Merkür Yay Burcunda! Acele İşe Şeytan Karışır!

İletişim gezegeni Merkür, 31 Ekim itibariyle sırlar ve derinliklerin burcu Akrep’teki yolculuğunu bitiriyor ve yerinde duramayan, enerjik ve coşkulu Yay burcuna geçiş yapıyor. Merkür, ileri geri hareketlerle 5 Ocak 2019 tarihine kadar Yay’daki seyahatini sürdürecek.

Peki, aklın, iletişimin, konuşma ve yazmanın, analitik düşünmenin gezegeni Merkür, kıpır kıpır, eğlenceli, neşeli Yay’a geçtiğinde ne olacak?

Konuşmayı, sosyalleşmeyi, iletişimde olmayı seven Merkür, Yay burcunda odaklanmakta güçlük çekeceği için zararlı olarak adlandırılan bir konumdadır. Yay burcunun aşırı iyimserliği bu dönemde aceleci kararlar vermemize sebep olabilir. Düşünmeden harekete geçebilir, nerede frene basmamız gerektiğini bilemeyebiliriz. Sabırsızlığımızın bizi zor durumlara sokmasına izin vermememiz gerekiyor.

Basmakalıp düşünceleri sorgulayabileceğimiz, kendi fikirlerimizi zaman zaman fanatik bir şekilde dosta düşmana savunacağımız bir döneme giriyoruz. Ön yargılarımızın kurbanı olmaktan kaçınmalı, objektifliğimizi korumaya çalışmalıyız. Sorunlara yalnızca kendi bakış açımızdan bakma tehlikemiz var. Bu nedenle çevremizdekilerle bol bol tartışma yaşayabilir, fanatiklikle suçlanabiliriz. Ağzımızdan çıkan kelimeleri kulağımızın duymasında fayda olduğu günlerdeyiz. Öncelikle dinlemeyi, karşımızdakileri iyice anlamayı öğrenmeliyiz.

Merkür’ün 16 Kasım itibariyle retro harekete başlaması, iletişim konularında yaşayacağımız karmaşanın ve kaş yapalım derken göz çıkarma potansiyelimizin iyice artacağına, düşüncelerimizi toplamakta zorlanacağımıza ve bir türlü işlerin içinden çıkamadığımızı hissedebileceğimize işaret ediyor.

4 ve 27 Kasım tarihleri arasında Merkür ve Neptün arasında gerçekleşecek kare açı ise retronun etkilerini daha da kuvvetle vurgularken unutkanlık, önemli detayları atlamak had safhaya çıkabilir. Yolculuklarda, organizasyonlarda bu yüzden sıkıntılar yaşayabiliriz. Bir organizasyon ya da plan yapmadan önce tüm detayların üzerinden en az iki kez geçtiğimize emin olmalıyız. Bu dönemde kesinlikle tutamayacağımız sözler vermekten ya da baş edemeyeceğimiz sorumluluklar almaktan kaçınmalıyız.

21 ve 30 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek Merkür ve Mars karesi de ağzımızdan çıkanı kulağımızın duyması gerektiği temasını bir kez daha ön plana çıkarıyor olacak. Bu dönemde kendimizi daha sinirli ve gergin hissedebilir, fevri davranışlarda bulunabiliriz. Düşüncelerimiz ve eylemlerimiz arasında çatışma yaşanabilir.

Peki, Yay’daki Merkür, yükselen burcumuza göre bizi nasıl etkileyecek?

Koç: Eğitim, uzun yolculuklar, dünya görüşleri ile ilgili konular ön plana çıkacaktır. Yeni eğitim fırsatları yakalayabilir, iş ya da eğitimle ilgili yurt dışı seyahatleri planlayabiliriz. Medya, hukuk, yüksek öğrenim alanlarında gelişmeler yaşanabilir. Ancak 16 Kasım’da başlayacak olan Merkür retrosu, bizi acele karar almamamız, tüm detayları iyice incelememiz konusunda uyarıyor. Yeni bir şeylere başlamak için, Aralık ortalarını beklememizde fayda var.

