Mülakat Sorularına Verdikleri Cevaplarla İşi Kapan Burçlar

Herkes hayatında en az bir kez iş görüşmesine katılmıştır. Artık internet çağı ile birlikte haberleşme ağının genişlemesi, bizlere bilmediğimiz birçok konuda bilgi sahibi olmamız için fırsat sunuyor. Bu nedenle yaşımız, işimiz ya da çalışma şeklimiz ne olursa olsun, mülakatlardan ve adayların mülakatlarda karşılarına çıkan sorular hakkında hepimizin bir miktar bilgisi var.

Bugünkü yazımızda iş görüşmelerinde büyük oranda sorulan soruları değerlendirdik ve bu soruların yanıtlarını aradık. Peki hangi burçlar verdikleri cevaplar ile mülakat yapan kişiye “işte aradığımız çalışan” dedirtebilir? Bakalım yanıtlar sizi de ikna edebilecek mi?

1- En Son Çalıştığınız Yerden Ayrılma Sebebiniz Nedir?

Çalışkanlığı ile tam puanı hak eden Başakları tebrik ediyoruz.

Başaklar hizmet odaklı olmaları sebebi ile verilen işi layıkıyla yapma gayreti içerisinde olur ve işlerine tüm benlikleri ile sahip çıkarlar. Hal böyle iken Başak burcunun işinden kolayca vazgeçmeyeceğini, kılı kırk yararak her türlü kriteri değerlendirip, başladığı işini yarım bırakıp gitmeyeceğini tahmin edebiliyoruz. Başak burcunun ilk soruya verdiği cevap “çalıştığım firmanın içerisinde bulunduğu koşulları gereği, yürüttüğümüz projeyi sonlandırmak durumunda kaldık” gibi bir önceki işinden ayrılma gerekçesi, kendisinden kaynaklı olmayan bazı mücbir sebepler olabilir. Mülakatı gerçekleştiren kişi Başak burcunu verdiği yanıtı sebebi ile gerçekçi ve üretken bulacak, aradığı pozisyon için kendisine en kısa sürede teklif götürecektir.

2- Kendinizi Beş Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz?

Akrep, firmanızda küllerinden doğacak, hem kendisi kazanacak hem de size kazandıracak.

Bu soruyu ilk duyduğumuzda yanıt verebilmek için öncelikle bir kariyer hedefimizin olması gerektiğini hepimiz anlıyoruz. Stratejik ve kararlı Akrepler iş hayatına adım attıkları ilk günden itibaren içerisinde bulundukları ortamı ve kişileri gözlemleyecek, kariyer basamaklarını çıkmak için her daim doğru zamanı kollayacaktır. Akrep burçlarının iş hayatında ön planda olmak istemediğini düşünebilirsiniz. Bazıları için doğru olabilir ancak gerçek şu ki bizim tanıdığımız Akrepler var oldukları yerde ön planda olsa da olmasa da asla arka planda kalmak istemeyecektir. Akrep “kişisel ve mesleki gelişimimi sağlayabileceğimiz bir firmada kendimi geliştirmek, aynı zamanda çalıştığım firmaya da değer katabilecek üst düzey pozisyonlarda yer alabilmek” gibi bir yanıt ile iddialı duruşunu belli edecektir.  Akrep bu sözleri ile mülakat odasında, firma bağlılığının çalışanın öz disiplini ile harmanlandığı sıcak havayı estirecek, karşısındaki kişiyi etkilemeyi başaracaktır.

3- Sizi Neden İşe Alalım?

Aslan burcuna öz güveninin arkasındaki sebepleri sorun, kendisiyle barışık ifadesi ile sizi ikna edecektir.

Sıcak kanlı ve hevesli görüntüleri ile Aslanlar konu ne olursa olsun karşılarındaki kişi tarafından takdir edilmeyi, alkışlanmayı ve tercih edilmeyi fazlasıyla önemser. İşin içine biraz da rekabet eklendiyse Aslan hemen sahneye koşacak, eline aldığı mikrofonu ile kendisinden ve başarılarından bahsedecektir. Tahmin ediyoruz ki siz de onun eşsiz ve özel biri olduğunu düşünmeye başladınız ve onunla çalışmak için etkileyici Aslan burcu ile el sıkışmak istiyorsunuz. Gururlu Aslan burcu sizinle çalışmaya başladıktan sonra da söylediklerinin arkasında duracak, haklılığını ispat edebilmek için var gücüyle çalışacaktır. Bunu hissettiyseniz müjdeli haberi Aslan ile paylaşabilir, neşeli haline neşe katabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.