Mutlu Olmak İçin Sadece Kendine İhtiyaç Duyan Burçlar

Hem yalnız hem mutlu olabileceğinizi düşünüyor musunuz? Yoksa aplikasyon aplikasyon gezip bir dakika bile tek başınıza kalamıyor musunuz? Sürekli başınızı yaslayacak bir omuz arıyor, beyaz atlı prensinizin yolunu mu gözlüyorsunuz? Her profilde hayatınızın aşkınızı bulduğunuzu sanıyor, daha ilk buluşmadan yatağa atlıyor, ikinci de nikah masasına oturmak mı istiyorsunuz? Kalbinizi herkese açıyor, çalmadığınız kapı kalmıyor mu? Çivi çiviyi söker kafasıyla her sixpack’i olan erkeğe göz kırpıyor, sonra da pişmanlık çanlarını çalıp vicdan azabından kendinize gelemiyor musunuz? Kulübe hoş geldiniz diyelim. Tek başına da gayet mutlu olabilen burçları parmakla gösterelim. Farkındalığınızı geliştirecek, sizi az da olsa mutlu edecek kritik noktaların altını çizelim.

Tolstoy’un bir kitabı vardır, bilir misiniz: İnsan Ne İle Yaşar? Hakikatten ne ile yaşıyoruz? Sevgiliyle mi parayla mı huzurla mı? Cevap belki dolaylı yollardan tüm bu seçeneklere uzansa da Tolstoy’un bu soruya yanıtı insanın insanla yaşadığı! Haksız da sayılmaz. Dünya üzerindeki en büyük korkunun tek başına kalmak olduğunu düşünürsek ve yeryüzünde milyarlarca insanın yaşadığını da eklersek… Tek başına mutlu olabilmek gerçekten de zor görülüyor. Şöyle düşünün, kalabalık bir yerdesiniz, barda, kafede, restoranda… Tek başınıza oturuyorsunuz. Peki nasıl hissediyorsunuz? İçtiğinizden, yediğinizden keyif alıyor musunuz? O da bir ihtimal tabii, ama pek inandırıcı gelmedi.

Sosyal varlıklarız sonuçta, ancak tek başımıza ayakta kalabilmeyi de öğrenmeliyiz bu hayatta. Peki nasıl olacak? Öncelikle bir ilişki içinde olmak ne kadar normal bir durum ise yalnız kalmak da aynı orantıda. Yani kimse sizi “Baksana ne kadar da yalnız” diye eleştirmiyor. Aksine başarılı olduğunuz bir durum karşısında “Tek başına neler yapmış” diye imrenerek bakıyor. Hatta hasedinden çatlıyor. Bir de şu var tabii. Yalnız olduğunuzda işten sonra sizi evde bekleyen ve koşa koşa gitmeniz gereken birisi olmuyor. Kararlarınızı tek başına alıyor, planlarınızı kafanıza göre şekillendirebiliyorsunuz. Ortak bir paydada buluşmaya ihtiyacınız kalmıyor, kanatlarınızı takıp özgür Kovalar gibi uçabiliyor, sınırsız Balıklar gibi o denizden bu denize dalıp çıkabiliyorsunuz. Sözlerimizin sonuna gelirken, bir de şunu belirtelim. Düştüğünüz kuyudan kendinizi ancak siz çıkartabilirsiniz, ayaklarınıza prangalar takmak da yalnız kalıp özgür olmak da sizin tercihiniz! Mutlu olmak için çare başkasında değil, tek ihtiyacınız  olan aslında sadece kendiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.