Minik Serçe Sezen Aksu’dan Burcuna Tercüman Olan Sözler!

Türk pop müziğinin yaşayan efsanesi olacağından henüz habersiz olduğu zamanlar, 70’lerin ilk yıllarından bu yana, yirmiden fazla albüme imza atan, nice sözünü müzikle buluşturan, şarkılarını kah kendi yorumlayan, kah başkalarına okuttuğu eserleriyle müzik dünyasına sayısız isim kazandıran Minik Serçe, sahne şovları, duygularını dile getiriş biçimi, mizahı ile de gönüllerin en tahtlılarındandır. Ne söylese imza olan Sezen Aksu’nun sözlerinden burcunun payına düşen şahanelerde sıra!

Koç  

“Savaşlardan daha güçlüdür aşk.”

Koç’un bunu söylediği günler de olur! Madem ki yaşamının en zirvesine koyduğu, onsuz olamamayı kanıksadığı duygu mücadeledir, aşkın girdabında savrulduğunda aşacağı duygu da yine aynıdır. Aşk için ateşkes mubahtır.

Boğa    

“Yedi kat eller yakınım oldu. Gel kavuşalım artık.”

Hayatına yoldan geçeni buyur etmeyen, arkadaşları konusunda dahi bir hayli seçici olan Boğa bir tek sevdiğini ister yanında. Herkesle hemhal olduğu, sohbetlere koyulduğu, buluşup konuştuğu bir dünya düşünün ki orada sevdiceği olmasın! Boğa’nın hissi tam da budur!

İkizler  

“Bıraksam her şeyi dönsem bir türlü, vazgeçsem hayattan ölsem bir türlü.

Çabuk sıkıldığı için büyük kararlardan kaçınan, her hangisini seçerse seçsin gönlünün bir diğerinde kalması halini kanıksayan İkizler, yaşadıkça daha da kararsızlaşır. Hangisini yapacağını bilemez, hiçbir şeye kalıbını basmaz! Yapsam bir türlü, yapmasan bir türlü ikirciği olmadan yaşayamaz!

Yengeç

“Bazı şeyler var ki söylenmiyor, biz seninle sözleri susarak aştık.”

Bazı yetenekler yaşadıkça gelişir tıpkı Yengeç’in sezgileri ve empatisi gibi. Hele ki kendi gibi bakışları okuyan, ruha dokunan bir sevgilisi olursa, tadından yenmez! Empati telepatiye döner, Yengeç bağlaçları atar, kelimeleri aşar… Bakışarak nice sohbete dalar.

Aslan   

“Her insan biraz romandır, kahramandır, biraz yalandır.”

Aslan’ın sahnesinin şaşasını bilmeyen, teatral kabiliyetlerini görmeyen var mıdır? Shakespeare’i doğrulamak istercesine, “dünya bir oyun sahnesi” misali Aslan’ın şovuna ev sahipliği yapar! Aslan “En” olandır. En olmanın tek yolu, her şeyden olmaktır. Biraz yalan, biraz kahraman, bazen de roman!

Başak  

“Korktuk evet cezalanmaktan ki vazgeçtik sevdalanmaktan.”

Bakmayın dişini geçirmeye meraklı göründüğünü, diliyle yaralayıp bulduğu boşlukta laf soktuğuna! Başak korkar, mükemmel olamamaktan, hata yapmaktan kaygı duyar! Bu yüzden her şeyi, herkesi, başta kendini değiştirmek için sürekli mücadele eder. Bir kez canı acırsa sevdasında, bir daha her yoğurdu kaynar sanar!

Terazi  

“Üzgünüm, koruyamadık aşkın ahengini.”

Terazi için günün sonunda korunması gereken tek şey dengedir! Ne yaşanmış olursa yaşansın, uzlaşmamak için sebep yoktur. Terazi’nin kefeleri arasındaki eşitlik korunursa gerisi boştur. Eğer ölçü şaşmış, kantarın topuzu kaçmışsa, o zaman da kimse Hint kumaşı değildir, herkesle uygun zeminlerde anlaşılabilir.”

Akrep  

“Soğuk yenir kin, ihanet intikamsız kalmaz.”

Anında parlayıp yaşatacağı komplike acıyı azaltmaz, sıcağı sıcağına yeterince düşünülmemiş intikam yemininin tahsilatını yapmaz! Akrep sabırlıdır. Suların uyuduğu, gecelerin zifiriye bulandığı, en sessiz gürültülerin yankılandığı, geçti denen o anda alır intikamını. Yemeği soğumaz, çayı acımaz! Demiri tavında dövmeden, uyku uyumaz!

Yay      

“Kurallara kurban ettik tüm aşkları.” 

Kural mı? O da ne? Kim koymuş? Koyan uygulamaya ne zaman koyulmuş? Tüm bu soruların kırk kalem tüketen cevabı dahi olsa Yay tenezzül etmez. Kendi keşfi olmayan, tarafından test edilip onaylanmayan hiçbir yasayı onaylayıp kendi hayatına geçirmez. Yay da böyledir, hayatının iplerini kimsenin eline vermez! Ama herkesin aynı hürlükte yaşaması beklenmez!

Oğlak   

“Yaşamak dediğin oğlum, zor sanat.”

Bayramlarda “bir dokun bin ah işit, selam ver borçlu çık, nasılsın de ağıt duy” temalı akrabalar vardır ya, elini öpmeye korkar insan! Duyacağı bir kamyon lafı tek başına kaldıramayacağı için toplu intihar edenler olur hani! Öğüdü bol, dağıtacak aklı çok olan Oğlak’ların huyudur, bir genç yakalarsa deneyimlerini saçar! Trafikten dem vurmayanı, “bizim zamanımızın gençleri böyle miydi” diye söze başlayamayanı yoktur! Ey gidi günler!

Kova    

“Düşündüm ki dünyaya gelirken de tektim.”

Hem dünyaya gelirken hem yaşarken hem ölürken, Kova her çağında, her anında, her sözünde, her düşüncesinde tektir. Çünkü emsalsiz düşünür, herkes gibi olmayanı buluverir. Var oluşu benzersizdir ama o her daim eşitlikten yanayın! Kişisel alanında yalnızlığı seçse de toplumsal alanda örgütlenmeyi, yardımlaşmayı benimser!

Balık    

“Düşlerle gerçekler ayrı ayrı yaşar.”

Balık, kendini düşlerini yalanlayıp gerçekler dünyasında yaşamaya zorlayanı hiç sevmez. Yaşama rasyonel gözlerle bakan, soyutu algılamak konusunda zorlanan insanlarla anlaşamaz. Onu düşlerini terk etmeye zorlayanları da hiç anlayamaz. İki ayrı dünya birbiri olmadan da var olur. Balık düşlerinde ayrı, dünyada ayrı yaşar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.