Boğa: Finansal konular ön plana çıkacaktır. Ortak kazançlar, eşin parası gibi konularda yeni gelişmeler yaşayabiliriz. Ancak aşırı riskli yatırımlara yönelmekten ve aşırı harcamalardan kaçınmamız gerekiyor. Özellikle retro döneminde vereceğimiz hatalı kararlar, daha sonra bütçemizi toparlamakta zorluk çekmemize ve finansal sorunlar yaşamamıza neden olabilir. Yeni ortaklıklar ve yatırımlar için retro döneminin bitmesini beklemeliyiz.

İkizler: Evlilik ve ortaklık ilişkileri ön plana çıkacaktır. Ani kararlardan kaçınmamız gereken bir dönemdeyiz. Kendi fikirlerimizin doğruluğuna emin olduğumuz için farklı fikirlere hoşgörü göstermekte zorlanabiliriz. Mevcut bir ilişkimiz varsa eşimiz ya da ortaklı bir işte çalışıyorsak ortağımıza karşı ön yargılı olmamaya, sorunları karşımızdaki kişinin bakış açısından da görmeye çaba göstermemiz gerekmektedir. Eğer ilişkimiz yoksa, uzun vadeli ilişki ya da evlilik gibi ciddi kararları Aralık ortalarına ertelemeliyiz.

Yengeç: Sağlık, rutin işler ve işyeri ile ilgili konular ön plana çıkacaktır. Günlük ve iş yaşamımızda kazalardan uzak durmak için ani hareketlerden kaçınmalıyız. Aynı zamanda sabırsızlığımıza ve dilimize ket vurmamızda da büyük yarar var. İşyerimizde yabancılarla çalışmaya başlayabiliriz. Yeni fırsatlar önümüze çıkabilir. Ancak günlük ve iş rutinlerimizde detayları atlamamaya özen göstermekte yarar var. Hızlı çalışan zihnimiz kendimizi yorgun hissetmemize sebep olabilir. Sağlığımıza dikkat etmeliyiz.

Aslan: Aşk, hobiler ve çocuklar ile ilgili konular ön plana çıkacaktır. Çocuklarımızla iletişimimiz artabilir. Sosyal çevremizde iletişim yeteneğimizle tüm dikkatleri üzerimize çekebiliriz. Hayatımıza farklı kültürlerden yeni insanlar girebilir. Ancak aşırı rekabetçi, yargılayıcı ya da kırıcı olmamaya dikkat etmeliyiz. İlişkimiz yoksa Merkür’ün geri hareket halinde olacağı 16 Kasım ve 8 Aralık tarihleri arasında, yeni bir aşka başlamaktan uzak durmalıyız. Yine bu dönemde şans oyunları, spekülatif yatırım araçları da bizi kayıplara uğratabilir.

Başak: Aile ve ev ile ilgili konular ön plana çıkacaktır. Evde büyük organizasyonlar düzenleyebilir, çok sayıda kişiyi evimizde ağırlayabiliriz. Aile arası iletişim trafiği artış gösterebilir. Aile bireyleriyle iletişim kurarken, kavgalardan kaçınmak için fazla sivri dilli olmamaya, fikir ayrılıklarında kendimizi frenlemeye özen göstermeliyiz. Özellikle Merkür’ün hem geri hareket halinde olacağı ve aynı süreçte Mars ile kare açı yapacağı 21-30 Kasım tarihleri çok gerilimli geçebilir. Dikkatli olmakta fayda var.

