Merkür Yay Burcunda Retro! Frene Basıyoruz!

İletişim gezegeni Merkür 17 Kasım itibariyle Yay burcunda geri hareketine başlıyor. Merkür retrosu 7 Aralık sabah saatlerinde sona erecek.

Yanlış anlaşılmalar ve organizasyon aksaklıklarının damgasını vuracağı zorlu bir döneme giriyoruz. Merkür’ün zararlı konumda olduğu Yay burcunda geri harekette olması iletişim konularında yaşayacağımız karmaşanın ve patavatsızlık potansiyelimizin iyice artacağına, düşüncelerimizi toplamakta zorlanacağımıza ve kendimizi içinden çıkılmaz bir durumda hissedebileceğimize işaret ediyor.

Önemli harcamalarımızı, seyahat planlarımızı retro öncesinde yapmamızda büyük yarar var. Ayrıca evimizdeki ya da işyerimizdeki elektronik eşyalarımızla ilgili sorunlar yaşamamız da hiç şaşırtıcı olmaz. Bu dönemde aşırı iyimserlik nedeniyle büyük riskler alabilir, sonrasında zor durumda kalabiliriz. Bu nedenle şans oyunları, spekülatif yatırımlar, riskli girişimlerden kesinlikle uzak durmamız gerekiyor.

4 ve 27 Kasım tarihleri arasında Merkür ve Neptün arasında gerçekleşecek kare açı ise retronun etkilerini ikiye katlarken önemli detayları atlamak, konsantrasyon eksikliği ve zihinsel karmaşa had safhaya çıkabilir. Bu yüzden yolculuklar veya organizasyonlar büyük sıkıntılara gebe olabilir. Bir organizasyon ya da plan yapmadan önce tüm detayların üzerinden en az iki kez geçtiğimize emin olmalıyız. Bu dönemde kesinlikle tutamayacağımız sözler vermekten ya da baş edemeyeceğimiz sorumluluklar almaktan kaçınmalıyız.

21 ve 30 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek Merkür ve Mars karesi de ağzımızdan çıkanı kulağımızın duyması gerektiği temasını bir kez daha ön plana çıkarıyor olacak. Bu dönemde kendimizi daha sinirli ve gergin hissedebilir, fevri davranışlarda bulunabiliriz. Düşüncelerimiz ve eylemlerimiz birbirini tutmayabilir. Zihnimiz başka bir şey emrederken, kendimizi başka şekilde davranıyor olarak bulabiliriz.

Yay burcunda yaşanacak Merkür retrosunun yükselen burçlara göre bizi nasıl etkileyeceğine gelince:

Koç: Merkür Yay retrosu döneminde yurtdışı, eğitim, ticaret, medya ve yabancılarla ilgili konular ön plana çıkıyor olacak. Bu dönemde, planladığımız bir eğitim ya da yurt dışı seyahati varsa retro döneminin bitmesini beklememiz en doğrusu olacaktır. Seyahat organizasyonlarımızda aksaklıklar yaşanabilir, akademi ya da hukuk alanlarında otorite figürleriyle karşı karşıya gelebilir, yanlış anlaşılmalar nedeniyle ilişkilerde sorunlar yaşayabiliriz. Özellikle 21 ve 30 Kasım tarihleri arasında sözlerimize çok dikkat etmemiz, fikirlerimizi daha ılımlı bir şekilde yansıtmaya çalışmamız gerekiyor. Bu süreci yeni bir şeylere başlamak için değil ama süregelen aksaklıkları düzeltmek için kullanmamız akıllıca olabilir.

Boğa: Merkür Yay retrosu döneminde finansal konular bizi en çok zorlayan alan olacak. Risk alma isteğimiz artabilir ancak kendimize hâkim olmalı ve riskli yatırımlardan kaçınmalı, yeni ortaklıklara başlamamalı ve sözleşmelere imza atmamalıyız. Özellikle 16 ve 27 Kasım tarihleri arasında kredi almak ya da yeni borçların altına girmekten uzak durmakta yarar var. Bu dönemde partnerimiz ya da ailemizle ile ilgili geçmişten gelen para konuları ve ortak kaynakların kullanımı gündeme gelebilir. Bu konularda sevdiklerimizle bir araya gelip sorunlarımızı çözüme kavuşturmamızın gerekliliği artabilir. Geçmişte kaldığını düşündüğümüz ya da unuttuğumuz bir vergi, sigorta borcu ortaya çıkabilir. Soğukkanlılığımızı korumalı, fevri hareketlere bulunmamalı ve sonradan pişman olacağımız sözler söylemekten kaçınmalıyız.

