Modern Çağın En Yaygın Hastalığına Yakalanan Burçlar!

Teknolojik aletleri vücudumuza yeni bir organ olarak kabul etmemize sayılı günler kaldı. Cep telefonlarımız, bilgisayarlarımız kolumuzdan bacağımızdan daha önemli bir hale geldi, atını aldı, Üsküdar’ı geçti. En küçük kesintilerde bile 5 dakika internetsiz kalmak çıldırmamıza sebep oldu. E bünye alıştı bir kere, günde en az 5 doz almazsak yatak döşek yatmamız an meselesi. Düşünün, hobi, aktivite gibi tanımlarla bağdaşması gereken bir şey nasıl bir hastalığa neden oluyor ve bunun adına bağımlılık konuyor? Instragram’ı, Facebook’u, Whatsap’ı ve dahası… Kim kaç like atmış, eski sevgilim en son saat kaçta online olmuş, mavi tıkını açmayı neden unutmuş. Sonuç olarak yıl 2018 olmuş, insanlar alemi insanlığını unutmuş.

 

Hal böyle olunca bir de uzman görüşüne yer verelim, durumun ciddiyetini biraz daha hissedelim: “Bilgisayar oyunlarını bağımlılık haline getirenler, ‘oyunda geride kalırım’ kaygısıyla kendi kişisel yaşamının en temel ihtiyaçları olan beslenme, uyuma, okula veya işe gitme, evde yaşayan insanlar ile sohbet etme gibi aktivitelerden dahi kaçar hale geldi. Sosyal medya ortamında paylaşılan bir resmin daha çok kişi tarafından beğenilmesinin yaşattığı haz duygusu, internet üzerinden oynanan bir oyunda daha yüksek seviyelere ulaşmanın diğer arkadaşlar tarafından takdir edilmesi, çocuklar, ergenler hatta yetişkinler için sosyal bir başarı olmanın ötesinde kişisel bir başarı olarak görülmeye başlandı. Bu haz duygusunun bir sonucu olarak; internet kullanımının bu kadar önemsenir hale gelmesi, psikolojik ve fiziksel sorunları da beraberinde getirdi” diyen psikiyatri Uzmanı Dr. Murat Altın her şeyi gayet anlaşılabilir bir dille açıklıyor. Gittiğimiz yolun yol olmadığının da altını çiziyor.

 

Peki hangi burçlar çağımızın en yaygın hastalığına yakalanmış durumda, hangisi gelişmelerin, hangisi gelen like’ların derdinde. Ve en önemlisi tüm bunların çözümü ne? Ego dağlarında yamaç paraşütü yapan, kendini beğenme konusunda Melek Yargıcı’yla yarışan kibirli ve pohpohlanmayı seven Aslanlar, Instagram’ın başrol oyuncuları, like’ların ise gişe memuru. Fotoğraflarını kim beğenmiş, kaç like almış, hangi arkadaşı ne yorum atmış, bunların hepsi Aslanların içini kemiren durumlar. İnternet bağımlısı olan burçlar listemizin de ilk sırasındalar.

 

Teknolojiden ayrı kalamayan, havasız ortamda yaşayan ama internetten kopamayan yenilikçi Kovalar ise ikinci sırayı zorluyor. Teknolojiye dair ne varsa hepsinin altını üstünü getiriyor. Listede üçüncülük kupasını ise stalklama konusunda doktora yapmış Akrepler kaldırıyor. Şu araştırmacı yanlarını bilim için kullansalar, İsviçreli bilim adamlarıyla yarışacak kapasiteye sahip bu insanlar, potansiyellerini böyle işlere harcamakta da bir numaralar. Kim nereye gitmiş, hoşlandığım çocuk kimleri kesmiş, evlenip çocuk çocuğa karışan arkadaşlarımın tatil planı neymiş… Geçelim bunları, önümüze bakalım, boş işlerle zamanımızı hiç mi hiç harcamayalım. Ve en önemlisi de biraz dışarıya çıkıp olan bitenin farkına varalım.

 

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.