüm ile ışıklar arasında olduğundan Terazi kadını için de harika bir seçenek. Neredeyse kusursuz bir görünüm veren Nicole’ün tercih ettiği kostüm, el işçiliğinden de anlaşılacağı gibi Chanel. Straplez, göğüs dekoltesi ile etek uçlarının işlemelerinin tül ve taşlardan tasarlanması, uçuk mavi rengi, yağ gibi akan kumaşıyla bizi her baktığımızda büyülüyor.

 Akrep Burcu Kadını İçin Armani

Her ne kadar kadife kumaş pek tarzın olmasa bile derin göğüs dekoltesi, takma kol olarak tasarlanan uçuş uçuş tüyleri, rengi ve kostümün sade ama iddialı kesimi aklımıza Akrep burcu kadınından başkasını getirmiyor. Cate Blanchett’in 2018 Venedik Film Festivali’nde tercih ettiği bu kostüm ile seksi ve gizemli olacaksın. Kısaca kendin gibi olacaksın…

Yay Burcu Kadını İçin John Galliano Dior Couture

Farklı kültürlere olan merakın sayesinde tercih ettiğin tarzında hem etnik izler gördüğümüz için, etnik olmasa da işlemeleri, yırtmacındaki detay ve renk seçimi ile sana John Galliano tasarımı Dior Couture kostümünü öneriyoruz. Bu kostüm tam olarak 25 senelik bir tasarım. 1997 Oscar Töreni’nde Nicole Kidman’ın taşıdığı kayık yaka, dekolte bölgesinde başlayan el işçiliği sağ ve sol kol altından devam ederek sırt dekoltesinde bitiyor. Sırtı açık fıstık yeşili rengi olan bu kostüm ile kendini rahat hissedeceğine emin olabilirsin. Üstelik gelmiş geçmiş en iyi tasarımlar arasında da olduğunu bilmeni isteriz.

Oğlak Burcu Kadını İçin Dior Couture

Senin kırmızı halı da bile çizgini bozmadan şık olacağına eminiz. Çünkü şıklığının planlı ve tutarlı bir çizgisi var. Burcunun da özelliği olan bu iki terim seni sen yapan şeylerden. Eğer bir gün nefes kesici couture bir kostüm giymek için şansın olsa, sen kesinlikle etekleri ipek krep kumaştan tasarlanan, hafif kuyruklu, üst tarafı ise peplum modelinde ve ince işlemeleri olan, straplez fakat zarif bir göğüs dekoltesi verilmiş Dior Couture tasarımı tercih ederdin. Her kırmızı halı töreninde ne giyeceği merakla beklenen Charlize Theron’da Dior Couture’ün hakkını fazlasıyla vermiş.

Kova Burcu Kadını İçin Armani Prive

Sen sıra dışı kimliğinle kırmızı halı da bile içindeki renkleri dışarı çıkartacak bir burçsun güzel Kova kadını. Sana sade bir tasarım önermek abesle iştigal eder. İşte tam da bu yüzden senin aykırı ruhunu olduğu gibi dışa yansıtan Armani Prive kostümünü önereceğiz. Düz kesim, straplez model olan bu tasarımın bütün alacası; bordo ve lacivert renklerinin birbirine karışmasından, göğüs bölgesi yatay ince çizgiler halinde işlenmişken, bel ve belden aşağısının etek ucuna kadar balık sırtı görünümünde olmasında yatıyor. Kırmızı halıda kimse bu tasarımı senin gibi taşıyamaz. 2016 Oscar Ödül Töreni’nde tercih eden Naomi Watts’ı bir önceki cümleden muaf tutuyoruz.

Balık Burcu Kadını İçin Christian Lacroix

Kırmızı halı ya da nefes kesici couture tasarım olsa da sen Balık burcu kadınısın. Senin için bir elbisenin rengi ve sana hissettirdiği romantiklik olmazsa sen o elbise ile rahat edemezsin. İşte tam da bu nedenlerden tasarımı oldukça farklı. Üst bölgesi robadan devam edecekmiş gibi başlayıp sanki ani bir kararla belden oturmalı düz kesim olarak devam eden, ipek kumaştan tasarlanmış, düşük omuzlu ama omuzlarında muhteşem bir detayı olan 3 ton pembenin tercih edildiği bu kostüm Christian Lacroix tasarımı. Zaten başka kimse bu kadar basit düşünüp ortaya bir şaheser çıkaramazdı. Geriye bir tek senin naifliğin ile birleşmesi kalıyor.

Tüm görseller Pinterest, Just Jared sitesinden alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.