Mülakat Sonrası “Biz Sizi Ararız” Yanıtını Alan Burçlar!

Bir diğer yazımızda size mülakat sorularına verdikleri cevaplarla işi kapan burçlardan bahsetmiştik. O yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Bugün ise profesyonel hayatta oldukça başarılı olmalarına rağmen, kendilerini ifade ederken yaptıkları hatalardan dolayı iş görüşmelerinde elenme riski taşıyan ve “biz sizi ararız” yanıtını alan burçlardan bahsedeceğiz. Gelin birlikte göz atalım.

1- Adresimizi Kolay Bulabildiniz mi? / Ofisimize Kolay Ulaşabildiniz mi, Yolculuğunuz Nasıldı?

Dışarı çıktığı anda evini özleyen Yengeçler yüzünden tutku ile çalışan Yengeç burçlarını üzdünüz!

Duygusal ve sezgisel yönleri ile Yengeç burçlarının, iş hayatında hırs kavramı ile daha tanışmadan bile emekli olabilme ihtimalleri vardır. Çünkü Yengeç burcunun öncelikleri ekip arkadaşları, çalışma şartları ve çalıştıkları firmaya duydukları güvendir. İş arayışı içerisinde olan Yengeç ile karşı karşıya gelen mülakatçı, belki de görüşmesinin başında sorduğu bir soru nedeniyle Yengeç burcu hakkında, aradığı yüksek enerji ve hevesi onda yakalayamadığını düşünebilir. Eğer Yengeç görüşme için evinden oldukça uzak bir muhitte bir firmaya gitti ise bu basit soruyu oldukça ciddiye alacak ve soruya “açıkçası biraz zor oldu buraya ulaşımım, bu nedenle çalışma saatlerinizi ve servis imkanlarınızı öğrenmek isterim” gibi bir yanıt ile karşılık verecektir. Bu durumda ise karşı masadaki karar verici, aslında istikrarlı çalışmaları ile verimli bir iş çıkarabilecek Yengeç burçlarını, ne yazık ki hassas görüntüleri sebebi ile kaybedecektir.

2- Maaş beklentiniz nedir?

Maliyet bilincini sevdiğiniz Boğa burcu çalışanlarını maddiyatçı oldukları için mi elediniz yani?

Profesyonel hayatta kararlı, gerçekçi ve sebatkar olmak, yürütülen projelerin sürdürülebilirliği ve başarısı için yüksek önem taşır. Haliyle bu özelliklere haiz kişilerin de çalışma hayatına kattıkları değer paha biçilemezdir. Gelin görün ki paha biçemediğiniz için maaş beklentisini kendisine sorduğunuz Boğalar, verdiği yanıtlar ile personel maliyetinizi yeniden gözden geçirmenize sebep olacaktır. Belki de “ayrıca yan haklarınız da benim için çok önemli…” cevabı ile piyasa koşullarını da mevcut şartlarınızı da oldukça zorlayacaklardır. Siz maaş skalanızı tekrar gözden geçirirken Boğa burcundan vazgeçmek üzere olduğunuzu görür gibiyiz. Biz kararınızı vermeden evvel müdahale ediyor, sadık ve dayanıklı yapıları ile Boğa burçlarının performanslarına kefil oluyoruz. Bu özellikleri ile Boğalar, bırakın işinizi sahiplensin, bütçenizi kendi cebi bilsin…

3- Sizin bana sormak istediğiniz bir soru var mı?

Açık sözlü olmak özgürlükse, özgürüz ikimiz de …

İş görüşmeleri genellikle mülakatçının adaya “peki sizin bana sormak istediğiniz bir sorunuz var mı?” vb. soruları ile sona erer. Aslında yumuşak bir bitiriş için ideal olan bu soruya karşın eşitlikçi, idealist ve sıra dışı Kova burcu, merak ettiği tüm soruları arka arkaya sıralayabilir. İş yerindeki hiyerarşiyi, çalışanlara verilen hakları ve firmanın yenilikçi bakış açısını arka arkaya soruları ile sorgulayan Kovalar, belki de son anda sergiledikleri düzene karşı duruşları sebebi ile mülakatın gidişatını değiştireceklerdir. Kova burçları için önemli bir dipnotumuz ise, gün geçtikçe yükselen bir değer olan dijital çalışmalara yatkınlıkları, onları şimdilerde eskisinden daha çok aranır yapıyor. Hazır tüm fırsatlar onların aleyhindeyken, kısa ve faydalı soruları ile istediklerinden emin oldukları işleri elde etmeleri, zeki Kovalar için hiç de uzak değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.