İkizler: Merkür Yay retrosu döneminde gündemimiz ikili ilişkiler olacak. Geçmişte kaldığını düşündüğümüz eski ilişkilerimiz tekrar ön plana çıkabilir ve eski sorunlarla yüzleşmek zorunda kalabiliriz. Mevcut ilişkilerimizde gerginlik artabilir, kendimizi daha sonra pişman olacağımız sözler söylerken bulabilir ya da ilişkilerimiz hakkında ani ve fevri kararlar alabiliriz. Özellikle 21 ve 30 Kasım tarihleri arası düşünerek ve rasyonel şekilde hareket etmemiz büyük önem taşıyor. İlişkimiz yoksa yeni bir ilişkiye başlamak için, ilişkimiz varsa evlilik gibi uzun vadeli ve ciddi bir karar almak için kesinlikle uygun bir dönemde değiliz. Hukuki süreçler de aleyhimize işleyebilir. Harekete geçmek için retro döneminin bitmesini beklememiz gerekmektedir.

Yengeç: Merkür Yay retrosu döneminde, iş, sağlık ve günlük hayat rutinlerimizde çalkantılı bir sürece girdiğimizi söyleyebiliriz. Zihnimizin çok hızlı çalışması ve aynı anda birçok detayla birden uğraşmak zorunda olmamız yüzünden kendimizi enerjimiz çekilmiş gibi hem fiziksel hem de zihinsel olarak yorgun hissedebiliriz. Sağlığımıza dikkat etmeniz gerekiyor. Çalışıyorsak iş yerimizde daha sakin, kontrollü ve hoşgörülü olmamızda yarar var. Günlük yaşamımızda dikkatsizlik ve konsantrasyon eksikliği küçük kazalara yol açabilir. Ayrıca hissettiğimiz gerginlik yüzünden akrabalarımızla da tartışmalar yaşayabiliriz. Fevri davranışlarımıza ket vurmaya çalışmalıyız.

Aslan: Merkür Yay retrosu döneminde, ikili ilişkiler ve sosyal çevremiz ile ilgili konular gündeme geliyor olacak. Mevcut ilişkilerimizde yargılayıcı ya da kırıcı olmakla eleştirilebilir ya da partnerimizin böyle davrandığını düşünebiliriz. İlişkide süregelen sorunlarımızla yüzleşmemiz gerekebilir. Sosyal çevremizde de aşırı rekabetçi ya da fevri olmamız hoş karşılanmayabilir. Gerginliğimizin bizi zor durumlara düşürmesine engel olmaya çalışmamız yararımıza olacaktır. Eğer ilişkimiz yoksa, yeni bir aşka başlamak için uygun bir dönemde değiliz. Bu dönemde başlayacağımız bir ilişki uzun vadeli olmayabilir. Bu dönemde şans oyunları, spekülatif yatırım araçları vasıtasıyla büyük kayıplara uğrayabileceğimiz için bunlardan uzak durmakta yarar var.

Başak: Merkür Yay retrosu döneminde, ev ve ailemiz ile ilgili konular gündeme geliyor olacak. Geçmişten gelen, tam olarak çözüme kavuşmamış aile sorunları tekrar su yüzüne çıkabilir. Bu nedenle aile bireyleriyle aramızda tartışmalar yaşanabilir. İletişim kurarken daha hoş görülü olmaya, gerginliğimizi aile bireylerine özellikle ebeveynlerimize yansıtmamaya özen göstermeliyiz. Özellikle Merkür’ün Mars ile kare açı yapacağı 21-30 Kasım tarihleri çok gerilimli geçebilir. Dikkatli olmakta fayda var. Ayrıca ev dekorasyonu, tadilat, gayrimenkul alım satımları için de fevri kararlar almaktan kesinlikle kaçınmamız gereken bir dönemdeyiz.

Terazi: Merkür Yay retrosu döneminde, yakın çevremiz ve kardeşlerimiz ile ilgili konular gündeme gelecek. Fikir ayrılıklarından kaynaklanan çatışmalara girmemeye özen göstermeli, karşıt görüşlere daha hoşgörülü olmaya çalışmalıyız. Bu dönemde daha fanatik olabilir, çevremize daha fazla kendi doğrularımızı dayatmaya çalışabiliriz. Yeni eğitim fırsatları elde edebiliriz ancak eğitime başlamak için retro döneminin bitmesini beklemeliyiz. Bu süreçte çok sık kısa yolculuklar yapmamız gerekebilir ancak yolculuklarda birçok aksaklıkla karşılaşabiliriz. Anlaşmalarda da pürüzler çıkabilir. Mümkünse retro dönemi bitene kadar herhangi bir belgeye imza atmaktan kaçınmalıyız.