Terazi: Kardeşler, kuzenler, komşular ve yakın çevre ile olan ilişkiler ön plana çıkacaktır. Kardeşlerimiz ve yakın çevremiz ile çok sık bir araya gelebilir, birlikte küçük seyahatler yapabiliriz. Ancak aramızda fikir ayrılıklarından kaynaklanan tartışmalar yaşanabilir. Fanatiklikten ve kendi doğrularımızı dayatmaya çalışmaktan uzak durmalıyız. Karşı tarafın fikirlerini dinlemekte yarar var. Bu dönemde yeni eğitim fırsatları söz konusu olabilir. Ancak 16 Kasım ve 8 Aralık tarihlerinde yeni bir proje ya da eğitime başlamaktan kaçınmalıyız.

Akrep: Maddi konular ve para kaynaklarımız ile ilgili detaylar ön plana çıkacaktır. Yeni yatırım fırsatları önümüze çıkabilir. Para kaynaklarımız birden fazla olabilir. Ancak harcamalar konusunda temkini elden bırakmamamız gereken bir dönemdeyiz. Spekülatif yatırım araçları bugünlerde bize şans getirebileceği gibi kayıplara uğramamıza da sebep olabilir. Özellikle Merkür’ün hem retro harekette olacağı hem de Merkür-Neptün karesinin yaşanacağı 4 ve 27 Kasım tarihleri arasında gelir-gider dengesine ekstra dikkat etmekte fayda var.

Yay: İmajımız, kendimizi dış dünyaya nasıl gösterdiğimiz ile ilgili konular ön plana çıkacaktır. Çevremize konuşkan, iddialı, neşeli, iyimser bir imaj yansıtabiliriz. Tartışmaktan kaçınmayan, geri adım atmayan, inatçı ve fanatik bir tavrımız olabilir. Farklı görüşlere açık olmamız, karşımızdakileri dinlememiz gereken bir dönemdeyiz. Sözlerimiz yanlış anlaşılabilir ya da farklı anlamlara çekilebilir. Bir şey söylemeden önce iki kez düşünmeye çalışmalıyız.

Oğlak: İç dünya ve bilinçaltı ile ilgili konular ön plana çıkacaktır. Zihnimizdeki çalkantılar kendimizi huzursuz hissetmemize yol açabilir. Beynimiz devamlı hareket halinde olabilir. Sakinleşmekte zorlanabiliriz. Özellikle Merkür retro döneminde yani 16 Kasım ve 8 Aralık tarihlerinde bir süre sosyal yaşamdan uzak durup zihnimizi dinlendirmemizde fayda var. Bu arada yeni bir şeylere başlamak yerine eski olayları gözden geçirmeyi tercih etmeliyiz.

Kova: Sosyal çevre, arkadaşlar, gruplarla, kariyer kazançları ilgili konular ön plana çıkacaktır. Bu dönemde hayatımıza çok sayıda yeni insan girebilir. Bizimle aynı düşünceleri, aynı amaçları paylaşan gruplara katılabiliriz. Farklı kültürlerden, yabancı kişilerle tanışabiliriz. Ancak kendimizi fanatik bir şekilde ortaya koymaktan kaçınmalı, farklı fikirlere karşı toleranslı olmayı denemeliyiz. Aksi takdirde arkadaşlarımız ve içinde bulunduğumuz gruplarda kendimizi çatışmaların ortasında bulabiliriz. Kariyer kazançlarımızda sürpriz bir artış olabilir ancak har vurup harman savurmak için uygun bir dönemde değiliz.

Balık: Kariyer ve iş hayatımız ile ilgili konular ön plana çıkacaktır. Yeni kariyer fırsatları ile karşılaşabiliriz. Yabancılarla çalışma söz konusu olabilir. Ancak, kariyerle ilgili yeni adımlar atmadan önce tüm detayları enine boyuna düşündüğümüze ve büyük bir risk almadığımıza emin olmalıyız. Üstlerimiz, otorite konumundaki kişiler ve ebeveynlerimiz ile tartışmaktan kaçınmamız gereken bir dönemdeyiz. Gerginlikle söyleyebileceğimiz sözler bize çok şey kaybettirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.