Akrep: Merkür Yay retrosu döneminde finansal konular ve kendi öz değerimizle ilgili meseleler ön plana çıkıyor olacak. Gelirimizdeki ani dalgalanmalar ya da para kaynaklarımız ile ilgili sıkıntılar zihinsel gerginlik yaşamamıza ve fevri çıkışlar yapmamıza sebep olabilir. Aşırı iyimserlik nedeniyle bütçemizi zora sokacak harcamalar yapabilir, daha sonra güç durumlarda kalabiliriz. Bize büyük kayıplar yaşatabilecek spekülatif yatırımlardan uzak durmamız bu süreçte yararımıza olacaktır. Özellikle 16 Kasım ve 27 Kasım arasında, çok temkinli hareket etmemiz ve detaylara ekstra özen göstermemiz gerekiyor.

Yay: Merkür Yay retrosu döneminde dış dünyaya sunduğumuz imajımız, kimliğimiz ön plana çıkıyor olacak. Kendimizi daha çok göstermek, ifade etmek isteği hissedebiliriz. Ancak aşırı rekabetçi, tartışmacı ve geri adım atmayan tavırlarımız çevremizdeki insanlarda bir antipati uyandırabilir ve çatışmalar yaşamamıza sebep olabilir. Sözlerimiz yanlış yerlere çekilebilir, detayları atlayabilir, zihnimizi toparlamakta zorluk çekebiliriz. Bu nedenle konuşmadan önce iyice düşünmemizde yarar var. Öte yandan süregelen sorunları daha hoşgörülü ve ılımlı davranarak çözmek için de iyi bir dönemdeyiz. Farklı görüşlere açık olmamız bizim lehimize olacaktır.

Oğlak: Merkür Yay retrosu döneminde iç dünyamız ve bilinçaltımızla baş başa kalıyor olacağız. Zihinsel karışıklık yaşayabileceğimiz, dış dünyanın karmaşasından kaçmak ve sakinleşebilmek için içimize dönmek isteyeceğimiz bir sürece giriyoruz. Hayatımızın bir muhasebesini yapabilir, yanlışlarımızla yüzleşebilir ve bir sonraki dönem için hazırlanabiliriz. Sosyal yaşamdan uzaklaşıp, yalnız kalmaya ihtiyacımız var. Yeni projelere eğilmek ya da yeni bir işe başlamak yerine, eski süreçleri gözden geçirmemiz bizim için faydalı olabilir.

Kova: Merkür Yay retrosu döneminde sosyal çevre, arkadaş grupları ve kariyer kazançlarımızla ilgili konuları ön plana çıkıyor olacak. Zihinsel iniş çıkışlarımız arkadaşlarımız ile gerginlik yaşamana sebep olabilir. Sözlerimiz yanlış anlaşılabilir. Farklı fikirlere karşı toleranssız olmamız nedeniyle sosyal çevremizde hedef haline gelebiliriz. Bu dönemde tanıştığımız kişilerle ilişkilerimiz uzun süreli olmayacaktır. Yeni bir çevreye girmek ya da yeni arkadaş edinmek için retro döneminin bitmesini beklemeliyiz. Ayrıca kariyerimizden elde ettiğimiz gelirlerle de ilgili olarak temkinli ve detaycı hareket etmemizde yarar var.

Balık: Merkür Yay retrosu döneminde, kariyerimiz ve sosyal statümüzle ilgili konular gündemimize oturacak. Önümüze yeni kariyer fırsatları gelebilir. Ancak retro döneminde olduğumuzu unutmamalı ve tüm koşulları eksileri ve artılarıyla detaylıca incelemeliyiz. Yeni bir işe başlamak ya da mevcut işimizde terfi konularını açmak için retro döneminin bitişini yani Aralık ortalarını beklemeliyiz. Bu süreçte gerçekleştirdiğimiz girişimler faydalı ya da kalıcı olmayabilir. Çalışmıyorsa, ebeveynlerimiz ve ailemiz ya da çevremizdeki otorite figürleri ile aramızdaki ilişkiler gerginleşebilir. 16 Kasım ve 27 Kasım arasında hem iş hem özel hayatımızda detaylara çok dikkat etmemize gerek var. 21 ve 30 Kasım tarihleri arasında ise öfkemize hâkim olmalı, konuşurken kontrolümüzü kaybetmediğimize emin olmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.